Карпош Соколи му пружи силен отпор на фаворитот Партизан

Кошаркарите на Карпош Соколи загубија синоќа на гостувањето кај Партизан со 76:72 во меч од 17. коло од АБА лигата во кој одиграа рамноправно со силниот ривал кој е во серија од осум победи во ова натпреварување.
Хендикеп за македонскиот претставник беше и долгото и напорно патување кон српската престолнина поради лошите временски услови и сообраќајна несреќа на автопатот Скопје - Белград.

„Соколите“ беа подобар противник на стартот од средбата, по што домаќинот го засили ритамот, но средбата беше релативно изедначена се до крајот на првото полувреме кое заврши со само плус три за црно-белите (34-31). Белграѓани клучната предност ја обезбедија во третиот период, кој го добија со десет поени разлика (26-16), а по само неколку минути во последната четвртина ја имаа најголемата позитива од 16 разлика (63-47). Но, тоа не ги откажа избраниците на тренерот Драган Николиќ, кои максимално се бореа до самиот крај, што им донесе убедливо добиени последни десет минути (25-16) и чесен пораз во пресметка со еден од најдобрите тимови во моментов во АБА-лигата.

Бојан Трајковски со 19 поени и Зоран Вркиќ со 18 поени и седум скока беа најдобри кај „карпошовци“, а двоцифрен поентерски ефект имаа уште и Кендрик Пери со 12 и Драган Зековиќ со 10 поени.

Соколи имаат ефект 5-12 (победи-порази) и се моментално на 9.место, додека Партизан е втор со учинок 14-3.

Следен противник на Карпош Соколи во дебитантскиот настап во друштво на најдобрите екипи на просторот на поранешна СФР Југославија е за седум дена кога во „Борис Трајковски“ ќе гостува загрепска Цибона, тимот со кој денеска ќе се сретне вториот македонски претставник во регионалното натпреварување, МЗТ Скопје Аеродром. /МИА

Зидан не би го менувал Роналдо за Салах

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан не би се откажал од Кристијано Роналдо на сметка на Мохамед Салах.

- Не би го менувал Кристијано, ниту кој и да е од моите играчи. Кристијано е најголем. Тој е најдобриот фудбалер кој ќе има огромно значење и во финалето. Ако се сумира, подобро е да го имаш Кристијано во тимот, бидејќи тој го докажува својот квалитет секоја година. Дури и кога не постигнува голови, тој знае дека потоа ќе може да реализира три или четири натпревари по ред. Знае како да го направи, да се справи со напнатоста и да се врати на врвот. Некои играчи не можат да се справат со тензијата. Меѓу другото и во тоа е поразличен Роналдо. Колку повеќе се зголемува притисокот врз него, колку повеќе го критикуваат, толку подобро игра, изјави Зидан.

Двајцата ќе бидат најголемите ѕвезди во финалето на Лигата на шампионите, а се очекува тие да бидат и најголемите конкуренти за „Златната топка“.

Салах и Роналдо имаат 44 гола за своите тимови во сите натпреварувања од почетокот на сезоната, но 33-годишниот Португалец има 15 погодоци во ЛШ оваа сезона, пет повеќе од Египќанецот. 

Милан непријатно изненаден од УЕФА

Поранешниот италијански и европски шампион Милан е изненаден од одлуката на УЕФА да не ја прифати понудата на клубот за договор околу правилата за финансиски ферплеј.

Одлуката на Европската фудбалската федерација беше објавена вчера и со неа на „росонерите“ им се одбива предлогот за договор и им се заканува забрана за настап во евро-куповите.

- Прилично непријатно сме изненадени, бидејќи очекувавме УЕФА да ни предложи договор. Откако беше воведен финансискиот ферплеј, таков договор им беше предложен на сите тимови, со исклучок на неколку помали руски клубот. Ние отидовме во УЕФА пред 15 дена и го претставивме нашиот план кој гарантираше решавање на проблемите кои се појавија поради промена на сопственикот на клубот, изјави Марко Фасоне, извршен директор на Милан.

Европската фудбалска федерација го одби планот за рефинансирање на долгот што го има Милан во висина од околу 380 милиони евра. 

Кошарка М14: Партизан Мулти Шпед и Вардар ќе се борат за трофејот

Кошаркарите на Партизан Мулти Шпед и на Вардар ќе играат во финалето на завршниот турнир во возрасната категорија до 14 години од македонскиот шампионат.

Ова е епилогот по вчерашните полуфинални натпревари на кои Партизан го совлада домаќинот на турнирот МВП Струмица со 78:51, а Вардар беше подобар од Дино Баскет со 84:57.

Финалето на Ф4 турнирот е закажано за попладне од 17 часот и 30 минути, два и пол часа претходно ќе се игра натпреварот за 3.место./МИА

притисни ентер