Заев: Можна е лидерска средба, но и предвремени избори доколку гарантираат успешен референдум

Премиерот Зоран Заев  очекува до крајот на  неделава да се заокружи процесот околу датумот, прашањето и карактерот на референдумот за името.

- Овие работи очекуваме до крајот на неделата заедно политичките лидери, претставници на политичките парламентарни партии, да ги дефинираме заради тоа што роковите се собираат, времето се собира ако сакаме да ги фатиме датумите 23 септември, 7 октомври како некои проектирани датуми. Очекувам дека оваа седмица ќе можеме да го заокружиме процесот и околу датумот за референдумот и прашањето и околу карактерот, изјави Заев одговарајќи на новинарски прашања по стартот на изградбата на фабриката на американска „Дура“ во Бунарџик.

Како што рече Заев, продолжуваат разговорите околу  законот за финансирање на политичките партии и изборот на ДИК, делот околу техничка влада, Пржинскиот процес...

Премиерот смета дека заслужува внимание барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за предвремени парламентарни избори пред да се разговара за членството во НАТО и ЕУ, ако, како што вели, тоа го гарантира успешниот референдусмки процес.

- „Кога? После една година? Во секој случај  вредно е за внимание кога опозицијата бара избори. Сум бил опозиција пред една година и знам дека е вредност да се седне да се разговара секако ако ова го гарантира успешниот референдумски процес како процес. Граѓаните ќе си кажат на самиот процес, но ако успее процесот да го достигнеме цензусот да ги мотивираме граѓаните да излезат за едно вакво историско прашање сите опции се отворени па дури и ова, така што заедно тоа ќе го разгледуваме, изјави Заев. 

Не исклучува свикување лидерска средба во случај работните групи на парламентарните партии до крајот на неделава да не постигнат договор.

- Очекувам до крајот на оваа недела работните групи да ги решат работите заради тоа што даваме импакт и ние како лидери. Ако не се случи решение преку работните групи јас би свикал лидерска средба  или кој било од лидерите од парламентарните партии би можел да свика. Редно е до крајот на оваа недела да ги заокружиме овие процеси. Граѓаните очекуваат одговори и од името на граѓаните верувам дека ќе ги дадеме сите овие одговори до крајот на неделава, рече Заев.

За понудата од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски Заев да не се повлекува 100 дена пред избори, а, сепакм да има техничка Влада, премиерот рече дека  во таква ситуација ќе постапи согласно дефинираното во Законот.

- Јас сум чесен човек и имам свое достоинство. Во Законот стои дека премиерот  се повлекува 100 дена пред Владата и немам намера буквално да се држам до ова место ако тоа така е дефинирано во законот. Јас сум релаксиран човек и тоа ќе ми даде повеќе  време за кампања за избори кога и да се случат, рече Заев.

Потенцираше дека се е вредно за разговори.

- Ставовите во делот на техничката влада ги образложувам секогаш  со аргументи. Ние добивме техничка влада во пржинскиот процес за сметка на тоа што престанавме со објавување на бомбите и што ги предадовме во Специјалното јавно обвинителство. Јас не го гледам досега аргументот  зошто тоа да се  бара заради тоа што тогаш СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ дефинираа закон каде премиерот  во сите изборни циклуси се повлекува. Сега ова барање наеднаш излегува на површина и би сакал  деновиве да  ги слушам аргументоте зошто е тоа така, наведе Заев, дополнувајќи декла сака да ги слушне аргументите што тоа  ВМРО-ДПМНЕ ќе направи за  СДСМ или владејачкото мнозинство отстапи.

- Ако се подготвени рамо  до рамо за евроатлантската иднина на нашата заедничка Македонија зад која стоиме сите, тогаш стојам на располагање да разговараме за се. Но мора да дефинираме,  ако сме за НАТО и ЕУ тоа да го поддржиме. Не може да бидеме за НАТО и ЕУ, а да бидеме против ваквите процесите кои ја донесоа Македонија пред НАТО и ЕУ. Чесно е сите лидери да ги заземат своите позиции, да излезат на површина, на чисто, заради тоа што тоа е најмалку што им го должиме на граѓаните, рече Заев.

Во коментар на тврдењата дека руски бизнисмени ги потпалувале протестите во Македонија премиерот  упати  на добиените извештаи по разговорите во полицијата со дел од учесниците.

