Здравствена афера во Словенија- се претресуваат куќи на доктори

Во повеќе градови во Словенија во тек е акција на полицијата поради корупциски скандал.

Полицијата спроведе претреси во куќи , поврзани со пријави за корупција во здравството при набавување на опрема и материјал.

Под сомнение се десет физички две компании , чии деловни и приватни простории се на територијата на Љубљана, Марибор, Крањ, Ново Место и Цеље. За сега никој не е приведен.Со претресите се барале докази за сомневања за недозволено примање и давање поткуп во износ од над стотина илјади евра. Истрагата , според словенечките медиуми , е концентрирана на високите цени за набавка на стентови и друга опрема во кардиологијата.

Пријавата ја поднела истражната комисија на  поранешниот состав на парламентот , според која над 70 проценти од стентовите и другата опрема се набавува само од една компанија.

Цените кои ги плаќаат словенските болници се повисоки од оние на клиниките низ Европа. Една од компаниите им давала подароци на докторите , и тоа преку фиктивни трошоци за патувања , авторски договори , донации и во готово.

Жестоки протести против Орбан во Будимпешта (ВИДЕО)

Полицијата употреби солзавец за да ги растера демонстрантите , кои протестираа во центарот на Будимпешта.

Веќе втора вечер во Будимпешта се одржуваат жестоки протести против Владата на премиерот Виктор Орбан.

Протестите почнаа вчера по донесувањето на ,,робовладетелскиот закон” од страна на пратениците од партијата на Орбан , кои имаат двотретинско мнозинство во Парламентот. Со законот значително се зголемува бројот на прекувремени работни часови , што може да ги побара работодавачот од работникот.

Полицијата употереби солзавец за да ги растера демонстрантите , кои на специјалците фрлаа со камења , јајца и други предмети.

Интересно е што некои од демомнстрантите носеа солзавец , со  кој ги прскаа полицајците. За време на протестите е скрпен еден прозорец на зградата на Парламентот.

На протестите имало околу три илјади демонстранти , кои извикуваа пароли против премиоерот Орбан и неговата влада.

Полицијата го уби терористот од Стразбур (ВИДЕО)

Француските специјалци го неутрализираа напаѓачот , кој пред два дена уби три лица и повреди 12 на Божикниот саем во центарот на Стразбур.

Чериф Чекат завчера вечер изврпи терористички напад и од тогаш е во бегство . Во потрагата по него се уапсени пет лица, а претходно беа приведени членовите на неговото семејство. 

Тој е пронајден во населбата Неудорф , каде полицијата од попладнево спроведе голема акција за негово пронаоѓање , а специјалци врпеа претрес во куќите.

ЕУ го продолжи санкциите кон Русија поради состојбата на истокот на Украина

Првите луѓе на Европската Унија се договорија за повторно да ги проголжат санкциите кон Русија поради кризата на истокот на Украина и на Крим , објави претседателот на Европскиот Совет , Доналд Туск.  

,,Со одлуката на ЕУ , донесена едногласно , продолжуваат економските санкции кон Русија , зашто енма напредок во имплементирањето на договорот од Минск.” , објави Туск на  Твитер.

Со договорот од Минск во 2015 , Русија и Украина заедно со Германија и Франција договорија меркиз а ставање крај на војната на остокот на Украина.

притисни ентер