Средба Пендаровски-Поповски: И Претседателот ќе ја користи алатката за службени трошоци

Претседателот Стево Пендаровски се сретна со министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски.

На средбата министерот Поповски го запознал Претседателот Пендаровски со заложбите на владата за целосна транспарентност и отчетност, презентирајќи му ја алатката за јавно објавување на службени трошоци на носителите на јавни функции.

Претседателот Пендаровски ја потврдил неговата определба за транспарентно и отворено работење и ја прифатил поканата Претседателот и неговиот кабинет да ја користат алатката, веднаш штом се создадат технички услови за тоа..

Хуманитарен брод спасил 78 мигранти во близина на брегот на Либија (ВИДЕО)

Хуманитарниот брод ,,Алан Курди” спаси 78 лица од два чамци во неволја во морето крај либискиот брег, јави германската невладина организација ,, Sea Eye”.

Германскиот брод најпрвин прифатил 62 лица, меѓу кои осум жени и седум деца, се вели во соопштението на Sea Eye. По известувањето за уште еден претоварен чамец во неволја , Sea Eye спаси уште 16 лица, од кои тројца биле сериозно дехидрирани поради несоодветниот транспорт.

Потоа крајбрежната стража на Либија, нареди бродот ,,Алан Курди’ да замине.

„Таканаречената либиска гарда ја смета зоната за пребарување и спасување за свое територијално море, малтретирајќи цивили во тек на спасување и издава нелегални наредби“, предупреди Јохана Пол, началник на операциите на бродот Алан Курди, според „ Sea Eye “.

Засега, организацијата не прецизира каде планира да ги пренесе спасените мигранти.

,,Ален Курди’ е активен уште од летото 2018 година и спаси стотици мигранти од бродови на Медитеранот, пренесува „ Sea Eye “.

Хаосот што следеше по падот на поранешниот лидер Моамер Гадафи во 2011 година, ја претвори Либија во најчестата рута за мигрантите од Источна Африка, Сахел и Блискиот исток кон Европа.

Иранската нуклеарна агенција е подготвена за неограничено збогатување на ураниум

Иранската организација за атомска енергија (АЕОИ) објави дека е подготвена да збогатува ураниум во секаков процент, предизвикувајќи загриженост за нуклеарната воена програма на земјата.

„Штом политичкото раководство ќе даде зелено светло, АЕОИ е подготвена да збогати ураниум на неограничено ниво“, рече заменик-претседателот на АЕОИ, Али Асгар Зраан, цитиран од државната новинска агенција ИРНА.

Иран работи и на нова генерација на центрифуги кои можат значително да го забрзаат процесот на збогатување на ураниумот, додаде тој.

Зарејан изјави дека АЕОИ веќе тестира нови центрифуги.

За развој на нуклеарно оружје е потребен високо збогатен ураниум.

Иранскиот претседател Хасан Рохани минатата недела изјави дека нуклеарната програма на неговата земја сега е понапредна отколку што беше во 2015 година, кога Иран го потпиша нуклеарниот договор (JCPOA) со шест светски сили (Велика Британија, Кина, Франција, Германија, Русија и САД ).

Со договорот Иран се откажа од развој на воената компонента на нуклеарната програма и ја задржа само цивилната нуклеарна програма во замена за укинување на санкциите.

Бидејќи САД се повлекоа од ЗКПОА и ги обновија санкциите, Иран започна да ги намалува своите обврски од договорот.

Во средата, Рохани рече дека Иран никогаш нема да развие нуклеарно оружје, со или без нуклеарно договор и ги повика европските држави да не го следат Вашингтон кој го напушти договорот од 2015 година.

Во 2018 година, американскиот претседател Доналд Трамп ја повлече својата земја од нуклеарниот договор постигнат од светските сили со Иран.

Франција, Велика Британија и Германија неодамна го активираа механизмот за порамнување според договорот, бидејќи Техеран продолжува да го зголемува производството на збогатен ураниум.

Ова може да доведе до повторно воведување санкции на ООН, укинато со договорот, но три европски земји велат дека сакаат тоа да се одржи.

Во Кина потврдени 1975 заболени од коронавирусот , 56 починале (ВИДЕО)

Здравствените власти на Кина денеска соопштија дека кај 1975 лица е потврдена инциденцата на пневмонија предизвикана од новиот коронавирус (2019-нКоВ) во таа земја, со 324 лица во критична состојба.

Досега 56 лица починале од вирусот. Здравствените власти исто така објавија дека уште 2684 лица сомнителни за зараза.

Во меѓувреме, CCTV објави дека првите смртни случаи предизвикани од вирусот ги пријавиле властите во Шангај. И провинцијата Хенан објавила еден смртен случај поради вирусот.

Одделно, властите во провинцијата Хубеи, во која се наоѓа градот Вухан, епицентарот на инфекција со коронавирусот, објавија нови 13 смртни случаи предизвикани од вирусот и нови 323 потврдени случаи на инфекција.

Карантин е воведен во најмалку 13 кинески градови со вкупно население од над 57 милиони луѓе. Јавниот превоз е во прекин, а аеродромите и железничките станици се затворени.

Коронавирусот обично напаѓа животни, но во некои случаи може да се пренесе и на луѓето, како што беше епидемијата САРС 2003. Вирусот предизвика аларм, но остануваат многу непознати, како што е колку е опасен и колку лесно се шири на луѓето. Вирусот може да предизвика пневмонија, која во некои случаи е смртоносна.

Кинескиот претседател Си Џинпинг предупреди дека Кина е во тешка состојба бидејќи епидемијата на вирусна пневмонија се забрзува.

притисни ентер