Која е Кејт Мари Бурнс, новата амбасадорка на САД?

Белата куќа и официјално ја номираше Кејт Мери Бирнс за нов американски амбасадор во земјава. 

Но пред од Атина да пристигне во Скопје, каде од лани е заменик амбасадор, нејзината номинација ќе треба да биде одобрена од Сенатот на САД.

Пред да ја преземе функцијата во Грција, Бирнс кој е дипломат од кариера со 24 годишен стаж, беше заменик шеф на мисијата на САД во ОБСЕ. Па додека беше во Виена често го пренесуваше ставот на САД во врска со аферата со прислушувањето, Пржинските преговори, формирањето и работата на Специјалното јавно обвинителство и менувањето на власта во земјава. Откако во 2016та ОБСЕ објави финален извештај за набљудуваниот предизборен период околу предвремените парламентарни избори кои беа закажани за јуни па одложени, Кејт Бирнс како одговор напиша:

Актуелната политичка криза во Македонија беше предизвикана од наводите за злоупотреба на власта и можното криминално однесување, како и обвиненија за мешање на извршната власт во судските и обвинителските работи. Овие наводи ја истакнаа клучната важност на Македонија за зајакнување на својот правен систем и владеењето на правото со цел да ги оствари своите евроатлантски цели да стане членка на ЕУ и НАТО.

Лани во март Бирнс упати и жестоки критики до претседателот Ѓорѓе Иванов кој првично одби да го даде мандатот за состав на влада на претседателот на СДСМ Зоран Заев. Истата порака следуваше и до тогашниот министер за надворешни Никола Попоски кој присуствуваше на министерскиот состанок на земјите членки на ОБСЕ во Виена. Бирнс на почетокот на мај лани побара и расчистување на собраниските насилства.

Нема прстор за насилство во демократскиот процес. Изразуваме длабока солидарност со повредените пратеници и другите повредени. Бараме од властите да гарантираат безбедност за пратениците, темелно да ги истражат нападите и секој кој извршил, организирал или наредил напад, да одговара.

Со номинацијата на Кејт Бирнс се става крај на шпекулациите дека на местото на Бејли доаѓа американскиот заменик-помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји. Џес Бејли функцијата амбасадор ја извршува од 2014 година.

Следната недела Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент

Договорот од Преспа ќе биде ставен на гласање во грчкиот парламент кон крајот на следната недела, соопшти денеска претседателот на собранието, Никос Вуцис. 

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. Дотогаш, Владата на Ципрас планира да ги информира граѓаните за содржината на документот. Веќе почна печатењето на десетици илјади копии од Договорот, кој во недела ќе биде објавен во изданијата на неколку грчки весници.

-Главниот фокус на грчката влада е да ги убеди пратениците, но и јавноста во однос на терминот националност, дека националноста се однесува исклучиво на државјанството. Втората работа е да укаже дека овој договор ќе биде одржлив, вели Константинос Филис, професор по меѓународно право

Во меѓувреме, лидерот на опозицијата Мицотакис го отфрли барањето на Ципрас за ТВ дуел со единствена тема Преспански договор и побара соочување на избори.

-Имаме предлог за него: нека распише сега, веднаш избори и на предизборните дебати, граѓаните ќе донесат свои заклучоци. Тогаш, Парламентот што ќе произлезе од изборите со одлука на граѓаните, да одлучи за ратификација или отфрлање на Договорот од Преспа, се вели во соопштението на Нова демократија.

Ципрас во моментов има 149 сигурни гласа, но бројката сосема извесно ќе порасне, откако центристичката Река соопшти дека ќе застане зад документот. Со нејзините пет пратеника, мнозинството би можело да достигне и 156. Во недела во Атина во 14 часот е најавен голем протест против Договорот од Преспа.

Скопјани со децении живееле во близина на неексплодирана бомба

Скопјани со години живееле во близина на авионска бомба тешка дури 250 килограми. 

Експлозивната направа за која од дирекцијата за заштита и спасување велат дека е најголемата до сега откриена во скопскиот регион е од Втората светска војна. Таа била откопана за време на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица а потоа била транспортирана до стариот пат кон скопско Батинци, каде се врши дотурот на земја и истурена со останатиот материјал.

Материјалот кој се исфрла на стариот пат кон селото Батинци редовно се пребарува за старо железо од граѓаните близина, кои велат дека не знаеле за што станува збор кога прв пат ја здогледале експлозивната направа.

Според нивното сведоштво, откако неколку пати  ја силно ја удирале за да ја отворат, еден од постарите жители на селото забележал дека станува збор за експлозивна направа и веднаш ја алармирал МВР. Операцијата за нејзино отстранување траеше повеќе од еден час, заради непристапноста на самиот терен и дотурот на земја кој се врши на тоа место. За нејзиното отстранување, се направи и посебен пат, а бомбата со полициска придружба потоа се упати кон воениот полигон Криволак, каде се очекува да биде детонирана. Бомбата се верува дека е од бомбардирање на Скопје во втората светска војна кое се случило на 6 април 1941 година. Во таа прилика биле бомбардирани сите поголеми градови на тогашното Кралство Југославија, а особено настрадал патната и железничкиот сообраќај.

Затворени пазарите во Скопје - Министерството за економија ненадлежно за новиот Закон

Затворени портите на Зелен пазар и Битпазар. Закупците на тезги утринава, ставија клуч на вратите и наместо на своите работни места, се преселија пред Собранието. 

Самоиницијативно, го кренаа гласот против новиот закон за зелени пазари. За нив тој е дискриминирачки. Велат, лиценци нема да вадат.

Гласот, против го кренаа и тезгаџиите од кумановскиот пазар. И тие како своите колеги велат дека вадењето лиценци им претставува дополнителен трошок и удар врз џебот.

Но, имаше и такви кои си работеа нормално. Тезгаџиите од Буњаковец како и другите помали скопски пазари, не протестираа.

Од министерството за економија велат дека тие не се надлежни да го менуваат законот. Единствено може да интервенираат во подзаконските акти.  

Според новиот закон за зелени пазари, секој закупец на тезга треба да поседува лиценца која чини 60 евра годишно, а за секоја дополнителна тезга, тезгаџиите треба да платат дополнителни 40 евра. Пензионерите, социјалците, стечајците и хонорарците, нема да можат да работат.

притисни ентер