„Со помош на Саманта Фокс намамував момчиња за секс“

Британскиот ди-џеј Џонатан Кинг тврди дека со помош на неговата тогашна девојка, моделот и пејачката Саманта Фокс ги намамувал момчињата во својот стан, со кои потоа имал секс.

Поранешниот ди-цеј Џонатан Кинг, кој денеска има 73 години, изјави дека со помош на Саманта ги намамувал момчињата во својот ролс ројс, а потоа ги возел во станот каде имал секс со нин, пишува „Дејли меил“.

Овие настани се случувале во седумдесеттите и осумдесеттите години на минатиот век, а Кинг наводно ја искористил својата позиција во продуцентската индустрија за да изврши сексуални напади на единаесет тинејџери кои тогаш имале околу 14 години.

Некогашната поп ѕвезда и продуцент, намамувал млади деца во својот луксузен автомобил и ги носел во својот дом, каде им давал алкохол.

Џонатан пред поротата изјавил дека со помош на моделот и пејачката Саманта Фокс, со која тогаш бил во врска, носел тинејџери, но негира дека имал сексуални односи со малолетни лица и дека никого не го присилил на сексуални односи.

Ди-џеј, на кој му се суди во централен Лондон во кралскиот суд во Саутварк ги негира 24-те обвиненија за сексуални напади врз деца на возраст од 14 и 16 години, кои наводно се случиле во периодот меѓу 1970 и 1988 година.

„Кога биле под влијание на неговата моќ и не биле во позиција да одбијат, тој ги напаѓал. Изгледа дека тоа било игра на манипулација и моќ на тинејџери на возраст од 13 до 16 години. Џонатан исто така им давал подароци, вклучувајќи албуми и карти за концерти, им покажувал порнографија и им давал лажни ветувања во вид на секс со тинејџерки“ – изјавила обвинителката Розина Котаџ.

По Редфорд, уште еден легендарен актер оди во пензија

По Роберт Редфорд , пензија најави и холивудскиот актер Мајкл Кејн.

,, Се уште не ме пензионирале , но чуствувам дека е дојден крајот . Станување во 6.30 и учење дијалози на памет не е моја слика на рајот .”, вели актерот. Британскиот актер во интервју за Мирор вели дека вратите му се затворале кога наполнил 70 години. Тогаш добил улога во филмот ,,Бетмен. Почеток” . Со тој филм на Кристофер Нолан пак ја почнал кариерата.

Вели дека своите најдобри филмови ги снимил како седумдесетгодишник.  Во тој период снимил седум одлични филмови. Вели дека во кариерата глумел во 167 филмови. Но и покрај ,,новата кариера” , Кејн вели дека е време да се пензионира. Тој се движи со помош на бастун , откако лани го скрши глуждот на ногата,  а потоа и премина на здрава исхрана , престана да пие.

Поддршката за новиот начин на живот ја добива од сопругата Шакира (71). Сепак , во моментов не застанува со снимање . наскоро ќе се појави во филмовите ,,Крал на крадците” и во ,,Четири деца и тоа” .

Неизвесно е дали Израел ќе биде домаќин на Евросонгот 2019

Израел би можел да го изгуби правото на организирање на Евросонг за 2019 и натпреварот да се одржи во Виена.

Сомневањата дека Израел ќе биде домаќин на следната Евровизија се појавија веднаш по победата на Нета Барзилаи . најпрвин се спомнуваше безбедносната состојба , а сега во прашање се финансиите .

Државната телевизија побарала средства од владата за да го организира преносот на Евровизија , но минисртерството за финансии излегло со одговор дека не планира таков трошок. Според музичките медиуми како домаќин на натпреварот се спомнува Виена , како држава од каде претставникот Сизар Сампсон доби најголем број поени од жирито.

Израел како гаранција дека  прифаќа да биде домаќин на Евровизија до утре треба да уплати 12 милиони евра во швајцарска банка. Доколку не бидат упалтени средствата , тогаш ќе се бара друга земја домаќин, а Австрија се изјасни дека е подготвена да ја преземе таа улога.

Како последна шанса , израелската телевизија Кан му се обрати лично на премиерот Бенјамин Нетанјаху со молба да ги стави на располагање потребните пари.

Како ќе заштеди Форд 25,5 милијарди долари ?

Американскиот производител на автомобили, Форд продолжува со намалување на трошоците.

Форд има намера да го намали бројот на платформи за производство на своите модели . Компанијата планира на само пет модуларни платформи да ги прави своите модели и тоа од малите градски автомобили , преку кросоверите до камионетите. Од Форд се надеваат дека овој план ќе им донесе заштеда од 25,5 милијарди долари во наредните пет години.

Според планот , Форд на една платформа планира да ги гради возилата со заден или погон на сите четири тркала , како што се пик ап Ф-150 , потоа Expedition , како и Mustang и Explorer , кој од 2020 преминува на RWD погон.

Следна е платформата на возила со преден или погон на сите четири тркала , како и посебна за комерцијални возила , а едно и за производство на електрични автомобили. парите од заштедата од ваквиот вид производство Форд планира да ги вложи во развој на нови возила , кои подобро би се продавале .

Тие на пазарот би ги земениле возилата што помалку се продаваат како што се седаните. Форд ќе го концентрира производството на кросовери , СУВ возила , камионети и комерцијални возила.  

притисни ентер