ПОЛНЕТИ МОДРИ ПАТЛИЏАНИ

Рецепт на Елизабета Милановска

Потребни состојки: 1 кг. мелено месо, 2-3 модри патлиџани, 200 гр. печурки, 200 гр.павлака, 2 јајца, 100 гр.козји кашкавал, 2 главици кромид, 1 морков, 1 пиперка, 1 домат, малку магдонос, 2 лажици црвен пипер, малку сол, малку зачин од сув зеленчук, малку бибер и малку благ буковец,

Постапка:

Во тава со загреано масло се пропржува сечкан кромид зачинет со малку сол.

Се додава сечкана пиперка и сечкан морков и се продолжува со пржењето.

Се додаваат сечкани печурки и мелено месо и се продолжува со пржењето.

Се зачинува со зачин од сув зеленчук, бибер и благ буковец по вкус.

При крај се додава сечкан домат, малку магдонос и 2 лажици црвен пипер.

Модрите патлиџани се сечат на половина и се полнат со добиената смеса.

Врз нив се става смеса од павлака и јајца.

Се печaт во загреана рерна околу 20 минути на 200 степени.

При крај на печењето одозгора се става козји кашкавал.

Ријана: Ми се чини дека Трамп во моментов ментално е најболното битие во САД

Светската музичка ѕвезда Ријана во исцрпен разговор за „Вог“ зборувала за своите модни и музички подвизи. Но, Ријана го коментирала и претседателот на САД , Доналд Трамп.

Мегапопуларната пејачка досега неколку пати јавно го прозвала претседателот Трамп.

Кога првиот човек на Белата куќа неодамнешното пукање во Ел Пасо го нарекол чин на кукавици кој е резултат на ментални проблеми, Ријана му одговорила дека погрешно го спелува тероризмот.

-Луѓето се убиваат со оружје кое легално го набавуваат. Ова едноставно не е нормално. Тоа никогаш не би требало да е нормално. А факт е дека е класифицирано како нешто поинакво поради бојата на нивната кожа?Тоа е шлаканица в лице. Целосно е расистички. Ставене Арапи со истотот оружје во тој ист Волмарт во Ел Пасо и нема шанси Трамп  таму да би седел и да зборува во јавноста за ментални проблеми. Ми се чини дека претседателот Трамп во моментов е ментално најболното човечко битие во Америка, изјавила Ријана.

Фото: Деколтето на Карлеуша

Бујните гради во прв план, покрај вакво деколте, тешко дека некој ќе ја погледне во очи!

Атрактивната пејачка Јелена Карлеуша уште еднаш ги израдува своите многубројни фанови на социјалните мрежи со провокативна фотка.

Популарната Џеј Кеј одлучила да облече тесен фустан кој во преден план ги истакнал нејзините бујни гради.

Фотката експресно добила илјадници лајкови.

Фановите на Карлеуша коментираат дека вакво деколте тешко се заборава.

Популарната пејачка инаку,  редовно ги воодушевува своите фанови со „жешки“ фотки на социјалните мрежи.

Видео: Новак како „Матрикс“ се подготвува за мечот против Федерер!!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се подготвува за вечерашниот меч против големиот ривал, Швајцарецот Роџер Федерер на многу невообичаен начин.

Ноле за мечот кој ќе одлучи кој од нив двајца ќе обезбеди место во полуфиналето на Завршниот Мастерс во Лондон се подготвува на интересен начин со виртуелни очила.

Ѓоковиќ на тренингот пред вечерашниот меч против Федерер ставил очила за виртуелна реалност и се обидувал да фати одбојкарска топка. Тоа секогаш не му поаѓало од рака. 

За неговите фанови Ноле со виртуелните очила бил како филмскиот херој „Матрикс“.ж

притисни ентер