Љупчо Зиков и Стевчo Јакимовски во Само Вистина

Драги сограѓани, секој петок е исклучок, но дали ќе биде исклучително и вечерва , ќе знаеме од нашитедвајца гости кои изгледа имаат две вистини. 

Која е таа , вистинската вистина, онаа на Љупчо Зиков или таа на Стевчо Јакимовски, погледнете во вечерашното издание на Само Вистина.

Зошто опозицијата и ГРОМ не се согласуваат со речиси ниедна одлука на оваа Влада? Зарем беше толку розово претходните 10 години?

Како и зошто ВМРО-ДПМНЕ стана главна тема последниве неколку недели, наместо актуелните случувања во државата?

На кои министри им се ниша столчето во Влада, и дали ќе има Парламентарни заедно со Претседателски избори

Каде заглави телото за помирување на пратениците, а во чии раце е мандатот на екс-лидерот Груевски? Можеа ли нашите гости да поверуваат дека еден ден ќе се бара „Правда за Груевски“?

За Зиков, Македонија конечно тргна во вистинка насока, онаму каде не се движеше изминатите 27 години. Но како без Европски менталитет, може да влеземе во ЕУ?

Јакимовски пак е на став дека власта оди од „шупливо во празно“ освен Преспанскиот договор нема економска агенда,  граѓаните останаа на последно место. Но како до подобра економија, без стабилно политичко тло?

Дали Панчо Минов ќе биде следниот „просветлен“ за уставните амандмани?

За првпат на Конгрес на ЕПП од ВМРО-ДМНЕ пристигнаа две делегации, со која цел  „втората“ опозициска постава на Конгресот на ЕПП беше лично поканета од Жозеф Дол?

Зошто Дол се сретна со „лично поканетите“ екс претставници на опозицијата а не и со делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ?Кој ќе биде „спасител“ на опозициската ВМРО-ДПМНЕ?

Каква е разликата помеѓу одлуките и прогласот на АСНОМ, Кој доживеа гордост а кој пак срам на меѓународна сцена, за монтажите и реалните состојби на македонската политичка сцена, вечерва во Само Вистина со Љупчо Зиков и Стевчo Јакимовски, на Канал 5 Телевизија.

Следната недела Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент

Договорот од Преспа ќе биде ставен на гласање во грчкиот парламент кон крајот на следната недела, соопшти денеска претседателот на собранието, Никос Вуцис. 

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. Дотогаш, Владата на Ципрас планира да ги информира граѓаните за содржината на документот. Веќе почна печатењето на десетици илјади копии од Договорот, кој во недела ќе биде објавен во изданијата на неколку грчки весници.

-Главниот фокус на грчката влада е да ги убеди пратениците, но и јавноста во однос на терминот националност, дека националноста се однесува исклучиво на државјанството. Втората работа е да укаже дека овој договор ќе биде одржлив, вели Константинос Филис, професор по меѓународно право

Во меѓувреме, лидерот на опозицијата Мицотакис го отфрли барањето на Ципрас за ТВ дуел со единствена тема Преспански договор и побара соочување на избори.

-Имаме предлог за него: нека распише сега, веднаш избори и на предизборните дебати, граѓаните ќе донесат свои заклучоци. Тогаш, Парламентот што ќе произлезе од изборите со одлука на граѓаните, да одлучи за ратификација или отфрлање на Договорот од Преспа, се вели во соопштението на Нова демократија.

Ципрас во моментов има 149 сигурни гласа, но бројката сосема извесно ќе порасне, откако центристичката Река соопшти дека ќе застане зад документот. Со нејзините пет пратеника, мнозинството би можело да достигне и 156. Во недела во Атина во 14 часот е најавен голем протест против Договорот од Преспа.

Скопјани со децении живееле во близина на неексплодирана бомба

Скопјани со години живееле во близина на авионска бомба тешка дури 250 килограми. 

Експлозивната направа за која од дирекцијата за заштита и спасување велат дека е најголемата до сега откриена во скопскиот регион е од Втората светска војна. Таа била откопана за време на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица а потоа била транспортирана до стариот пат кон скопско Батинци, каде се врши дотурот на земја и истурена со останатиот материјал.

Материјалот кој се исфрла на стариот пат кон селото Батинци редовно се пребарува за старо железо од граѓаните близина, кои велат дека не знаеле за што станува збор кога прв пат ја здогледале експлозивната направа.

Според нивното сведоштво, откако неколку пати  ја силно ја удирале за да ја отворат, еден од постарите жители на селото забележал дека станува збор за експлозивна направа и веднаш ја алармирал МВР. Операцијата за нејзино отстранување траеше повеќе од еден час, заради непристапноста на самиот терен и дотурот на земја кој се врши на тоа место. За нејзиното отстранување, се направи и посебен пат, а бомбата со полициска придружба потоа се упати кон воениот полигон Криволак, каде се очекува да биде детонирана. Бомбата се верува дека е од бомбардирање на Скопје во втората светска војна кое се случило на 6 април 1941 година. Во таа прилика биле бомбардирани сите поголеми градови на тогашното Кралство Југославија, а особено настрадал патната и железничкиот сообраќај.

Затворени пазарите во Скопје - Министерството за економија ненадлежно за новиот Закон

Затворени портите на Зелен пазар и Битпазар. Закупците на тезги утринава, ставија клуч на вратите и наместо на своите работни места, се преселија пред Собранието. 

Самоиницијативно, го кренаа гласот против новиот закон за зелени пазари. За нив тој е дискриминирачки. Велат, лиценци нема да вадат.

Гласот, против го кренаа и тезгаџиите од кумановскиот пазар. И тие како своите колеги велат дека вадењето лиценци им претставува дополнителен трошок и удар врз џебот.

Но, имаше и такви кои си работеа нормално. Тезгаџиите од Буњаковец како и другите помали скопски пазари, не протестираа.

Од министерството за економија велат дека тие не се надлежни да го менуваат законот. Единствено може да интервенираат во подзаконските акти.  

Според новиот закон за зелени пазари, секој закупец на тезга треба да поседува лиценца која чини 60 евра годишно, а за секоја дополнителна тезга, тезгаџиите треба да платат дополнителни 40 евра. Пензионерите, социјалците, стечајците и хонорарците, нема да можат да работат.

притисни ентер