Болт ги постигна првите голови во професионалната кариера (видео)

Најбрзиот човек на светот, Усеин Болт го постигна првиот гол во професионалната кариера.

Поточно, момчето од Јамајка постигна два гола во триумфот на неговиот тим Централ Коуст Маринерс над второлигашот Макартур Саут Вест јунајтед со 4-0.

Тој во 55 минута од подготвителниот натпревар ја искористи одличната асистенција од соиграчот и во манир на најдобрите напаѓачи, од левата страна, го изненади голманот со шут во поблискиот агол.

Нешто помалку од 15 минути подоцна повторно се впиша во стрелците – ја искористи грешката и судирот на одбранбениот играч и голманот, па не му беше тешко да ја спроведе топката во празната мрежа.

„Прв пат се најдов во стартната постава и постигнав два гола. Тоа беше добро чувство“ – изјавил Болт.

Најдобриот спринтер на сите времиња изјави дека е сериозен во намерата да стане фудбалер.

„Среќен сум што дојдов овде и му покажав на светот дека напредувам. Сакам да станам ’Маринер“, да играм на највисоко ниво и да изборам место во првиот тим“ – додал Болт.

 

Возел Ферари со 320км/час по автопат, па завршил во притвор (ВИДЕО)

Ферари Ф40 важи за култен модел , но малкумина можеле на автопат да ја испробаат целата негова моќ .

На социјалните мрежи се појави снимка од јапонски возач , кој го вози култното Ферари со брзина од 320 км/час. Споеред квалитетот на снимката , очигледно е дека е направена поодамна , но сепак станува збор за сон на секој сопственик на вакво Ферари. Ф40 располага со V8 мотор со два турбополначи со сила од 478 КС. Моделот почна да се произведува далечната 1987 година.

Сопственикот на ова Ферари не е познато кога го снимил видеото , но се знае дека од него заработувал , зашто снимките ги продавал .

Снимката прв пат на пазарот се појавила 1990 година и е продадена во 10 000 копии , но еден од купувачите бил полицаец во цивил. Тој ја прегледал снимката , викнал засилување и го уапсиле возачот.  

102-годишна Aвстралијка скокна од авион во хуманитарни цели (ВИДЕО)

Дека никогаш не е доцна за хуманост, на оригинален начин покажа 102-годишната Австралијка Ајрин О Шеј.

Бестрашната прабаба скокна од авион од височина од 5 илјади метри со цел да собере пари во хуманитарни цели за ретка болест, од која починала нејзината ќерка..

Таа од леталото скокна со својот инструктор, со кого лесно се приземјија со помош на падобран.. Ајрин досега собрала 12.000 долари и основала страница преку која луѓето може да донираат пари на интернет.

 Со скокот, таа воедно стана и најстарата личност која скокнала од авион..

притисни ентер