Во Швајцарија изгоре автобус полн со сплитски средношколци (ВИДЕО)

Попладнево во тунел во Швајцарија се запали и изгоре автобус со кој средношколци од Сплит се враќале од одмор во Швајцарија.

За среќа , ниеден од учениците не е повреден , зашто успеале на време да избегаат од запалениот автобус. Огнот избувнал од надвор и автобусот се запалил додека бил во тунелот.

Децата , од кои најголемиот број останале без документи и лични предмети , па дури и без јакни, се сместени во противпожарен дом во близина на местото Бриж. Децата таму добиле топли напитоци и оброк.

Родителите во изјави за медиумите велат дека се загрижени , зашто не знаат како децата без документи ќе ги преминат границите кон Хрватска. Несреќата се случила во тунелот Шалберг во областа Симплон.

Седница на Комисијата за прашања на изборите и именувањата

Во Собранието на Република Македонија денеска седница ќе одржи Комисијата за прашања на изборите и именувањата.

Членовите на оваа комисија ќе ја разгледаат Предлог-одлуката за избор на претседател и членови на Советот за граѓански надзор./МИА

Генералната секретарка на Регионалниот совет за соработка во посета на Македонија

Новоназначената генерална секретарка на Регионалниот совет за соработка (РСС), Мајлинда Брегу денеска престојува во работна посета на Македонија.

Брегу за време на посетата на Скопје е предвидено да има средба со вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи.

Пред почетокот на средбата предвидена е и прес-конференција на Османи и Брегу.

Мајлинда Брегу на почетокот на годинава ја презеде должноста генерална секретарка на Регионалниот совет за соработка, извршно тело на Процесот за соработка во Југоисточна Европа, чиј основач и полноправен член е и Република Македонија. Таа на функција дојде откако во април минатата година министрите за надворешни работи на земјите-членки на Процесот, на самитот во Словенија.

Мајлинда Брегу е искусна политичарка од Албанија, поранешна министерка за евроинтеграции, која силно ја поддржува Европската унија.

Брегу функцијата ја презеде од Горан Свилановиќ, кој беше на чело на Регионалниот совет за соработка од 2013 до 2018 година, во два мандата./МИА

Обилни врнежи од снег се најавени за следната недела

Краткотраен спас од загадениот воздух најверојатно ќе дојде со промената на времето и најавениот ветер.

Од УХМР велат дека во наредните денови следува период на променливо облачно време со повремени локални врнежи од дожд на пониските и снег на  повисоките места и  планините.

Во втората половина од следната недела врнежите се очекува да бидат по обилни, прогнозираат синоптичарите.

притисни ентер