Во Русија стартува 21 Светски фудбалски шампионат, сите ја сонуваат „Богињата“

Очите на милијарди луѓе од целата планета во следните месец дена ќе бидат свртени кон Русија. 

Каде од денеска па се до 15 јули  најдобрите 32 светски селекции ќе се борат за тронот на  21 Фудбалски Мундијал.

Најзначајниот спортски настан годинава како и многу претходни ќе мине без учество на селекцијата на Македонија, честа на поранешна Југославија ќе ја бранат репрезентациите на Србија и Хрватска.

Од моментот кога во 2014 година во Бразил беше завршено финалето на Светскиот шампионат меѓу Германија и Бразил вљубениците во најважната споредна работа на светот фудбалот со нетрпение очекуваа популарната буба мара повторно да се стркала на зелениот терен и да започна битката за популарната „Богиња“.

Мундијалот во Русија  по многу што ќе биде посебен. Тоа е првиот Светски фудбалски шампионат кој се игра во Источниот дел на Европа, а воедно ќе биде и премиерниот Мундијал на кој ќе се користи видео – технологија за сите сомнителни ситуации.  

Домаќинот Русија максимално сериозно ја сфатил организацијата на првенството , посебно кога е во прашање безбедноста на фудбалерите но, и на навивачите. На секој чекор може да се видат полицајци, сообраќајци...

Свеченото отворање на Светскиот шампионат е закажано за денеска во 16 и 30 часот по средноевропско време, а во 17 часот започнува и премиерниот дуел меѓу домаќинот Русија и селекцијата на Саудиска Арабија. Засега се продадени рекордни 2,7 милиони  влезници за 64 натпревари на Мундијалот.

Инаку ова ќе биде уште една смотра на која фудбалерите ќе се обидат да рушат разни рекорди.

Шампионскиот трофеј, популарната „Богиња“ ја брани селекцијата на Германија.

Годинава  во улога на фаворити за титулата  покрај популарните „панцири“ Германците се и репрезентациите на Аргентина, Бразил, Шпанија, Франција, Белгија ....Но, секако во следите 30 дена сите учесници ќе ја сонуваат „Богињата“ и ќе се надеваат на некакво чудо.

Во А групата ќе играат: Русија, Уругвај, Египет и Саудиска Арабија.

Групата Б ја сиочинуваат: Шпанија, Португалија, Иран и Мароко.

Ц-група: Франција, Австралија, Данска и Перу.

Во Д-групата ќе играат: Аргентина, Хрватска, Нигерија и Исланд.

Селекции кои ќе играат во Е-групата: Бразил, Швајцарија, Србија и Костарика.

Четирите учесници во групата Ф се: Германија, Мексико, Шведска и Јужна Кореја.

Белгија, Англија, Тунис и Панама ќе се натпреваруваат во Г-групата.

Х-група: Полска, Колумбија, Јапонија, Сенегал.

Ќе се игра по систем секој со секого, а првите две од секоја група одат во следната рунда. Групната фаза ќе трае од 14 до 28 јуни. Осминафиналето ќе се игра од 30 јуни до 3 јули. Четвртфиналето е закажано за 6 и 7 јули, а полуфиналните дуели за 10 и 11 јули. На 14 јули е натпреварот за 3.место, а финалето ќе се игра на 15 јули.

Мундијалот ќе се игра на 12 стадиони во 11 градови>

Москва - „Лужники" (капацитет 81.000 илјади) „Откритие Арена“ (45.360)

Санкт Петербург – „Крестовскиј“ (68.134)

Казан – „Казан Арена“ (45.379)

Калинград – „Калинград Стадиум“ (35.212)

Сочи – „Фишт“ (47.659)

Волгоград – „Волгоград Арена“ (45.568)

Саранск – „Мордовија Арена“ (44.442)

Нижниј Новгород – „Нижни Новгород“ (44.899)

Самара – „Самара Арена“ или „Космос Арена“ (44.918)

Ростов на Дон – „Ростов Арена“ (45.000)

Екатеринбург – „Екатеринбург Арена“ (35.696).

Инаку  наградниот фонд на Мундијалот во Русија е огромен . Светскиот шампион ќе добие 38 000 000 долари, вицешампионат 28 000 000, бронзата носи 24 000 000 долари, а четвртото место два милиони долари помалку.

