САД ќе ги им ги врати сите деца на семејствата на мигрантите

До крајот на денов , сите деца мигранти помали од пет години, кои беа одвоени одд своите семејства на американско – мексиканската граница, ќе им бидат вратени на своите родители.  

Американскиот сојуз за граѓански слободи , кој ја тужеше владата за политиката на одвојување деца од мигрантските семејства не верува во ветувањата од Вашингтон. Според адвокатот на сојузот , Ли Џелент, вели дека изјавата е целосно неодредена и оти според судот во Сан Диего рокот бил до вторник , а сега е веќе пробиен. Сепак , сите деца нема да бидат вратени во семејствата поради тоа што родителите биле депортирани , имаат криминално досие или од слични причини.

Судијата од Сан Диего , Дана Сабрав нареди сите помлади деца од пет години да им се вратат на семејствата до торник , а другите деца најдоцна до 26 јули.

Владата потврдува дека на американско – мексиканската граница има околу 2 000 деца одвоени од семејствата, поради политиката на Трамп за нулта толеранција за илегалната миграција.

Се запали конзерваториумот ,,Чајковски” во Москва(ВИДЕО)

Рано утрово се запали зградата на државниот конзеравториум ,,Чајковски” во Москва.

Според медиумите , нема повредени во пожарот , а штетата дополнително ќе се утврдува.

На самото место пожарот го гаснат 15 противпожарни тимови.

Куба на референдум – капитализам или социјализам

Над 8 милиони Кубанци утре излегуваат на референдум за новиот Устав , кој и покрај измените , го задржува социјалистичкото уредување на државата.

Новиот Устав на Куба би требало да го замени оној од 1976 , во кој ќе се признае приватната сопственост и странски вложувања. Граѓаните ќе треба да одговорат на прашањето ,,Дали ќе го ратификувате новиот Устав на Републиката”.

Власта , предводена од претседателот Мигел Дијаз Канел лобира како никогаш до сега за одговорот ,,да” , со реклами на сите ѕидови , автобуси , во медиумите и на социјалните мрежи.

Опозицијата , пак ги повикува луѓето да гласаат ,,не”. Според анкетите , 70 до 80 проценти од граѓантите се за измени на Уставот , а првите резултати ќе бидат познати в понеделник попладне.

Над 100 возила изгореа на аеромитинг (ВИДЕО)

Над 100 возила изгореа за време на одржувањето на авиомитингот во близина на индискиот град Бангалуру.

Возилата биле на паркингот , кога избувнал силен пожар , предизвикан најверојатно од цигара. Поради сувата трева и силниот ветар , пожарот набргу ги зафатил возилата , во кои за сега се наведува дека немало никој.

Сопствениците на возилата го следеле аромитингот ,,Аеро Индија 2019” , кој неколку дена се одржува на аеродромот во близина на Бангалуру.

притисни ентер