НАСА : Големата сина дамка прави силни магнетни пореметувања на Јупитер

Леталото ,,Јуно”  на НАСА забележа периодични промени во магнетоното поле на Јупитер , што е прва ваква информација за феномен на друга планета.

Станува збор за феноменот т.н. секуларна варијација , која укажува на долготрајни и непредвидливи промени на магнетното поле , а од резултатите на Јуно научниците утврдиле дека феноменот е поттикнат од атмосферските ветришта на планетата.

,,Овој феномен можевме да го откриеме единствено со помош на исклучително прецизни научни инструменти на леталото Јуно и нејзината единствена орбита околу Јупитер , поради што лета многу блиску до планетата.” изјави астрофизичарот Скот Болтон од институтот Southwest Research.

Ветриштата што ги предизвикуваат таквите промени се протегаат од површината , па се до длабочина на околу 3 000 километри , каде внатрешноста бна планетата се менува од гасна состојба , каква што е целата планета Јупитер, во течен метал.

Научниците сметаат дека ветровите ги растегнуваат магнетните полиња и ги разнесуваат по целата планета.

Меган Фокс: Од 300 фотографии на 297 изгледам како леш

Меган Фокс, секс симбол и една од најубавите жени во светот, има проблем како и секоја просечна девојка.

Таа на својот инстаграм објави три селфиња на кои изгледа како бижица, но додека ги направи совршените фотографии, таа се изнамачила.

-Направив 300 фотографии и на 297 изгледам како реанимиран леш од египетски фараон. Успех од 1%, напиша таа шеговито во описот на фотографиите кои ги постави.

Проверете дали вашата лозинка е се уште сигурна?!

„Google“ оваа година го направи „Password Checkup add-on“ за корисниците не „Google Chrome“ со чија помош можете да проверите дали вашата лозинка е „хакирана“

Доколку се пријавувате на некое место со лозинка или корисничко име кои некогаш се нашле на мета на хакери, тогаш ќе добиете известување за тоа. Доколку добиете вакво известување, најдобро е да ги промените вашето корисничко име и лозинка. „Password Checkup add-on“ ја овозможува оваа функција така што споредува податоци од веќе хакирани компјутери.

Само во првиот месец на користење на оваа алатка биле скенирани 21 милион кориснички имиња и лозинки од кои 316 илјади се покажале како небезбедни.

Барни Стинсон се забавува во Хрватска

Нил Патрик Харис познат во јавноста по улогата на Барни Стинсон во серијата „Како ја запознав вашата мајка“, моментално е на одмор во Хрватска.

Судејки по видеата што ги поставува на социјалните мрежи, се чини дека тој лудо се забавува.

Тој времето го поминува на брод кој плови по Јадранот, Нил сподели и видео од неговото патување на социјалната мрежа Инстаграм кое го виделе повеќе од 720.000 негови обожаватели.

притисни ентер