Заев до опозицијата: Не сме далеку, размислете што може да нѐ сплоти и да ја преземеме одговорноста за Македонија во ЕУ и НАТО

Премиерот Зоран Заев се обрати пред Комисијата за уставни прашања во Собранието и на денешното продолжение на седницата, во дебатата за Предлогот за пристапување кон измени на Уставот на Република Македонија.

Премиерот Заев ги повика пратениците да се фокусираат на можноста за консензус и единство, да се изгласаат уставните измени и да се овозможи евро-атлантска иднина на Македонија.

-Разговарам со пратениците, и на огромен број пратеници од опозицијата им паѓа тешко ако се изгуби оваа шанса. Да го зацврстиме делот со јазикот и идентитетот во уставните измени, да разговараме, повика премиерот Заев.

Претседателот на Владата, Заев посочи дека "НАТО и ЕУ 'не држат заедно", како и дека не само што не е можен подобар договор, туку не е возможен друг договор со јужниот сосед.

-НАТО и ЕУ се реткост, во политичка, етничка, религиска смисла коишто 'не обединуваат. Никој не го чепка името, името се појаснува. Јас знам и дека никој од нас нема територијални претензии. Знам и дека сите ја сакаме Македонија и сакаме да е признаена од сите, рече премиерот Заев.

Тој објасни и дека со договорот се зацврстува грижата за дијаспората и граѓаните автохтони Македонци кои до денес се соочуваат со забрани за влез дома.

Претседателот на Владата, Заев, упати апел до пратениците од опозицијата.

-Ајде да се носиме со одговорноста, наша е. Кажете, има ли нешто што може да 'не сплоти. Имаме време и на оваа Комисија и на пленарната седница. Апелирам,  размислете. Граѓаните ќе бараат одговорност, дали сме биле на ниво на историската одговорност. Ајде оваа држава да ја обезбедиме заедно, порача премиерот Заев на Комисијата за уставни прашања во Собранието каде е во тек дебата по Предлогот за пристапување кон измени на Уставот на Република Македонија.

Премиерот Заев, во репликите до пратеници од опозицијата констатираше дека "не сме далеку" алудирајки на заедничка одлука, "ако ја ставиме одговорноста пред себе", а и сите генерации до сега се обидувале да изнајдат решение на проблемот.

Во врска со исходот од референдумот, премиерот Заев рече дека тоа што одлуката не е донесена значи дека институциите треба да ја донесат одлуката, а референдумот затоа бил консултативен, за граѓаните да се изјаснат дали се За, или Не.

Тој повтори дека нема промена на името, туку само допрецизирање. Премиерот Заев рече дека повеќе од 20 пратеници од опозицијата се свесни за одговорноста што ја имаат пратениците во овој процес.

По искажани конструктивни предлози од опозицијата, премиерот Заев рече дека е подготвен со сите пратеници да разговара за секој предлог во насока на зацврстување на содржината на уставните анандмани. Додаде и дека со изборите ќе се изгубат 2-3 месеци, а од ситуацијата трпи економијата. Премиерот Зоран Заев во реплицирањето повика да се мисли на државата и да се донесат одлуките за иднината на државата, се наведува во соопштението од Владата.

Пендаровски – Маас: Потврдена силната поддршка од Германија за европската интеграција на Република Северна Македонија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Сојузна Република Германија, денеска се сретна со германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас.

На средбата, како што соопшти Кабинетот на Пендаровски, биле разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Северна Македонија и Сојузна Република Германија, при што било констатирано дека двете земји имаат изградено односи на пријателство, исполнети со доверба и взаемно почитување.

Претседателот Пендаровски оценил дека Сојузна Република Германија е клучен политички партнер и најголем трговски партнер на Република Северна Македонија, држава која постојано дава поддршка за нашите аспирации за членство во Европската Унија и во НАТО. Претседателот Пендаровски изразил задоволство за ратификацијата на Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО во германскиот Бундестаг.

Пендаровски и министерот Маас размениле мислења за последните случувања поврзани со европската интеграција на Република Северна Македонија. Претседателот Пендаровски посочил дека Република Северна Македонија во изминатиот период вложи многу напори во исполнување на европските критериуми и истакнал дека ќе продолжи реализацијата на реформската агенда. Во таа насока, претседателот Пендаровски го реафирмирал очекувањето за одредување на датум за почеток на пристапните преговори со Европската Унија. /МИА

„Само Вистина“ со Александар Даштевски и Сафет Бишевац

Во вечерашната „Само Вистина“ дебатираа Александар Даштевски и Сафет Бишевац.

- Само слепите поддржувачи на Заев ќе кажат дека ваквата реконструкција не е разочарувачка, вели Бишевац. - Владината „чистка“ во пакет со недобивањето на датумот доволно ги искомплицира работите, смета Даштевски.

- Факт е дека економијата е она што е „камен околу врат“ на оваа влада, можеби Тевдовски е сменет затоа што имало политики околу кои не се согласувале со Заев, смета Бишевац. - Во економијата мора да има видливи резултати и стабилност за гаранција, ние ништо во моментов не гледаме од тоа, дециден е Даштевски.

- Пролонгирањето на датумот не е страшна работа, туку пострашно е ако не поработиме на целокупниот политички систем и создавање на здрави институции, смета Бишевац. - Димитров ја имаше улогата на name issue министер, за актуелната ситуација сметам дека нема политичка егзекутивна моќ подетално да преговара, заклучува Даштевски.

Повеќе детали погледнете во најновото издание на „Само Вистина".

Во Брисел уапсен маж кој планирал напад на Амбасадата на САД

Белгиското федерално обвинителство соопшти попладнево дека е уапсено едно лице за кое постои сериозен сомнеж дека планирало напад врз американската амбасада во Белгија.

Лицето М.Г. е лишено од слобода во саботата во центарот на Брисел од страна на федералната полиција на Белгија и се сомничи за терористички напад врз Амбасадата на САД. Според судски извори кои ги пренесуваат белгиските медиуми, осомничениот одамна работел за приватни безбедносни служби.

Осомничениот ги отфрла обвинувањата, а денеска бил сослушан од страна на истражен судија во рамки на предметот што се води против него „обид за терористички напад“.

Пред три години, аеродромот во Брисел и една метро станица беа мета на терористички напади во кои загинаа 32 лица, а повредени над триста.

притисни ентер