Турција предупредува: Грција да престане со провокациите

Турскиот премиер Бинали Јилдирим ја предупреди Грција да се воздржи од провокации после подигнувањето на грчкото знаме на спорниот остров во Егејското море, во близина на турскиот брег.
Јилдирим пред новинарите изјавил дека припадниците на турската крајбрежна стража го отстраниле знамето од островот кој се наоѓа во Егејското море во близина на летувалиштето Дидим, пренесува „АП“.

Турскиот премиер изјавил дека инцидентот бил сличен на оној од 1996 година кога двете членки на НАТО влегле во конфликт околу ненаселениот остров Имија – Кардак на турски – за кој и Турција и Грција тврдат дека е нивни.

„Нашиот совет до Грција е да прекинат со провокациите и подбуцнувањата.....решени сме да им дадеме соодветен одговор на создавањето на ситуација на свршен чин“ – изјавил Јилдирим.

Запрашан за тој инцидент во текот на посетата на шефот на НАТО, турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу го обвини грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, лидерот на грчката националистичка партија, за подигнување на тензиите во Егејското море.

Портпаролот на грчката влада Димитрис Ѕанакопулос изјави дека владата во Атина нема сознанија за тој инцидент и забелешките на Јилдирим ги нарече “провокативни и срамотни“.

„Мислам дека Јилдирим треба да биде повнимателен. Ја повикуваме Турција да се врати на патот на почитувањето на меѓународното право. Тие треба да преземат иницијатива за намалување на тензиите“ – изјави Ѕанакопулос.


ВМРО-ДПМНЕ: Начинот на СДСМ да ги донесе измените во Изборниот законик создава простор за изигрување на волјата на граѓаните

Начинот на СДСМ да ги донесе измените во Изборниот законик се обид за создавање на простор за манипулирање и изигрување на волјата на граѓаните.

Со тоа, СДСМ сака да ги заобиколи демократската процедура и воспоставената демократска пракса, ваквите измени да се носат во консултација и согласност со опозицијата. Само на тој начин може да се гарантира фер и демократски услови при изборен процес и вистинско изразување на волјата на граѓаните.

Флагрантната злоупотреба на европското знаме на закони кои не се во согласност со европското право е само уште еден од низата директни удари врз демократијата. Лажното подметнување на ставот на Венецијанската комисија е уште еден доказ дека СДСМ ги преминува сите граници на пристојност и демократска култура, што во целост не соодветствува со европските вредности.

ВМРО-ДПМНЕ останува на принципиелните барања, востановени и усогласени помеѓу работните групи уште во март за околу концептот за финансирање на политичките партии и влада согласно договорот од Пржино како гарант за создавање демократски услови за изборен процес.

Криминалите на Зоран Заев и картелот на власт не може и не смее да се покриваат со продавање на највисоките национални интереси и напад врз демократијата во Република Македонија.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Усвоена информацијата за набавка на инсулин, глукагон, ленти за мерење шеќер

Владата на денеска одржаната седница ја усвои информацијата за повеќегодишна набавка на инсулин, глукагон, инсулински игли, ленти за мерење шеќер и инсулински пумпи со потрошен материјал за периодот септември 2018 - септември 2020 година.

Од владината прес-служба информираа дека за спроведување на набавката е задолжено министерството за здравство.

Владата ја прифати и информацијата за почнување на подготвителни работи и претходна анализа за можноста за формирање регионален проект за фракционирање на крвна плазма и безбедност во снабдувањето со крв. Подготвителните активности за овој проект е задолжено да ги почне министерството за здравство.

Изборот на ДИК да се носи со 61 пратеник

Собранието попладнево со 62 гласа „За“ ја утврди потребата за донесување по скратена постапка на измени и дополнувања на Изборниот законик.

 Со кој се предлага составот на ДИК да се избира со 61, наместо со 81 пратеник. За опозицијата – се работи за досега невиден преседан, за власта пак, начин да се деблокира процесот.

 Весна Велкова Тодоровска е пред собранието. За утре е закажана и лидерска средба.

Целиот извештај погледнете го во видеото.

притисни ентер