НАСА забележа нешто необично на прстените на Сатурн

Според последните анализи на податоците од вселенското летало Касини, се чини дека таа забележала нешто неочекувано на прстените на Сатурн.

Вселенското летало Касини-Хајгенс, познат како Касини, заеднички го разработија НАСА, Европската вселенска агенција (ЕСА) и италијанската вселенска агенција (АСИ). Беше лансирано во 1997 година и е во вселената  повеќе од 20 години. Голем дел од патувањето го проучувал Сатурн и неговиот систем на природни сателити и прстени.

Иако неговата мисија заврши 2017 година, научниците се уште работат на анализа на податоците , а пред неколку дена во списанието Science ги објави најновите, многу изненадувачки информации за главните прстени на џиновската планета, објави НАСА.

Нови податоци покажуваат дека хемискиот состав и промената на температурата во различни позиции во прстените  и малите сателити кои се наоѓаат во нив (наречени А до G според редот на откритие)  реагираат со честички што ги опкружуваат.

Три впечатливи текстури на прстените - груби, мазни и ребрести - кои се појавуваат многу блиску еден до друг и во прицврстувањата со остар раб се видливи на впечатливите фотографии. На многу места, овие ремени во никој случај не се поврзани со други карактеристики на прстенот.

"Ова ни кажува дека појавата на прстените не зависи само од количината на материјал. Се чини дека некои разлики во честички кои влијаат на тоа што се случува кога две честички се судираат. Но, ние не знаеме што е тоа, '', рече астрофизичарот од  Мет Институтот SETI.

Интересна слика, направен од серија на слики, на која добро визуелно се покажува интеракцијата помеѓу честичките во прстените е онаа снимени од страна на вселенското летало Касини во 2007 година, кој покажува како сателитот на  Сатурн, Прометеј , лета низ прстен F. Прометеј, со дијаметар од 102 километри, откако за време на неговото 14-часовна орбита околу Сатурн доаѓа до точка кога тоа е најмногу оддалечен од самата планета, а најблиските прстен F. Во тој момент на гравитација Прометеј е доволно силна за да  повлече материјал од центарот на прстенот Ф.

Новата спектрална анализа со кое се определува хемискиот состав на супстанцијата,  покажа дека не е забележан метан во прстените, што е изненадувачки. "Тоа е органската материја во големи количини, барем во главните прстени А, Б и Ц, ние ќе ги испитаме сега", рече астрофизичарот Фил Николсон од Универзитетот Корнел. "Се сомневам дека органските соединенија имаат голема улога во големите прстени".

Резултатите од оваа најнова анализа се речиси целосно спротивни на резултатите што сугерираат дека зраците од органски соединенија паѓаат од прстените на џиновската планета.

Фото: Поради нејзините бујни гради тенисот е во втор план!!!

Американката Рејчел Штурман со својата појава предизвикува внимание каде и да се појави.

Атрактивната Рејчел е ТВ новинарка чија специјалност е тенисот.

Веднаш штом Рејчел влегла во „белиот спорт“ предизвикала лавина од коментари. Сите гледале во нејзините бујни гради.

Рејчел го следи американскиот спорт, но во татковината е позната како тениски експерт. Таа има и своја емисија посветена на белииот спорт.

Рејчел  некогаш и самата била спортистка и се занимавала со атлетика, дури има диплома за фитнес мотиватор.

Видео: Фолксваген „Буба“ се враќа како мотор!!

Легендарната „Буба“ на Фолксваген по втор пат замина во историјата откако неодамна беше прекинато обновеното производство на славниот модел.

Сепак, старата оригинал „буба“ продолжува да ги инспирира вљубениците во автомобили и мотори.

Меѓу нив е и Брент Валтер кој ги искористил крилата на „буба“ како каросерија за своите мини мотоцикли.

На основната конструкција на овие мали мотоцикли со мотор од 79 ццм, е додаден елемент составен од предното и задното крило на бубата.

Крилата се исечени на средина и заварени, а фарот на бубата е задржан како предно светло на мотоциклот, а штоп светлото стана задно светло на моторот.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Cold day for a ride. #volkspod

A post shared by Brent Walter (@walter_werks) on

Џон Леџенд е најсексапилниот човек на светот!!

Американскиот пејач и актер Џон Леџенд е прогласен за најсексапилниот жив човек на светот во изборот на магазинот „Пипл“.

40 годишниот Леџенд е во брак со прекрасната манекенка Криси Тајген со која има две деца.

Инаку, тој е првиот афроамериканец кој успеал да ги обедини наградите Еми, Греми, Оскар и Тони, пренесе „Ројтерс“.

„Возбуден сум, но во исто време малку сум и исплашен, бидејќи тоа е голем притисок за мене.Секој сега ќе ме гледа за да види дали сум доволно секси за да ја носам оваа титула, изјавил Леџенд за магазинот „Пипл“.

Минатата година истата титула ја доби британскиот актер Идрис Елба.

притисни ентер