Високи дипломати ќе присуствуваат на потпишувањето на договорот

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш, медијаторот Нимиц, европскиот двоец Могерини-Хан се очекува да го овековечат договорот меѓу Македонија и Грција, кој според најавите, треба да биде потпишан викендов во Мала Преспа.

Според грчкиот весник Ефимерида, високите дипломати биле поканети да присуствуваат на потпишувањето на документот, кој како што се наведува, ќе биде потпишан од министрите Димитров и Коѕијас, во присуство на премиерите Заев и Ципрас веќе во сабота. Сепак, грчките медиуми не исклучуваат можност свечениот чин да биде пролонгиран за во недела или понеделник, во случај да се одолговлечи расправата во грчкиот парламент посветена на договорот со Македонија.

Таа е закажана за утре, каде е можно да се гласа и за недоверба на владата на Ципрас, процедура која може да трае најмногу три дена.  Во однос на договорот синоќа на грчката ЕРТ зборуваше и грчкиот премиер Ципрас, кој оцени дека Атина не може никому да забрани да се самоопределува како Македонец. Затоа, како што вели, во спогодбата постоело решение за државјанството, а не за идентитетот.

- И јас и мојот колега, господинот Заев, во овој период, водевме тешка битка, секој во својата земја да надминеме предрасуди и опсесии, но и еден организиран обид на „трговци на патриотизам“, за да можеме да стигнеме до договор, кој веруваме, сметаме дека е во корист на нашите народи. Целта на овој договор е да не го потценува правото на самоопределување, тоа не можеме да го направиме. Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци. Терминот Македонци во договорот не се однесува на историјата на грчката Македонија, изјави Алескис Ципрас, премиер на Грција.

Во однос на позицијата на  коалицискиот партнер, Панос Каменос, Ципрас изјави дека  лидерот на Независни Грци ќе го задржел ставот да не гласа за договорот, но оти нема намера да ја напушти и да ја урне владата. Според тоа, владата на Ципрас би требало лесно да го преживее евентуалното гласање недоверба.

Седница на Комисијата за прашања на изборите и именувањата

Во Собранието на Република Македонија денеска седница ќе одржи Комисијата за прашања на изборите и именувањата.

Членовите на оваа комисија ќе ја разгледаат Предлог-одлуката за избор на претседател и членови на Советот за граѓански надзор./МИА

Генералната секретарка на Регионалниот совет за соработка во посета на Македонија

Новоназначената генерална секретарка на Регионалниот совет за соработка (РСС), Мајлинда Брегу денеска престојува во работна посета на Македонија.

Брегу за време на посетата на Скопје е предвидено да има средба со вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи.

Пред почетокот на средбата предвидена е и прес-конференција на Османи и Брегу.

Мајлинда Брегу на почетокот на годинава ја презеде должноста генерална секретарка на Регионалниот совет за соработка, извршно тело на Процесот за соработка во Југоисточна Европа, чиј основач и полноправен член е и Република Македонија. Таа на функција дојде откако во април минатата година министрите за надворешни работи на земјите-членки на Процесот, на самитот во Словенија.

Мајлинда Брегу е искусна политичарка од Албанија, поранешна министерка за евроинтеграции, која силно ја поддржува Европската унија.

Брегу функцијата ја презеде од Горан Свилановиќ, кој беше на чело на Регионалниот совет за соработка од 2013 до 2018 година, во два мандата./МИА

Обилни врнежи од снег се најавени за следната недела

Краткотраен спас од загадениот воздух најверојатно ќе дојде со промената на времето и најавениот ветер.

Од УХМР велат дека во наредните денови следува период на променливо облачно време со повремени локални врнежи од дожд на пониските и снег на  повисоките места и  планините.

Во втората половина од следната недела врнежите се очекува да бидат по обилни, прогнозираат синоптичарите.

притисни ентер