БЕГОВА ТАВА

Рецепт на: Благица Бунтеска

Гледајте „Избор на најдобри рецепти“ секој ден од понеделник до четврток во 10 часот на Канал 5

Потребни состојки:  500 гр. телешко месо, 1 кг. свинско месо, 500 гр. мелено месо, 4 главици кромид, 2 зелени лути пиперки, 3 чешни лук, 200 мл. масло, 1-2 лажици сало, 600 гр. печурки, 200 гр. кашкавал, неколку лажици доматен сос,  малку сечкан магдонос, 3 лажички буковка, 1 лажица црвен пипер, малку бибер и јенибер, малку зачин од сув зеленчук, 1 супена коцка и неколку ловорови листа.   

Постапка:

Во тенџере на оган се става 200 мл. масло и 1-2 лажици сало.

Потоа се става исечкано телешко и свињско месо.

Месото се пропржува 10 – 15  минути додека не зарумени.

Потоа со постојано мешање се додава: испржен кромид, исечкани зелени пиперки, сечкан лук, буковка, сечкани печурки, црвен пипер и доматен сос.

Се зачинува со малку бибер и јенибер, зачин од сув зеленчук и растворена супена коцка и се додава една чаша топла вода.

Сите состојки од тенџерето се префрлаат во земјена тава.

Во тавата се додава: 1 чаша вода, сечкан магдонос, ќофтиња  и ловоров лист.

Се пече во загреана рерна околу 40 минути.

Неколку минути пред крај се додава рендан кашкавал.

Оксфорд доби донација од 188 милиони долари за етика на вештачката интелигенција (ВИДЕО)

Милијардерот Стивен Шварцман , даде најголема поединечна донација од основањето на Универзитетот во Оксфорд и тоа за истражување на етиката на вештачката интелигенција.

Со донацијата од 188 милиони долари ќе се основа институт , кој ќе го носи името на Шварцман. Институтот ќе се вика ,,Центар за хуманистика Стивен Шварцман” и ќе ги обедини сите химанистички студии на овој престижен британски универзитет. Хуманистика ќе се учи на катедрите по Англиски , историја, лингвистика, филозофија , теологија и религија.

Во рамките на центарот ќе работи и Институт за етика на вешташка интелигенција , каде ќе се изучуваат етичките влијанија на вештачката интелигенција и другите видови технологии.

Се очекува Центарот да биде отворен во 2024 година.

Дрогиран возеше во контра насока , но наиде шлепер (ВИДЕО)

Секое возење во обратна насока завршува со несреќа , така што и последнито случај во Колорадо не е исклучок.

На патот И-74 во американската држава Колорадо , се случи тешка несреќа кога камионет возеше во спротивна насока. Камионетот се движеше со брзина од околу 100 км/час во обратна насока , кога наеднаш с епојави огромен шлепер.

Иако фронталниот удар не беше со целата површина , поради брзата реакција на возачот на црвениот шлепер , камионетот помина лошо. По ударот дури и се запали .

Среќа е само што и двајцата возачи поминале со полесни повреди . Камиониот целосно изгоре до доаѓањето на пожарникарите , а патот два часа беше блокиран.

Возачот на камионетот , 24 годишниот Тајлер Ваналсбург е притверен и обвинет за возење под дејство на наркотички средства.

Расел Кроу откри зошто одбил улога што можела да му донесе 100 милиони долари (ВИДЕО)

Актерот Расел Кроу во Тв шоуто на Хауард Стерн откри зошто ја одбил улогата во првиот дел на филмнот ,,Господар на прстените”.

На австралиската ѕвезда му биле понудени 10 проценти од профитот на филмот , наместо однапред платен износ , само доколку ја прифати улогата на Арагорн во првиот дел на сагата од 2001 година. ,,Не мислев дека Питер Џексон навистина ме сакаше во филмот. . Мислам дека беше принуден да разговара со мене , зашто во тоа време сите ме сакаа во своите филмови.” , вели Кроу.

Тој вели дека со Џексон разговарале по телефон , но можел по гласот да насети дека не сака тој да настапуи во неговиот филм. Филмот заработи над 870 милиони долари во светот , а Кроу веројатно би добил околу 100 милиони.

На прашањето на Стерн дали секој ден размислува за оваа пропуштена шанса , холивудската ѕвезда рече дека никогаш не размислувал за тоа.

Во ова интервју тој раскажа и дека ја пропуштил улогата на Вулверин во Икс мен и го предложил Џекман , кој многупати до сега јавно му се заблагодарти на Кроу за улогата.

притисни ентер