Планинарско-велосипедски хепенинг „#Почни со Водно#"

Стартот е во 18.30 часот пред основното училиште „Кочо Рацин", а учесниците ќе можат да се искачуваат до врвот на Водно заедно со планинарите или со велосипедистите.

Планинари, велосипедисти, рекреативци и сите љубители на природата, се поканети на планинарско-велосипедски настан „#Почни со Водно#" што ќе се одржи вечер во организација на Амбасадата на Република Словачка во Скопје и планинарското друштво „I Love Hiking".

Стартот е во 18.30 часот пред основното училиште „Кочо Рацин", а учесниците ќе можат да се искачуваат до врвот на Водно заедно со планинарите или со велосипедистите.

Организаторите најавуваат дека за сите што ќе стигнат до врвот на Водно, ќе има подготвена храна, словачки пијалок, како и добра забава.

Џенерал Моторс повлекува од продажба 3,5 милиони возила

Американскиот Џенерал Моторс повторно има големи проблеми , овој пат повлекува од пазарот 3,5 милиони возила.

National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) објави дека со повлекувањето се опфатени 3 456 111 возила , а според првите проценки кај 2% од нив ќе биде детектиран некој дефект. Не е нешто несериозно , туку станува збор за дефект на кочниците. Вакуум пумпата, наводно, може да се олабави, што потоа резултира во вибрации на педалата на сопирачката и звук на потчукнување, но исто така и значително подолго растојание при кочењето. Се разбира, ќе се појави и светло за предупредување.

Со повлекувањето се зафатени  популарните модели на ГМ, како Cadillac Escalade, Chevrolet Silverado, GMC Sierra,  Chevrolet Suburban  и Tahoe , како и GMC Yukon. Станува збор за примероци произведени од 2015 година.

Пензионер потрошил 30 000 фунти за судења за сообраќаен прекршок од 100 фунти

Британецот Ричард Кидвел (71) последните неколку години потошил 30 000 фунти на жалби поради казна за пребрзо возење од 100 фунти, па сепак го загубил случајот.

Проблемите на пензионираниот инженер Ричард Кидвел започнаа кон крајот на 2016 година кога беше снимен додека патувал во Ворчестер со 55 км на час во зоната за 50 км на час. Но, тој не се согласувал со тоа ,откако по неколку дена добил известување за тужба. Бил убеден дека не возел премногу брзо, па напишал во документот во кој требало да се изјасни за виновен дека „нема случај“.

 Покрај тоа, ангажирал експерти за видео и електроника за да докаже дека нешто не е во ред со полициската камера за брзина. Но, она што  не го очекувал е почеток на долга и скапа правна битка.

Во текот на последните неколку години, во обид да ја оспори казната од 100 фунти, Кидвел потроши „повеќе од 30 000 фунти“, вклучувајќи околу 21,000 фунти за адвокатски такси и 7,000 фунти во судски и патни трошоци.

Тој очекувал случајот да заврши многу брзо, но наскоро сфатил дека сè оди со многу побавно темпо отколку што замислувал. На пример, одел во Судот во Ворчестер четири пати пред да се сослуша неговата жалба.

Донел и експерт како сведок за да го убеди судот дека камерата за брзина можеби била во дефект или едноставно го снимила автомобилот во соседната лента, но судијата не сакал да ги слушне неговите аргументи.

„Жал ми е за количината пари. Само сакав правда“, вели Кидвел, додавајќи дека го потрошил најголемиот дел од она што сакал да им го остави како наследство на синовите. Иако ги потрошил парите , тој сè уште размислува да се жали на повисок суд.

„Уморен сум и болен од системот што толку ги мачи обичните луѓе“, заклучи пензионерот .

Дневен хороскоп за 15. септември 2019 година

Дневен хороскоп за недела, 15. септември 2019 година. 

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Ќе се трудите да бидете поопуштени и да заземете пријателски став за да ја надминете дистанцата во приватните односи. 

Кариера

Вашите заслуги не се спорни , но ќе очекувате повеќе да ве разгалуваат. Шефовите тоа ќе го препознаат , но ќе има такви кои ќе негодуваат.

Здравје и совет

Ништо не мора да се направи по секоја цена.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Ако се обидете да најдете некоја стара тема во односот со саканата личност , тоа ќе ве растревожи , иако врската и натаму ви е многу добра.

Кариера

Ништо не можете да прескокнете , иако би посакале да е така.Секое скалило на успехот треба да го одработите од почеток до крај.

Здравје и совет

Поработете на својата спонтаност.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Некои ќе бидат преокупирани со семејни проблеми кои им задаваат главоболка, така што нема да имаат време за љубов.

Кариера

Контактите ви се добри , комуникациите пријатни , стабилни сте и цврсти во своите деловни планови.

Здравје и совет

Не сте расположени , иако нема причина.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Во квалитетните приватни односи , ќе се замешаат некои прашања кои се непотребни. Ќе се покаже подоцна дека тие биле само губење време.

Кариера

Не заборавајте да направите попис на важните и на помалку важните задачи на работа , а особено ако размислувате за измени.

Здравје и совет

Почитувајте го трудот на другите.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Ќе наидете на мали разлики и повторно ќе се соедините во хармонична двојка. Ќе бидете задоволни и подготвени за секаков вид уживање.

Кариера

Вашите шефови денеска ќе покажат смисол за креативност , но ќе бидат необјективни во одлучувањето.

Здравје и совет

Проверувајте го рокот на продуктите што ги конзумирате.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Некои премногу ќе се занимаваат со анализи , а помалку со љубовни дела.Во случај нешто да ви недостасува , свртете се кон ова второто.

Кариера

Би сакале да добиете одговори на одредени теми , па поставувате дополнителни прашања. Нешто ќе дознаете , но тоа не е се.

Здравје и совет

Верувајте во подобро утре.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Пријатни сте за околината , ве сакаат и ценат , зрачите со самоувереност.Сите тие се добитни комбинации за љубов.

Кариера

Чувствувате дека во вас расте плима од амбиции и дека можете да работите повеќе и подобро. Затоа знаете дека и резултатите ќе бидат одлични.

Здравје и совет

Продолжете понатаму.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Мали нервози ќе внесуваат преоден немир во односите , но и ќе ве поттикнуваат повеќе да се ангажирате.

Кариера

Ќе ви недостига чувството на слобода. Притисоците за да ги завршите навреме обврските сега ги чувствувате како товар.

Здравје и совет

Вежбајте јога.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Денешниот ден ќе ве поттикне кон сите лични проблеми да пристапите филозофски и со стил.

Кариера

Добивате шанса за да го покажете своето знаење во областа на креативната уметност или декорација.

Здравје и совет

Одморете го долниот дел од рбетот.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Би можеле да барате изговор за вашите мали испади. Немојте да лажете , туку бидете искрени.

Кариера

Веројатен е контакт или деловна кореспонденција со луѓе поврзани со море или вода. Добро ќе соработувате.

Здравје и совет

Бидете појасни.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Вашиот љубовен период продолжува и денеска. Ќе бидете интерсни , како за себе , така и за другите.

Кариера

Денеска во финанасиските прашања би можеле да се покажете како вистински волшебник , кој може да реши секаков проблем.

Здравје и совет

Во одлична форма сте.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Ќе настојувате да се опуштите во пријатен круг на ваши блиски луѓе и така да го надминете незадоволството од приватните односи.

Кариера

Додека чекате одговори на некои од порано поставени прашања, ги организирате луѓето и контактите. Одговорите и натаму ќе доцнат.

Здравје и совет

Бидете трпеливи.

притисни ентер