Мицкоски: До 10-ти септември ќе соопштиме дали ќе повикаме на бојкот или не

ВМРО-ДПМНЕ до десетти септември односно до почетокот на кампањата за референдумот, ќе го соопшти својот став дали ќе повика на бојкот или да се излези и да се гласа против.

Лидерот ан ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за Канал 5 потврдува дека добил понуда за влез во владата но демантира дека барал измени на кривичниот законик кој би значеле амнестија за претходното раководство на ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ: Над 322.000 пензионери од јануари добиваат повисока пензија за 900 денари, се грижиме за сите граѓани

Владата предводена од СДСМ преку одговорно и домаќинско работење покажува што значи вистинска грижа за граѓаните, се наведува во соопштението на СДСМ.

Го враќаме достоинството на пензионерите, обезбедуваме значителен раст на пензиите.

Веќе со јануарската пензија пензионерите ќе добијат покачување од 700 денари. Дополнително, ќе се реализира и законското усогласување на пензиите кое ќе изнесува од 160 – 200 денари.

Тоа значи дека над 322.000 пензионери ќе добијат покачување од 860 до 900 денари, почнувајќи веќе од јануарската пензија, што е најголемо покачување на пензиите во последните години.

Со последното покачување, просечната пензија ќе изнесува 15.500 денари и ќе порасне за 1.746 денари во однос на 2016 година.

Растот на економијата и платите овозможи приходите во Фондот за пензиско осигурување да пораснат за 10 проценти и затоа следува реално зголемување на пензиите.

ВМРО-ДПМНЕ 11 години манипулираше со пензионерите, не го следеше законското усогласување и во пензиите интервенираше само ад хок пред избори.

Денес, грижата за пензионерите е на прав пат.

Како одговорна партија пред граѓаните, продолжуваме со реализација на мерките што обезбедуваат економски раст, раст на платите и пензиите и повеќе пари кај граѓаните.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Ердоган : Изјава на Макрон за НАТО е неприфатлива

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ги нарече „неприфатливи“ изјавите за НАТО од францускиот колега Емануел Макрон, кој рече дека алијансата е во состојба на „клиничка смрт “ и дека жали за однесувањето на Турција во Сирија.

Ердоган бил „многу разочаран“ од изјавите на Макрон за НАТО, вели Доналд Трамп за средбата со Ердоган во Овалната соба во Белата куќа.

„Мислам дека на (турскиот) претседателот навистина не му се допаднаа ... и мислам дека многу луѓе исто реагираа“, додаде тој.

„Неприфатливо“, кратко рече турскиот претседател.

„Немате никаква координација на стратешката одлука на САд со партнерите во НАТО и ние сме сведоци на агресија на друг партнер на НАТО, Турција, во област во која имаме интереси“, рече францускиот претседател минатата недела за „Економист“, мислејќи на турската воена интервенција во Сирија.

Американска анализа: Во Европа живеат 4 милиони нелегални мигранти

Меѓу 3,9 и 4,8 милиони илегални мигранти , повеќето млади и неодамна пристигнати мажи живееле во Европа во 2017 , покажува истражувањето на американскиот институт Пју.

„Помалку од 1 процент од 500 милиони луѓе што живеат во Европа во 2017 година биле нелегални имигранти, а 3 проценти од 325 милиони луѓе живеат во САД“, истакнува Пју во компаративната студија, објавена денес.

Пју ги анализирал податоците од Европската Унија и земјите од Европската зона за слободна трговија (Швајцарија, Лихтенштајн, Норвешка и Исланд) за податоците за Европа.

Институтот ги смета за нелегални мигранти лицата кои нелегално влегле во земјата, оние на кои им истекла дозволата за престој, оние што биле протерани и барателите на азил чијашто апликација се обработува, а тоа се околу еден милион луѓе, со оглед на ниската стапка на издадени дозволи.

Пју објави  дека најголем број на илегалци во Европа имало во 2016 година (помеѓу 4,1 и 5,3 милиони).

Околу 30% од нелегалните странци доаѓаат од Азија, 23% од европските земји кои не се членки на ЕУ или ЕФТА, 21% од Северна Африка и Блискиот исток, 17% од субсахарска Африка и 8 проценти од американскиот континент.

Германија и Велика Британија, кои имаат 1,2 милиони нелегални мигранти, секоја од нив прифатија половина од вкупниот број. Заедно со Италија и Франција, 70% од илегалците живеат во овие четири земји, каде што живее и половина од вкупното население на Европа.

Во Италија, која прифати голем број мигранти кои дојдоа преку Медитеранот, одлуката на соседните земји да ја контролираат нејзината граница би можела да се толкува со голем број од 700.000 нелегалци.

Нивниот помал број во Франција, 400.000, може да се толкува како резултат на регулирање на приливот.

Во 2017 година, илегалците претежно биле мажи под 35-годишна возраст кои дошле пред помалку од пет години. Половина од нив се баратели на азил, а во САД ги има само 20 проценти.

Пју проценува дека има меѓу 10,3 и 10,7 милиони илегални мигранти во САД . Огромното мнозинство потекнува од Латинска Америка, од кои скоро половината се од Мексико дојдени пред најмалку десет години.

притисни ентер