„Wizz Air“ прославува 15 години летање и 200 милиони превезени патници

Најголемата европска ниско -буџетна авиокомпанија „Wizz Air“, ја прослави 15-годишнината од својот прв лет, како и извонредното достигнување од 200 милиони превезени патници.

Првиот авион на „Wizz Air“ полетал на 19 мај 2004 година од Катовице до Лондон Лутон. Оттогаш авиокомпанија ја зголеми својата флота на 112 Airbus авиони, вклучувајќи го и модерниот A321 авион, кој се напојува со два мотори на Pratt&Whitney со турбо мотор, што го прави најефикасен авион со една патека во светот.

За време на 15те години на постоење, Wizz Air ја доби довербата и лојалноста на 200 милиони патници. WIZZ достигна 100 милиони патници во Октомври 2015 година и му беа потребни помалку од четири години да го удвои тој број.

За да го одбележи ова значајно достигнување, сите патници на славеничкиот лет од Киев, Украина до Катовице, Полска беа поздравени од менаџментот на Wizz Air и Меѓународниот аеродром во Катовице по пристигнувањето со мала прослава на земјата и ваучериод 200 евра.

Меган Фокс: Од 300 фотографии на 297 изгледам како леш

Меган Фокс, секс симбол и една од најубавите жени во светот, има проблем како и секоја просечна девојка.

Таа на својот инстаграм објави три селфиња на кои изгледа како бижица, но додека ги направи совршените фотографии, таа се изнамачила.

-Направив 300 фотографии и на 297 изгледам како реанимиран леш од египетски фараон. Успех од 1%, напиша таа шеговито во описот на фотографиите кои ги постави.

Проверете дали вашата лозинка е се уште сигурна?!

„Google“ оваа година го направи „Password Checkup add-on“ за корисниците не „Google Chrome“ со чија помош можете да проверите дали вашата лозинка е „хакирана“

Доколку се пријавувате на некое место со лозинка или корисничко име кои некогаш се нашле на мета на хакери, тогаш ќе добиете известување за тоа. Доколку добиете вакво известување, најдобро е да ги промените вашето корисничко име и лозинка. „Password Checkup add-on“ ја овозможува оваа функција така што споредува податоци од веќе хакирани компјутери.

Само во првиот месец на користење на оваа алатка биле скенирани 21 милион кориснички имиња и лозинки од кои 316 илјади се покажале како небезбедни.

Барни Стинсон се забавува во Хрватска

Нил Патрик Харис познат во јавноста по улогата на Барни Стинсон во серијата „Како ја запознав вашата мајка“, моментално е на одмор во Хрватска.

Судејки по видеата што ги поставува на социјалните мрежи, се чини дека тој лудо се забавува.

Тој времето го поминува на брод кој плови по Јадранот, Нил сподели и видео од неговото патување на социјалната мрежа Инстаграм кое го виделе повеќе од 720.000 негови обожаватели.

притисни ентер