Ликовната колонија „Мал Битолски Монмартр" со учесници од 50 држави

 Меѓународната детска ликовна колонија „Мал Битолски Монмартр" годинава е со најголем број учесници и од сите страни на Светот, изјави раководителот Коста Хаџи Антоновски.

Во пресрет на свеченото отворање кое според востановената традиција на 23 мај ќе се одржи во Старата Битолска чаршија и со спекатакуларен огномет, Хаџи Антоновски најави дека првите учесници ќе стигнат утре, и сите заедно ќе творат до 30 мај.

-Колонијата, овој фестивал, по 38 пат го организираме со голема љубов, со големо гостопримство за ентузијастите и вљубениците во детското ликовно творештво. Подготвени сме да ги пречекаме сите ученици и наставници, полни сме со позитивна енергија, иако до денес не сме добиле ниту денар за организација на меѓународната детска ликовна колонија, посочи Хаџи Антоновски.

Според програмата, колонијата ќе почне со доделување на наградата „Гран при" за 2019 година која лично ќе ја прими бројна делегација од училиштето „Simply Art" од Хонг Конг-Кина, а потоа учесниците 4 денови ќе цртаат во Битола и еден ден во Охрид.

-Делата на најдобрите учесници поединци од колонијата во Битола ќе бидат наградени со учество на Самит на ликовни уметности во Хонг Конг кој годинава ќе се одржи на 3 и 4 ноември во Кина. 

Делумно ставен под контрола пожарот меѓу селата Буковиќ, Радовиќ и Ласкарци

Шумскиот пожар кој избувна претпладнето околу 10 часот на непристапен терен над скопското селото Буковиќ, меѓу селата Буковиќ, Радовиќ и Ласкарци делумно е ставен под контрола.

Со гаснење ќе се продолжи утре изутрина, пожарот е ставен под контрола, на терен ќе останат екипи и нема шанси оганот да се доближи до селата.

Жан Клод Јункер итно однесен на операција!

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер го прекинал својот годишен одмор и ќе биде итно опериран, соопшти Европската комисија.

-Јункер морал да го скрати својот одмор во Австрија заради здравствени причини, стои во писменото известување од Европската комисија.

Од Брисел појаснуваат дека Јункер бил префрлен во Луксембург каде ќе биде итно операн, треба да му се направи хируршки зафат на жолчката.

Израел изврши воздушен напад врз Појасот Газа

Израелски борбени авиони утрово извеле два воздушни напади врз Појасот Газа , откако беа лансирани ракети од палестинска територија.

Од израелската војска наведуваат дека цел на нападот биле две структури кои припаѓаат на палестинската група Хамас.

-Нападот е изведен како одговор на ракетите кои беа лансирани од Газа, велат од израелската војска.

За сега нема известувања за тоа дали има повредени од овие инциденти.

притисни ентер