Хрватска противник на Франција во финалето на СП во Русија

Хрватска ќе игра во финалето на Светското фудбалско првенство во Русија.

 Хрватските фудбалери по триумфот над Англија во полуфиналето со 2-1, уште еднаш го воодушевија светот и ја фрлија нацијата во екстаза. Хрватска со само 4 милиони жители стана втора најмала нација што игра финале на мундијал, по Уругвај од 1950 година.

  ,,Нозете им откажаа одамна пред крајот, мускулите ги болеа, белите дробови им беа празни, телата им пукаа. Хрватските играчи го допреа и го надминаа сопствениот лимит. Повторно го потрошија сиот адреналин, преминаа во црвено, почувствуваа силна болка. Но сепак, додека движењата им беа се потешки, тетивите се постегнати и додека ловеа здив и изгледаа како едноставно да неможат, но не потклекнаа, го продолжија нивниот лов и не престануваа да трчаат.Покрај Англија, во финалето на светското првенство, во историја,,.

                Вака коментираше престижниот „Њујорк тајмс“ во еден од највпечатливите текстови со кои светските медиуми се тркаа кој повеќе ќе ја испофали репрезентацијата на хрватска по епското полуфинале во Москва. Хрватите уште еднаш го воодушевија светот со играта и карактерот. Уште еднаш се враќаа од бездната, анулирајќи ја предноста на противникот и повторно на потешкиот начин. Во нокаут фазата на мундијалот Хрватите трет пат играа продолженија но овојпат ги избегнаа барем пеналите и стресот што го претрпеа во четврфиналето со данска и полуфиналето со Русија.

                Еден од највлијателните тренери во светот во овој момент Жозе Мурињо, во улога на стручен коментатор на тв мрежата „Russia Today“, потенцираше дека искуството не му дозволило да биде наивен и на полувремето да каже дека Англичаните ја завршиле работата. Тој ја испофали Хрватска и подвлече дека голот на Перишиќ беше момент кога натпреварот се прекрши во корист на сега веќе финалистот.

                Светските фудбалски коментатори и колумнисти не штедеа комплименти на адреса на сите во хрватскиот тим, издвојувајќи ги неуморните Модриќ, Перишиќ, Ракитиќ и Брозовиќ кои претрчаа маратон и секако стариот прекален воин Манџукиќ кој иако едвај стоеше на нозе го постигна најзначајниот гол во кариерата за триумф.

                Хрватите со триумфот над гордиот албион ја испишаа најсветлата страница во хрватскиот спорт кој и онака изобилува со блескави успеси, а доколку бајката ја завршат успешно в недела на Лужники во Москва против Франција тогаш ќе треба да помине многу време додека тие но и целата нација почне полека да се симнува од седмото небо. Генерацијата на Шукер и Бобан предводена од легендарниот Чиро Блажевиќ во Париз пред 20 години беше запрена во полуфиналето и стигна до бронзата, а сега Модриќ и друштвото имаат прилика да се искачат на фудбалскиот покрив на светот и оттаму само да го пречекорат прагот кон вечниот фудбалски незаборав и да влезат во друштвото на малкумината одбрани.

                Финалето на светскиот шампионат Хрватска – Франција ќе се игра в недела на стадионот Лужники во Москва во 17 часот.

Милан сепак ќе игра во Лига Европа

Тимот на Милан, сепак, ќе игра во Лига Европа. „Росонерите“ ја освоија жалбата пред спортскиот арбитражен суд (КАС) против одлуката на УЕФА да ги извади од европските клубски турнири во сезоната 2018/2019 година.

На 27 јуни, УЕФА го санкционираше седумкратниот европски шампион за кршење на финансискиот фер-плеј, поконкретно за  критериумот за рамнотежа. Станува збор за периодот 2014-2017, кога Силвио Берлускони го предводеше клубот. 

Другиот критериум беше дека поранешниот сопственик Јонхон Ли не успеа да даде финансиска гаранција на клубот и да се оправда пред европската фудбалска централа, од каде доаѓа неговиот капитал и како ќе ги покрие обврските. 

Како што е познато, тој ги загуби „росонерите“ на 10 јули. Тогаш хеџ-фондот „Елиот Менаџмент“ ја презеде контролата над 18-кратниот шампион на Италија, откако Кинезот не успеа да најде 32 милиони евра за да го зголеми капиталот на гигантот од Милано и го пропушти рокот за враќање на заемот кон „Елиот Менаџмент“.

Американскиот инвестициски фонд, кој управува со средства од над 34 милијарди долари, според податоците од 2017 година, се осигури дека минимум три години ќе се ангажира во развојот на клубот, откако се зборува за сериозен развој на маркетинг операциите и изградба на нов стадион.

Токму тоа беше адутот на кој „росонерите“ се потпираа во рочиштето за жалбата, кое вчера траеше повеќе 12 и пол часа. Делегацијата на Милан, предводена од Марко Фасоне и претставникот на „Елиот“ - Френк Твил рекоа дека клубот веќе има јасна иднина, како и финансиска стабилност. 

„Росонерите“ се одбранија и со тоа што УЕФА била многу мека против ПСЖ, Манчестер Сити и Интер, кои поминаа со многу полесни казни при нарушувањето на финансискиот ферплеј во последниве години. /МИА

Калиниќ одби да го земе сребрениот медал од Мундијалот

Хрватскиот фудбалер Никола Калиниќ одби да го земе сребрениот медал од Светското првенство, откако на самиот почеток на турнирот во Русија беше избркан од репрезентацијата.

Селекторот Златко Далиќ и неговите соиграчи одлучиле Калиниќ да добие медал, иако одби да влезе во игра против Нигерија (2:0).

- Ви благодарам, но јас не играв во Русија, порача Калиниќ и се заблагодари на гестот на неговите соиграчи.

Калиниќ во наредниве денови би требало да го комплетира трансферот во Атлетико Мадрид за 20 милиони евра.

Хрватска заврши на второто место на Мундијалот, а тоа е најголемиот успех во историјата на „ватрените“. /МИА

Манчестер Јунајтед одигра нерешно на првиот контролен натпревар во САД

Манчестер Јунајтед ја стартуваше претсезонската турнеја во САД со реми 1:1 против мексиканскиот клуб Америка. 

Дуелот помеѓу двата тима се одигра во Глендејл, Аризона, а „црвените ѓаволи“ беа без голем дел од главните фудбалери.

Учесниците на Светското првенство 2018 (12 на број) не патуваа во САД, додека проблемите со визите го одложија приклучувањето на Алексис Санчез. И новото засилување Фред не учестваше во натпреварот. Недостатокот на ѕвезди и високите цени на билетите ја одвратија публиката, па стадионот беше полупразен.

Резултатот го открија Мексиканците по час игра, преку напаѓачот Хенри Мартин, кој постигна гол со глава против дебитантот Ли Грант. Во 78-та Јунајтед стигна до реми преку Хуан Мата, кој реализираше одблизу, откако претходно топката се одби од гредата.

Следната проверка на Манчестер Јунајтед е на 23 јули, а ривал на тимот на Жозе Мурињо ќе биде Сан Хозе. /МИА

притисни ентер