Видео: Гренланд се топи, со санка наместо по снег по вода?!

Фотографија која го „запали“интернет.

Стефан Олсен, научник од Данскиот метеоролошки институт бил на рутинска мисија на северозападот на Гренланд за да ги пронајде океанографските и метеоролошките апарати кои неговите колеги ги поставиле на мразот, но наишол на голем проблем.

Научникот не можел да ги пронајде апаратите, пространството кое вообичаено било равен бел мраз сега било покриено со вода, што е последица на топењето на гранландската ледена покривка, втора по големина на Планетата.

Неверојатната фотографија која ја направил Олсен, како кучињата ја влечат санката до колена во вода брзо станала достапна на интернет   и веднаш предизвикала хаос, им се придружила на сликите на гладните поларни мечки, истопените глечери, насуканите моржеви и исушените езера, што според оценката на СНН е само уште една потврда за климатската катастрофа во која се наоѓа Земјата.

Олсен на Твитер напишал дека заедницата на Гренланд „во главно се ослонува на морскиот лед за транспорт, лов и риболов“. Тие ќе бидат меѓу првите  кои ќе бидат погодени од топењето на ледената покривка, но според Олсен последиците нема сама да останат ограничени на Гренланд или дури Северна Америка.

Научниците со месеци веќе апелираат и предвидуваат дека годинава ќе има рекордно топење на ледената покривка на Гренланд. Количеството на мраз кое веќе исчезна сугерира дека тие биле во право и дека наместо кучињата , жителите на Менхетн  би можеле да се најдат до колена во вода, наведува СНН.

Според научниците само во еден ден се стопиле две милијарди тони мраз на Гренланд.

Видео: Џеј Ло танцува околу шипка

Светската музичка ѕвезда Џенифер Лопез на Инстаграм објави кратко видео на кое изведува секси стриптиз.

Атрактивната Џеј Ло со ова кратко видео на кое може да се види како танцува околу шипка само ја заинтригира и „возбуди“ машката публика.

Со краткото видео мега популарната пејачка и актерка  го најавува својот нов филм „ Hustlers" во кој ја толкува главната улога. Филмот е направен според сторијата „ The hustlers at Scores", за групата на поранешни стриптизети кои ги мамеле клиентите од Вол Стрит.

Покрај Лопез во филмот се појавува и контроверзната раперка Карди Б.

Видео: Вујче Луис Хамилтон игра со внуците

Актуелниот светски првак во Формула 1 Луис Хамилтон , сподели на својот Инстаграм профил видео на кое игра со внучето.

Уживам во улогата на вујко. Морам да поминувам време со децата на мојата сестра, кои ги обожувам. Должност на вујкото е да ги слуша своите внуци, добриот вујко никогаш не вели не. Напиша Хамилтон откако го објави видеото.

Фото: Сака да има најголеми силиконски гради на светот!!

Жената која го шокираше светот со изјавата дека се прогласува за „афроамериканка“ , по денови и денови минати во солариум сега е во трка по нов рекорд.

Германката која се преставува како Мартина Биг во утринска програма на британска телевизија зборувала за своите минати и идни хируршки зафати.

31 годишната Мартина пред неколку години го привлече вниманието на јавноста со црниот тен и огромните силикони во градите сега има нова цел.

Да ги вгради најголемите силикони на светот во градите!!

-Во моментов рекордот го држи жена која има по девет литри силикон во секоја од дојките.

-Но, моите имплантанти се најголеми на светот поради тоа што се направени  да може да примат по 20 литри силикон, открила Мартина во емисијата.

Загрижениот водител ја прашал Мартина како ќе ги носи тешките гради.

-Чекор по чекор. Сакам да се обидам. Кога ќе бидам постара ќе ги намалам силиконите во градите, но сега сакам да бидам се поголема и поголема, истакнала Мартина.

притисни ентер