- Зборувам од тоа што го слушам во извештаите што ги добиваме. Знаете тие млади момчиња „комити“ кога нападнаа полицајци беа повикани во полицијата на исказ, па спомнуваа бизнисмени од Русија дека давале пари, заради тоа се тука и оти немаат ништо против или слично, рече Заев.

Македонија, дополни, е мала земја и сака да гради пријателство со сите, вклучително и со Руската федерација.

- Мора уште еднаш да потврдиме нема алтернатива за Република Македонија освен рамноправно членство во ЕУ и НАТО. Од тој аспект секогаш ќе бидеме со доза на внимание и навистина нема да дозволиме да се поминат меѓународните договори, декларации, резолуции, применети во Македонија во делот на таквиот однос, заради тоа што дигнитетот на државата е многу важен. Како што ние го почитуваме насекаде во светот, така сакаме да биде почитувани и овде во Македонија, изјави Заев. /МИА

Русија им одговори на САД : повлекувањето од договорот е опасно

Високи руски функционери ја критикуваа денеска одлуката на Трамп за повлекување на САД од договорот за ракетно разоружување од 1987 година. 

,,Ова би бил многу опасен чекор.” , изјави заменик министерот за одбрана , Сергеј Рјабков. Русија бара од меѓународната заедница да го осуди потегот на Вашингтон.

Трамп претходно најави дека САД еднострано ќе се повлечат од договорот за забрана за производство и користење на ракетно оружје од краток и среден дострел , бидејќи Русија со години го крши.

Овој договор е потпишан од претседателите Реган и Горбачов во 1987 година. 

Тетовец баран со меѓународна потерница уапсен на Ќафасан

Тетовец баран со меѓународа потерница од италијанските власти е уапсен на граничниот премин Ќафасан, на албанско-македонската граница.

Станува збор за жител на селото Доброште,тетовско, по кого Интерпол Рим пред единаесет години распишал потерница и го бара за кривични дела по две основи „принудување на проституција" и „киднапирање".

– Лицето Мусли Халити (44), македонски државјанин, е упасен при влез на преминот Ќафасан откако при контрола на неговите документи во системот, произлезе дека е лице барано со меѓународна потерница. Судот во Монца, Италија во јуни 2001 година му изрекол мерка  притвор, за извршени кривични дел „принудување на проституција" и „киднапирање", а потоа Интерпол Рим распишал меѓународна потерница, стои во соопштението на регионалниот полициски комесаријат од Корча, под чија надлежност е преминот.

За неговото апсење известена е канцеларијата на Интерпол Тирана, која треба да превземе понатамошни активности за негова екстрадиција во Италија. 

Нападнати полицаец и обезбедувач при тепачка на две групи

Полицаец и работник на обезбедување биле напднати при расчитување на тепачка помеѓу две групи на млади лица што изминатата  ноќ околу 2 часот и 30 минути се случила пред угостителски објект во Тетово.

Според портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски, полицијата добила информации за нарушување на јавниот ред и мир пред угостителски објект на улицата "Благоја Тоска" во Тетово.

-Додека преземале службени мерки на местото од пријавата едно лице започнало вербална расправија со полицајците упатувајќи им навреди и закани. Откако од страна на полициските службеници бил предупреден тој удрил еден полициски службеник. Лицето веднаш било приведено во полициска станица каде бил утврден и неговиот идентитет односно било констатирано дека станува збор за 16- годишник од Тетово. Против него ќе биде поднесен соодветен поднесок рече Јосифовски.

Нешто подоцна околу 4 часот Б.Д.(49) од с.Жилче вработен во агенција за обезбедување пријавил во полиција дека бил физички нападнат од страна на лицето И.И.(23) од Тетово. Според неговата пријава додека тој извршувал работни задачи за обезбедување во угостителски објект на улицата „Благоја Тоска" околу 02.30 часот забележал тепачка помеѓу две групи на млади лица.  Тој при обид да интервенира односно да ги раздели да не дојде до поголемо нарушување на јавниот ред и мир два пати бил физички нападнат од И.И. Набрзо И.И. бил приведен и задржан во полициската станица Тетово.

Полицијата работи на идентификување на сите учесници во нарушувањето на јавниот ред и мир и по целосното расчистување и документирање на случајот ќе  следуваат соодветни поднесоци најави Јосифовски. 

притисни ентер