Заврши ли ,,војната” меѓу Турција и САД , ослободен американскиот пастор (ВИДЕО)

По неколку месечна затегнатост во односите меѓу САД и Турција , што резултираше со економски мерки , денеска судот одлучи да го ослободи американскиот пастор Андрју Брансон од домашен притвор. 

Неговото апсење во Турција предизвика жесток дипломатски спор меѓу двете земји. Судот во Алиага на Бренсон му изрече казна затвор од три години и месец и половина затвор за тероризам , но бидејќи е во притвир од 2016 , судот реши дека веќе го минал времето што треба да биде затворен .

Евангелистичкиот проповедник од САД , кој работел во Измир , е осуден за тероризам и поврзаност со главниот организатор на неуспешниот државен удар во Турција во 2016 , Фетула Ѓулен , кој е во егзил во САД.

Бренсон се расплака по читањето на одлуката на судот , а пред да биде изречена , изјави :,,Јас сум невин . Го сакам Исус , ја сакам Турција.”

Жестоки протести против Орбан во Будимпешта (ВИДЕО)

Полицијата употреби солзавец за да ги растера демонстрантите , кои протестираа во центарот на Будимпешта.

Веќе втора вечер во Будимпешта се одржуваат жестоки протести против Владата на премиерот Виктор Орбан.

Протестите почнаа вчера по донесувањето на ,,робовладетелскиот закон” од страна на пратениците од партијата на Орбан , кои имаат двотретинско мнозинство во Парламентот. Со законот значително се зголемува бројот на прекувремени работни часови , што може да ги побара работодавачот од работникот.

Полицијата употереби солзавец за да ги растера демонстрантите , кои на специјалците фрлаа со камења , јајца и други предмети.

Интересно е што некои од демомнстрантите носеа солзавец , со  кој ги прскаа полицајците. За време на протестите е скрпен еден прозорец на зградата на Парламентот.

На протестите имало околу три илјади демонстранти , кои извикуваа пароли против премиоерот Орбан и неговата влада.

Полицијата го уби терористот од Стразбур (ВИДЕО)

Француските специјалци го неутрализираа напаѓачот , кој пред два дена уби три лица и повреди 12 на Божикниот саем во центарот на Стразбур.

Чериф Чекат завчера вечер изврпи терористички напад и од тогаш е во бегство . Во потрагата по него се уапсени пет лица, а претходно беа приведени членовите на неговото семејство. 

Тој е пронајден во населбата Неудорф , каде полицијата од попладнево спроведе голема акција за негово пронаоѓање , а специјалци врпеа претрес во куќите.

ЕУ го продолжи санкциите кон Русија поради состојбата на истокот на Украина

Првите луѓе на Европската Унија се договорија за повторно да ги проголжат санкциите кон Русија поради кризата на истокот на Украина и на Крим , објави претседателот на Европскиот Совет , Доналд Туск.  

,,Со одлуката на ЕУ , донесена едногласно , продолжуваат економските санкции кон Русија , зашто енма напредок во имплементирањето на договорот од Минск.” , објави Туск на  Твитер.

Со договорот од Минск во 2015 , Русија и Украина заедно со Германија и Франција договорија меркиз а ставање крај на војната на остокот на Украина.

притисни ентер