Го преживеал масакрот во Вегас , но загинал во ноќниот клуб во Калифорнија

Момче кое го преживеало минатогодишниот масакр во Лас Вегас , е убиен во нападот во ноќен клуб во Калифорнија.

Во нападот во Лас Вегас беа убиени 58 лица , а еден од преживеаните е 27 годишниот Телемархус Орфанос , кој вчера е убиен во масакрот во ноќниот клуб во местото Таусенд Оукс во Калифорнија.

И масакрот во Лас Вегас и нападот во Калифорнија се случиле на настан со кантри музика, во Вегас имало кантри фестивал , а во ноќниот клуб имало кантри забава , чиј љубител бил Орфанос.

Во ноќниот клуб во Таузенд Оукс се убиени 12 лица на возраст од 21 до 28 години. Таткото на загинатото момче за локалните медиу и изјавил

,, Посебно е иронично дека откако го преживеа најголемиот масакр во поновата историја , е убиен во својот роден град.”

Масовното убиство во ноќниот клуб во Таузенд Оукс го изврши 28 годишниот Јан Дејвид Лонг , поранешен маринец , кој страдат од пост трауматски синдром откако се вратил од Авганистан.  

Германија вложува милијарда евра во развој на автомобилски батерии

Германија се реши за електрификација на уличниот сообраќај , што подразбира брз премин на автомобилите со внатрешно согорување на целосно електрични возила. 

Батериите за ваков погон до сега во најголем број случаи доаѓаа од Азија. За да стават крај на зависноста од азиските добавувачи , се вклучи и државата , која со дури една милијарда евра ќе ги субвенционира капацитетите кои произведуваат батерии за автомобили.

Со ова драстично намалување на зависноста , Германија ќе ги амортизира и големите промени во автомобилската индустрија со кратење на илјадници работни места. Доколку во 2030 се забранат автомобили со внатрешно согорување , тоа би значело укинување на 430 000 работни места .

Од друга страна се смета дека е предоцна вклучувањето во производство на батерии за автомобили , бидејќи тешко ќе се достигнат јужнокорејските и кинеските компании.

Ако може Мистер Бин , може и Русин – лудо возење надвор од кабината (ВИДЕО)

Сите ја паметат сцената во која Мистер Бин се вози во фотелја на покривот на неговиот Мини Морис.

Слично возило направија во Гараж 54 , познатиот Јутјуб канал за возила. Таму е објавена неверојатна преработка на Волво , каде управувачките команди се сосема излезени надвор од возилото.

Дизајнерите велат дека погледот на другите возила од ваквата позиција е ненадминат.

Поранешната девојка на Бордејн се заљуби во папарацо, излезен од затвор (ВИДЕО)

Поранешната девојка на познатиот готвач Ентони Бордејн, кој се самоуби пред неколку месеци, е веќе во врска со папарацо, кој тукушто излегол од затвор.

Поранешната девојка на готвачот и патеписец Ентони Бордејн , Асиа Аргенто (43) е во врска со папрацо Фабрицио Корона (44) . Корона е пуштен од затвор , кој беше осуден поради уценување на познати личности. токму тој ги откри деталите од својата врска со Аргенто.

,,Разговаравме со часови, тогаш станав , и ја зедов главата на моите раце и ја бакнав. ја легнав на маса и водевме љубов цел час. “ , раскажува Корона за италијанските медиуми.

И Аргенто во телевизиска емисија раскажува како се запознала со Корона , но и дека тешко се заљубува. За  нивната врска смета дека не е толку сериозна.

Вели дека не е загрижена што Корона е тукушто ослободен од затвор. Во меѓувреме пријателите на Бордејн велат дека умрел со скршено срце.

Познатиот патеписец и готвач , Ентони Бордејн беше во врска со Аргенто кога се самоуби. Таа подоцна тврдела дека имале отворена врска со Ентони.

притисни ентер