ЛЕТНА ТАВА СО ПЕЧУРКИ

Рецепт на ДУШАНКА БОГИЧЕВИЌ

Потребни состојки: 500 гр. кромид, 500 гр. пиперки, 1 кг. печурки, 5 моркови, 1 целер, 3 тиквички, 100 гр. обарен ориз, 1 кг. домати, 100 гр. кашкавал, сол, бибер и зачин од сув зеленчук по вкус.

Постапка:

Ситно сечкан кромид и пиперки се ставаат во тава да се пропржат.

За тоа време во друа тава се ставаат сечкани печурки да се динстаат.

Во тавата со кромид и пиперки се стават ситно сечкани и малку обарени моркови и целер.

Потоа се додава сечкани тиквички и се продолжува со пржењето.

Дел од состојките се ставаат во тавата со печурки и се продолжува со пржењето.

Состојките се зачинуваат со зачин од сув зеленчук, сол и бибер по вкус.

Потоа се додаваат сечкани домати и се продолжува со пржењето уште неколку минути.

Состојките од двете тави се ставаат во поголема стаклена тава, се додава обарен ориз и се покриваат со кашкавал.

Се пече во загреана рерна околу 10-тина минути.

Фото: Сенида ги покажа облините во костим за капење

Лето е, сите се разголуваат па и Сенида постави фотографии во костим за капење на својот „Инстаграм“ профил.

Таа преферира едноставни костими за капење и не е толку нападна во покажувањето на нејзиното тело.  

Видео: Куче скокна во река за да го спаси своето другарче

Кога ќе се земе во предвид дека водата не е длабока и дека чамецот е блиску до брегот, ова видео и не е толку драматично.

Но кога ќе го видете уплашеното мало кученце како цимоли, сигурно ќе ви падне жал за него. Такво чувство имаше и големото куче и затоа направи ваков храбар потег.

„RIMAC“ на турнеја низ америка

„RIMAC“ и неговите електрични болиди, веќе некое време се низ Америка, каде учествуваат  на бројни автомобилски случувања.

Љубителите на автомобили низ Америка ќе можат да ги видат и да се восхитуваат на новите модели од компанијата „RIMAC“.

притисни ентер