Вестрбрук во стилот на Џордан, трипл-дабл и 49 поени

Кошаркарот на Оклахома Сити Расел Вестбрук постигна 49 поени со трипл-дабл ефект во победата на неговиот тим против Филаделфија со 123:118 остварена по продолжение.
Покрај 49 пени, Вестбрук забележа 16 скокови и 10 асистенции.

Резултати на НБА натпреварите одиграни ноќеска:

Индијана - Њујорк 105:82,
Орландо - Феникс 100:105,
Бостон - Јута 85:84,
Бруклин - Шарлот 91:115,
Торонто - Кливленд 112:120,
Хјустон - Мемфис 100:102,
Минесота - Денвер 85:100,
Њу Орлеанс - Детроит 88:85,
Оклахома Сити - Филадефија 123:118 (продолжение),
Мајами - ЛА Лејкерс 100:94,
Сан Антонио - Сакраменто 112:85,
Голден Стејт - Милвоки 102:93,
ЛА Клиперс - Портланд 93:98.

Пласман Источна конференција: Атланта 48-12 (победи-порази), Торонто 38-23, Чикаго 38-23, Кливленд 39-24, Вашингтон 34-27, Милвоки 32-29, Мајами 27-33, Шарлот 26-33,...

Пласман Западна конференција: Голден Стејт 47-12, Мемфис 43-17, Портланд 40-19, Хјустон 41-20, ЛА Клиперс 40-22, Далас 40-22, Сан Антонио 37-23, Оклахома Сити 34-27,...

СП 2018: Јапонија започна со изненадувачка победа над Колумбија

Репрезентацијата на Јапонија постигна многу вредна победа со 2:1 над фаворитот Колумбија во првата средба и за двата тима на Мундијалот во Русија.

Дуелот се одигра на стадионот „Мордовија Арена“ во Саранск, а јужноамериканците го одиграа речиси целиот натпревар со човек помалку, откако уште во четвртата минутам Карлос Санчез беше избркан поради игра со рака во шеснаесетникот.

Тој направи пенал, кој беше реализиран од Кагава, а со генијална изведба од фаул, Кинтеро израмни во 39-тата минута на средбата.

Победата за „самураите“ ја донесе Осака во 72-та минута, кога го постигна победоносниот гол со глава.

По овој натпревар, Јапонија е лидер во групата „Х“, во која се уште Полска и Сенегал, чиј натпревар почнува од 17 часот. /МИА

СП 2018: Нејмар не тренираше

 Најдобриот фудбалер на Бразил, Нејмар го пропушти тренингот по натпреварот од 1.коло против Швајцарија од Е-групата на Светско првенство 2018 кој заврши нерешено 1:1.

Во текот на натпреварот, бразилската ѕвезда неколкупати доби силни удари во нозете, но изјави дека нема сериозни повреди.

Според бразилските медиуми, Нејмар го пропушти тренингот, бидејќи стручниот штаб му даде поштеда стравувајќи за неговото здравје поради грубата игра на противниците насочена кон него.

На следниот дуел од Мундијалот, Бразил на 22 јуни ќе игра со Костарика. 

Велшки Њу Сејнтс противник на Шкендија во првото квалификациско коло за ЛШ

 Македонскиот фудбалски првак Шкендија ќе игра со Њу Сејтс од Велс во првото квалификациско коло од Лигата на шампионите.

Ова е исходот по денешната жрепка во седиштето на УЕФА во Нион, Швајцарија.

Тетовци можат да бидат задоволни од извлекување со оглед на тоа што можеа да добијат далеку посилни противници.

Првиот меч ќе се игра на 10/11 јули кога Шкендија ќе биде домаќин. Реваншот во Велс е седум дена подоцна. 

притисни ентер