BMW потврди – пристигнува M8 со 600+ KС и 4x4 погон (ФОТО)

BMW ја откри најсилната верзија на ултралуксузната серија 8 M850i , а сега ја највува и долго очекуваната М8.

Баварскиот производител потврди дека М8 ќе биде посилен од М5 , а тоа го докажа со податокот дека новиот супер луксузен авотмобил ќе го движи TwinPower Turbo V8 , кој развива повеќе од 600 коњски сили.

BMW ги крие точните податоци за силата на моторот на М8 , но колку за споредба М5 под хаубата има 4,4-литарски V8 кoj развива 625 KС и 750 Nm со што забрзува од место до 100km/h за 3,3 секунди.

BMW потврди и дека М8 ќе има M xDrive погон на сите четири тркала.

Инженерите на BMW ја дизајнираа ,,Осумката” со избалансиран распоред на тежина и низок центар на гравитација , со полесна стандардна верзија преку употреба на лесни материјали како алуминиум , магнезиум и јаглеродни влакна.

М8 е во завршна фаза на тестирање со најава дека ќе троши 10,8 литри на 100 километри.  BMW ќе го лансира M8 Coupe во 2019, a потоа ќе пристигне и M8 Convertible и  M8 Gran Coupe.

Ако може Мистер Бин , може и Русин – лудо возење надвор од кабината (ВИДЕО)

Сите ја паметат сцената во која Мистер Бин се вози во фотелја на покривот на неговиот Мини Морис.

Слично возило направија во Гараж 54 , познатиот Јутјуб канал за возила. Таму е објавена неверојатна преработка на Волво , каде управувачките команди се сосема излезени надвор од возилото.

Дизајнерите велат дека погледот на другите возила од ваквата позиција е ненадминат.

Поранешната девојка на Борден се заљуби во папарацо , излезен од затвор(ВИДЕО)

Поранешната девојка на познатиот готвач Ентони Бордејн , кој се самоуби пред неколку месеци , е веќе во врска со папарацо , кој тукушто излегол од затвор.

Поранешната девојка на готвачот и патеписец Ентони Бордејн , Асиа Аргенто (43) е во врска со папрацо Фабрицио Корона (44) . Корона е пуштен од затвор , кој беше осуден поради уценување на познати личности. токму тој ги откри деталите од својата врска со Аргенто.

,,Разговаравме со часови, тогаш станав , и ја зедов главата на моите раце и ја бакнав. ја легнав на маса и водевме љубов цел час. “ , раскажува Корона за италијанските медиуми.

И Аргенто во телевизиска емисија раскажува како се запознала со Корона , но и дека тешко се заљубува. За  нивната врска смета дека не е толку сериозна.

Вели дека не е загрижена што Корона е тукушто ослободен од затвор. Во меѓувреме пријателите на Бордејн велат дека умрел со скршено срце.

Познатиот патеписец и готвач , Ентони Бордејн беше во врска со Аргенто кога се самоуби. Таа подоцна тврдела дека имале отворена врска со Ентони.

Кинеска писателка е осудена на 10 години затвор поради пишување за геј врски

Кинеска писателка е осудена на 10 години затвор зашто во својот роман опишувала сцени на секс со хомосексуалци , а на интернет објавила и илјадници еротски дела поврзани со геј секс.

Авторката која се потпишува со името Тианји го привлекла вниманието на кинеските власти откако во една од нејзините книги опишала секс меѓу професор и неговиот студент. Книгата ,,Гонжан” минатата година на интернет привлекла големо внимание.

Освен ,,Гонжан” Тианји објавила уште 7 000 порнографски книги , најголемиот број на тема хомосексуални односи , така што заработила 18 930 евра ,,илегален профит”, објаснуваат власите вом градот Вухуа , во провинцијата Анхои.

Писателката на 31 октомври поднела жалба на пресудата. Десет години затворска казна се изрекува и за силување и друг кривичен престап , така што јавноста е на страната на писателката.

Таа добила висока казна пред се поради заработените пари преку интернет продажбата , зашто во Кина казнено дело е доколку од производство или дистрибуција се заработат повеќе од 6 300 евра.

Сепак во Кина хомосексуалноста е табу тема , иако во 1997 престана да се смета за злосторство , а од  2001 не е веќе ментална болест.

притисни ентер