Суперлуксузна верзија на Мерцедес пик ап (ФОТО)

Новата суперлуксузна верзија на Мерцедесевиот пим ап чини 105  000 евра во основната верзија.

Фирмата Carlex Design го подвргна Mercedes X класа на специјален третман за сите кои сакаат нивниот пик ап да се разликуваат од сериските.

Некои би рекле дека Mercedes X не е ништо друго туку преправен Nissan Navara со додатни стилски интервенции и трокраки ѕвезди на маската. Carlex Design не мисли така туку на Mercedes X гледа потенцијал за доработка по која сопствениците на овој пик ап ќе уживаат во луксузот како во Maybach.

Токму Maybach беше инспирација за стилските детали на каросеријата и во кабината на овој модифициран пик ап. Ова задоволство ќе ги чини 105 000 евра во основна верзија , а по желба клиентите може да потрошат и повеќе пари , зашто секоја барана модификација се прифаќа.

Стилски дотераниот Mercedes X потсетува на Maybach S650 Cabrio.Тоа се однесува на тркалата и на предниот дел на возилото. Carlex својата верзија на X класата ја нарече  “Yachting Edition”, па на промотивните фотографии возилото е во друштво со јахта.

Чудни летечки објекти на небото над Ирска (ФОТО)

Ирската Национална служба за воздухопловство почна сериозна истрага поради неодамнешната појава на НЛО над југозападниот брег.

Во петокот , жена пилот на авиокомпанијата Бритиш Ервејс во 6.47 часто утрото ја контактирала контролата на летање . Сакала да знае дали во близина има воени вежби , бидејќи забележала објект што се движи со голема брзина . од контролата на летање и одговориле дека на тоа подрачје не одвиваат воени вежби.

Жената пилот , која возела на речацијата Монтреал- Лондон видела многу силно светло кое се приближува кон левата страна на авионот и по некое време со голема брзина свртело на север. Не било јасно за каков објект станува збор , но изгледало дека немало намера да се судри со авионот.

Наскоро на колешката и се придружил и пилот од авионската компанија Вирџин . Тој забележал слични светла , но сметал дека се работи за метеори или слични објекти. Видел повеќе сјајни објекти , кои имале иста патека , раскажал пилотот.

Уште еден пилот пријавил дека видел чудни објекти кои се движеле со огромна брзина , два пати поголема од брзината на звукот.

Фото: Брижит Макрон во дворецот Версај ги пречека сопругите на светските лидери

Гламур и луксуз во Версај се пиеле Бордо и шампањ.

По крајот на церемонијата која се одржа пред Триумфалната капија во Париз и по завршувањето на сите официјални должности во чест на прославата за победата во Првата Светска војна , претседателите и лидерите се упатиле во Елисејската палата. Нивните сопруги пак биле гости на Првата дама на Франција, Брижит Макрон  

Француската прва дама во дворецот Версај организирала ручек за 45 сопруги на претседатели и високи државни претставници.

На свечениот ручек меѓу другите присуствувале и првата дама на САД, Меланија Трамп, Шарлен од Монако и многу други.

Менито било богато и типично француско, пилешко од Брест со компири  од Соме и три врсти  на вино.

Свештеник се пофали – деца му го влечеа новото Порше (ФОТО)

Свештеник на Малта предизвика гнев во јавноста откако се пофали со својот нов авотмобил , кој  му го влечеа деца од неговата жупанија.

На фотографиите се гледа попот Џон Султана како стои во Поршето ,,Бокстер” со спуштен покрив и им мавта на насобраните жители на местото Зебога на островот Гозо. Во два реда десетина деца со јаже го влечат Поршето

,, Жал ми е, но за мене тоа едноставно не е проблем и таквите коментари не се во ред.“ коментираше свештеникот прашан за инцидентот што предизвика жестоки критики. 

притисни ентер