Дани Алвеш: Фудбалот стана бизнис, а Нејмар е дете

Фудбалерот на Пари Сен Жермен, Дани Алвеш, смета дека веќе фудбалот не се игра од љубов, туку исклучително за пари.
- Фудбалот го губи оној дух кој ме инспирираше да станам играч. Денешниот фудбал стана бизнис, истакна Алвеш.

Бразилскиот фудбалер наведува дека е среќен поради фактот дека неговите деца не се заинтересирани за фудбалот, бидејќи тоа станува работа и се помалку се ужива во него.
- Дојдов во Париз поради проект, бидејќи луѓето кои ме ангажираа веруваа во мене. Сепак ми се чини дека парите вложени за мојот ангажман да му помогнам на клубот да ги оствари целите, не одговараат на мојата реална вредност, потенцира 34-годишниот фудбалер.

Според Алвеш неговиот клупски колега и најскап фудбалер во светот Нејмар е незрел и не може да се носи со некои проблеми.

- Луѓето мислат дека Нејмар е марионета. Не, тој е само дете кое расте. Се уште е во процес на развој, не е созреан доволно да се носи со одредени проблеми. Што помалку важност ќе им придава на тие нешта, тоа подобро за него. Мора да се посвети на нешто друго. Нејмар мора да еволуира, нагласува  бразилскиот фудбалер.

Алвеш смета дека во ПСЖ нема енергија која ги поврзува луѓето, недостига хемија и сето тоа се забележува на теренот./МИА

СП 2018: Тешка победа на Шпанија против Иран

  Шпанија со минимални 1:0 го совлада Иран синоќа во рамките на Б-групата на Светското фудбалско првенство во Русија.

Иако Шпанците влегоа како апсолутни фаворити во натпреварот многу потешко од очекуваното дојдоа до значајната победа и до трите бода.

Во првиот дел Иран прикажа добра игра особено во одбраната, која Шпанија не успеа да ја пробие и полувремето заврши без голови.

Вториот дел беше многу подинамичен со повеќе шанси на двете страни. Во 54-та минута Диего Коста поентираше по лошата интервенција на еден од играчите на Иран и донесе водство за победа од 1:0 за Шпанија.

Во 63-та минута Езатолахи успеа да постигне погодок за израмнување, но по прегледувањето преку ВАР системот голот беше поништен.

Иранците до крајот на натпреварот уште неколку пати се обидоа да го загрозат голот на Шпанија, но изостана реализација.

По оваа победа Шпанија и Португалија имаат по четири бода, Иран остана на три, додека Мароко е без бодови. 

СП 2018: Уругвај ја совлада Саудиска Арабија и обезбеди пласман во осминафинале

Уругвај со минимални 1:0 ја совлада Саудиска Арабија во второто коло од групата А на Светското првенство во Русија.

Уругвајците ја забележаа втората победа на Мундијалот и обезбедија место во осминафиналето.

Стрелец на победничкиот гол беше Луис Суарез во 24-та минута, кој го искористи невниманието на одбрана на Саудиска Арабија.

Во останатиот дел од натпреварот Уругвајците успеаа да го обранат минималното водство доволно за победа.

Место во нокаут фазата од оваа група обезбеди и Русија, која исто така по двете кола освои максимални шест бода. /МИА

СП 2018: Роналдо и донесе победа на Португалија против Мароко

Португалија со минимални 1:0 го совлада Марoко во групата Б на Светското првенство во Русија.

Стрелец на победничкиот гол во четвртата минута беше Кристијано Роналдо.

Во текот на целиот натпревар Мароко ја имаше иницијативата, особено во вториот дел кога се обиде сериозно да го загрози португалскиот гол.

Меѓутоа, Португалија успеа да се обрани и неколку пати се обиде да го зголеми водството преку контранапади.

Мароко со два порази ги загуби шансите за пласман во следната фаза, а Португалија со четири освоени бода е на чекор од осминафиналето. /МИА

притисни ентер