Осумгодишниот генијалец за „рубикова коцка“

Пет секунди толку му се потребни на осум годишниот Ѓорѓи Чешмеџиевски да ја намести една од многуте шарени  коцки.

Случајно  најдената рубикова коцка на одмор кога имал пет години му го промени животот. Освен што еднодевната истрајност да ја нареди коцката, тој веќе за неколку дена потоа само за еден час, минути дури до секунди успеал да биде првото најмало дете во Македонија „волшебник за местење на коцки“. Освен во брзината, тој одредени коцки за кратко време може да ги намести и без да гледа во нив.

Во Македонија има и други деца повозрасни од Ѓорѓи кои се организираат и наскоро ќе  имаат натпревари во местење коцки.

Првата награда за Ѓорѓи освоеното второ место и трето место за негов другар во Софија биле стартот  за оформување на Македонската Кјубинг Асоцијација.

Таткото на Ѓорѓи, Ристо е основач на волонтерската организација  и на 17ти ноември ќе се организира меѓународен натпревар со учесници од девет земји.

Натпреварот ќе се одржи во просториите на Шумарскиот факултет кој засега единствено се понудил како помош за овие активности во Македонија.

За Ѓорѓи предизвик се големите коцки, тој веќе влијае на неговите другари да ја научат магијата на коцките. Но има интересен пристап, треба трпение и љубов за да влезете во дружба со коцките, вели осумгодишното момче.

Британка паднала од велосипед и почнала да зборува Германски

Британката Хана Џенкинс по падот од велосипед , не можела да разбере што и зборуваат лушето околу неа , зашто знаела само Германски.

Хана за британските медиуми ја раскажува неверојатната сторија. Таа паднала од велосипед и завршила во болница со повреди на главата. Кога се освестила , не можела да разбере што и зборуваат луѓето околу неа. на своето момче , кој тогаш бил на пат во САД , му пратила порака на Германски . Тој од пораката разбрал само два збора, куќе и болница и знаел дека нешто не е во ред. Тој се вратил во Британија и ја затекнал Хана , која се освестила од ударот , по кој долго време била во несвест.

Таа не разбирала ништо и прашувала зошто луѓето не зборуваат англиски. Дури кога контактирала со нејзината сестра сфатила дека јазикот што го зборува е Германскиот. Двете научиле како мали Германски јазик, зашто родителите им биле полиглоти и знаеле повеќе јазици .Така , мајка им прво ги научила да говорат Германски , а потоа Англиски. Сестра и станала преведувач за да може Хана  да се разбере со докторите , а подоцна и со момчето. 

Психолозите сметаат дека Хана го загубила знаењето на вториот јазик , што значи дека одново ќе треба да го учи Англискиот , додека Германскиот , што го научила на најмала возраст , и останал скриен во паметењето и сега е единствениот на кој може да комуницира.

Oпел дели бонуси од 8 000 евра за соопствениците на стари дизели

Опел се обидува да ги тргне дизел возилата од улиците , а воедно да ја зголеми продажбата на новите модели.

Компанијата им нуди на купувачите во Германија бонус до 8 000 евра , доколку сакаат да се солободат од своето старо дизел возило. Купувачите ќе може да изберат нов автомобил или малку користен од возилата што ги користи за тестирање или демонстрација со дополнителна гаранција од две години. .

Шанса да го добијат овој "Opel Environment Bonus" имаат сопствениците на постари дизел модели со Еуро 1 до Еуро 4 стандард за емисија на штетни материи.

Условот е да го предадат старото возило , кое ќе биде уништено. Шанса за бонус имаат и сопствениците на дизел возила со Еуро 5 , но само доклклу живеат во загадените германски градови Минхен, Штутгарт, Келн и Хамбург.

Слични вакви акции веќе најавија Ауди , Сеат , Порше , Рено , Мерцедес и Фолксваген.

Џекпотот во САД достигна неверојатни 1,6 милијарди долари

Американскиот џекпот достигна рекордни 1,6 милијарди долари , откако не беше извлечен победничкиот број  во износ од 1 милијарда долари  во  Мега Милион.

На натпреварувањето, на кое беа извлечени 15 "втори" добивки , секој вреден по 1 милион долари, луѓето вчера оделе по бензински пумпи и продавници низ целата земја за да го купат добитниот лоз.

Шансите за избирање шест броја за освојување на наградата Мега Милиони, се една во 302.575.350.

Уште едно извелувањње за големиот американски џек-пот ќе се одржи во вторник.

Во Мега Милиони , за што се продаваат ливчиња во 44 американски држави, Колумбија и Девствените Острови , од јули не е извлечена главната награда , а фондот секојдневно се зголемува.

притисни ентер