Средба Пендаровски-Поповски: И Претседателот ќе ја користи алатката за службени трошоци

Претседателот Стево Пендаровски се сретна со министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски.

На средбата министерот Поповски го запознал Претседателот Пендаровски со заложбите на владата за целосна транспарентност и отчетност, презентирајќи му ја алатката за јавно објавување на службени трошоци на носителите на јавни функции.

Претседателот Пендаровски ја потврдил неговата определба за транспарентно и отворено работење и ја прифатил поканата Претседателот и неговиот кабинет да ја користат алатката, веднаш штом се создадат технички услови за тоа..

Пецас: Грција ги собира скршените парчиња од надворешна политика на Ципрас, Коѕијас и Каменос

Владата на Киријакос Мицотакис реагираше многу брзо за да ги заштити националните интереси и да ја врати позицијата на Грција во нашиот регион, но и нашиот кредибилитет во Европа.

 Грција ги собира скршените парчиња од надворешна политика на Ципрас, Коѕијас и Каменос, граѓаните знаат дека претходната влада, четири и пол години ја направи Грција статист во Европа, вели заменикот министер под премиерот и портпарол на грчката влада, Стелиос Пецас во писмената изјава – одговор на коментарот на Ципрас објавен утрово на Фејсбук jави дописничката на МИА од Атина.

-Владата на Киријакос Мицотакис реагираше многу брзо за да ги заштити националните интереси и да ја врати позицијата на Грција во нашиот регион, но и нашиот кредибилитет во Европа. Како што произлегува и од постигнатото во првите 100 дена во надворешните прашања, од однесувањето на нашите партнери и од натписите на странски медиуми, Грција одново станува протагонист. Сè друго се лаги, фантазии и правдање за вината, вели Пецас.

Како што претходно објави МИА, лидерот на СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас, преку Фејсбук упати критики до актуелната грчка влада критики за пасивност и улога на статист во регионот велејќи дека „во моментот кога ЕУ е соочена со последиците од трагичната одлука да не даде зелено светло за интегративен процес на Македонија, Грција се чини дека е целосно отсутна од случувањата во нејзиното соседство".

Се очекува неделава да биде предложен главниот државен ревизор

Оваа работна недела ќе биде предложен главен државен ревизор.

 На денешната 114 собраниска седница претседателот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата пратеникот Илија Димовски најави дека течат меѓупартиските консултации и доколку се оди во најдобар ред, оваа работна недела ќе биде предложен главен државен ревизор.

Собранието на оваа седница ги донесе измените и дополнувањата на Законот за извршување на санкциите, на Законот за задолжително осигурување во сообраќајот и на Законот за воздухопловство.

Снежана Калеска Ванчева, пратеник од СДСМ накратко ги образложи потребите за измени и дополнувања на Законот за извршување на санкциите, по скратена постапка. Појасни дека се уредуваат прашања од областа на извршување на санкциите од областа на вработените во казнено – поправните и воспитно – поправните односи, со акцент на затворската полиција и нивните работни односи односно престанок на нивниот работен однос. Со овој закон, истакна таа меѓу другото, се дава можност да се формираат посебни одделенија за осудени странски лица и без државјанство, како и за лица со висок и многу висок ризик. Се врши и зајакнување на улогата на директорот на казнено поправната установа.

Пратеникот Илија Димовски информира дека ВМРО – ДПМНЕ ќе ги поддржи овие измени затоа што се во полза на граѓаните, но од пратеничката група сметаат дека има низа недоречености кои понатаму треба да бидат прецизирани. Посочија на состојбите во затворите, на потребата од зајакнување на позицијата на менаџерите на затворите, на потребното образование во однос на затворската полиција со што би можело да го добијат местото командир или заповедник во затворот, новата систематизација, почитување на стандардите од европската регулатива за сместувањето на затворениците.

Повторно одложено судењето за хеликоптерската несреќа кај Струмица

Судењето за урнувањето на полицискиот хеликоптер пред повеќе од пет години во близина на Струмица, кое требаше да почне денес, е одложено за 29 ноември.

 Причината е неможноста на почетокот на главната расправа да присуствува адвокатотот на првообвинетата, Јулијана Спировска, тогашна директорка на ЈП „Македонска радиодифузија".

Тоа го констатираше судечката судијка, Цона Калемерникова, која ги информираше странките дека првообвинетата му го откажала полношмоштвото на нејзиниот досегашен адвокат, а новиот во петокот поднел барање до судот за одлагање, бидејќи не бил во можност да се запознае со предметот. Заради повторното одлагање судот донесе одлука првообвинетата Спировска да ги покрие трошоците за денешното рочиште.

Адвокатот на оштетените смета дека рочиштето е одложено исклучиво по вина на обвинитетите.

-Сметам дека на овој начин не можат ништо да докажат, напротив само ја пролонгираат процесната постапка. Меѓутоа, оштетените пет години чекаат на оваа постапка, ќе истрајат до крај и ќе ја дочекаат вистината и очекуваат високи казни затвор, со оглед дека единствената пречка, единствената одговорност која треба да ја понесат се одговорните лица и Македонската радиодифузија, бидејќи 120 метарскиот антенски столб воопшто не бил осветлен и тоа е единствената причина за хеликоптерската несреќа. Постојат сериозни докази и од страна на Обвинителството и од страна на МВР кои што го докажуваат тоа, рече адвокатот Игор Мицев од Скопје.

По завршувањето на истрагата, ОЈО Струмица поднесе обвиненија против ЈП „Македонска радиодифузија", тогашната директорка на претпријатието и раководител на Сектор на зедничка техника во тоа време. Тие се товарат за „тешки дела против општата сигурност".

Во хеликоптерот произведен 2008 година на 10 јули 2014 година пилотите на МВР- Драган Мицев, Марјан Трајкoвиќ, Тоде Орешков и Иљо Лопатички биле на ноќен лет на релација Скопје-Велес-Неготино-Валандово-Струмица-Берово-Делчево и назад и била користена опрема за ноќно летање.

Во моментот на урнувањето на хеликоптерот тип МИ17, со регистарски ознаки МАР 7712, удрил во антенски столб на „Македонската радиодифузија", а четворицата пилоти починале веднаш.

Инаку, првото рочиште за хеликоптерската несреќа требаше да се одржи на 2 септември, но поради барање на адвокатот на еден од обвинетите рочиштето беше одложено за денеска. 

притисни ентер