За пласманот во четврфиналето селекциите ќе добијат по 16 000 000 долари, а 12 мил. Долари  осминафиналистите. За настапот во групната фаза  репрезентациите ќе добијат од ФИФА по 8 милиони долари, што значи дека вкупно ќе бидат исплатени точно 400 000 000 долари.

Светски шампиони:

1930. Уругвај

1934.Италија

1938. Италија

1950. Уругвај

1954.Германија

1958.Бразил

1962.Бразил

1966. Англија

1970.Бразил

1974.Германија

1978. Аргентина

1982. Италија

1986. Аргентина

1990.Германија

1994.Бразил

1998.Франција

2002.Бразил

2006.Италија

2010.Шпанија

2014. Германија.

Син на милијардер осуден за монструозно убиство

Блејк Лејбел , син на канадски милијадер е осуден за монструозно убиство на сопствената девојка.

Блејк Лејбел е осуден во јужна Калифорнија за убиството на неговата девојка , Иана Касиа. Поротата го осудила 37 годишниот Лејбел , кој ја убил и сакател девојката , која само неколку недели претходно му родила дете.Нему му се заканува казна доживотен затвор без можност за помилување , иако обвинителството даде предлог и за смртна казна.

Лејбел ја сакател и убивал 30 годишната девојка според ликот во неговиот стрип . Тој , како автор на стрипот ,,Синдром “  , го најавил бруталното убиство . На три недели од раѓањето на нивната ќерка , синот на милијардерот ја сакател девојката , а додека таа трпела невидена болка ,ја одржувал во живот.

Злосторството се случило во мај 2016 година , а судот во Лос Анџелес вчера го прогласи за виновен. Полицијата го нашла голото осакатено тело на Иана во стан во Холивуд , а Лејбел стоел покрај неа. Убиството го пријавила нејзината мајка , која не можела да стапи во контакт со ќерката.

Случајот предизвика огромно внимание и во Канада , бидејќи таткото на убиецот е поранешен Олимпиец , кој по завршувањето на спортската кариера зареаботи огромно богатство во бизнисот со недвижности.

Современа блогерка живее гола во џунгла

Австралиската блогерка позната под името ,,Банана девојка”реши да избега од цивилизацијата .

Фрили заедно со нејзиниот дечко заминаа во џунгла во Јужна Америка , каде секојдневно објавува постови на Инстаграм во кои нејзините фанови ги учи на здрав живот. Таа вели дека престанала да се шминка и да се депилира и заштедила за шест месеци 4 000 долари.

Таа е позната по советите за веганска исхрана , за состојките за смути , а сега објаснува како е да се биде гола во природа. Таа на своите фанови , кои и замеруваат што е гола на секоја фотографија им одговара дека и натаму ќе се слика гола , зашто не носи гардероба , обувки , не се шминка . ,, Да , гола сум во шума . Сега се чуствувам добро . “ , вели блогерката .

Оваа 37 годишна Австралијка вели дека избергала од животот од девет до 17 часот и дека телото сега и се чуствува ослободено . Се капи во монсубнските дождови и пие вода од извор , вели ,,Банана девојката “, која на социјалните мрежи освен  рецепти за здрава исхрана како досега , споделува и совети за преживување во дивина.

Атрактивна Косовка го запали асфалтот во Њујорк (ФОТО)

Пејачката од Косово , Дуа Липа на улиците на Њујорк се појави во фустан под кој не носеше ништо.

Пејачката Дуа Липа се појави во Њујорк во фустан на точки под кој не носи ништо. Таа стана позната во светските таблоиди по скандалот со дечкото Исак Кареу , кој и покрај фотографиите , тврдеше дека не ја изневерува . Дуа му поверува на збор и продолжи со врската.

За да го прослават смирувањето , во средата двојката беше дел од забавата на списанието W во Њујорк. Но , таму никој не го забвележа пејачот , зашт очите беа вперени во Дуа , која имаше голем изрез на фустанот , под кој не носеше ништо.

Фотографите внимаваа на секое нејзино движење , па далеку помалку забвележани од фусдтанот поминаа жолтата беретка и високите сандали.

притисни ентер