Штипскиот Дом на млади домаќин на три настани во рамки на Штипско културно лето

Штипскиот Дом на млади оваа недела  е домаќин на три настани, што се дел од Штипско културно лето (ШКЛ), информираше на прес-конференција директорот на Дом на млади, Горан Трајков.

Првиот настан е вечерва и станува збор за самостојна изложба на младиот уметник Марко Вујисиќ од Скопје.

-Станува збор за млад и талентиран уметник, кој имал самостојни, но и колективни изложби во земјава и странство, веднаш продолжуваме со промоција на стихозбирката „Николци", која е во соработка со Универзитетската библиотека „Гоце Делчев". Имаме чест да ги претставиме младите надежни поети, кои учествуваа на конкурсот по повод Светскиот ден на поезијата, вели Трајков.

Последниот настан вечерва на сцената на Дом на млади е настапот на Кавраков џез квартетот. Штипската публика овие настани можат да ги проследат без билети, односно влезот е слободен.

Трајков истакна дека културните настани во рамките на ШКЛ продолжуваат утре со претставата „Моите љубовни јадови" на Народниот театар „Бора Станкович" од Врање.

-Интересна комедија, која ја отсликува положбата на жената низ Балканскиот простор, сите кои уживаат во добра комедија да дојдат утревечер во 20 и 30 часот во Дом на млади, вели Трајков.

Третиот настан е во петок и е  театарска претстава „Јас сум петтата сестра" во режија и адаптација на Симеон Гаврилов, а во неа учествуваат млади актери./МИА

Грета ги повика медиумите да посветат повеќе внимание на другите млади активисти

Познатата активистка Грета Тунберг денес ги повика медиумите да посветат повеќе внимание на другите млади климатски активисти.

„Нашите приказни се кажани повеќе пати“, рекла Грета додека говорела на климатскиот состанок на ОН во Мадрид заедно со истакнатата германска активистка Луиса Нојбауер, пренесе „АП“.

„Нема потреба веќе да не слушате“, порача таа и додаде дека луѓето, посебно оние од глобалниот југ, од домородни заедници, треба да ги раскажат своите приказни.

Грета потоа го дала микрофонот на другите млади активисти од САД, Филипини, Русија, Уганда Кина и Маршалските острови.

Во Загреб се отворила дупка на патот, едено возило пропаднало

Возачот е повреден и префрлен во болница.

Како што јавуваат од загребската служба за итни ситуации, околу 17 часот на една улица  во Загреб се отворила голема дупка.

Јавуваат дека се работи за дупка со длабочина од 160 до 180 центиметри и ширина од 250x350 центиметри. Едно возило пропаднало во отворот а возачот е повреден и пренесен во болница.

Улицата потоа е затворена за сообраќај а на терен се загребските пожарникари, брзата помош, полициската управа,  и други тимови за справување со вакви ситуации.

Заев: Стануваме дел од најмоќната воено-безбедносна и политичка алијанса на светот

Премиерот Заев заедно со министерката за одбрана Шекеринска и претседателот на собранието, Џафери, остварија средба со адмирал Џејмс Фого, командантот на американските поморски сили за Европа и Африка. 

Средбата се одржа на носачот на авиони „Хари С. Труман“.

Тоа беше можност одблиску да се доживеат импресивните воени способности на воено поморските сили на САД, кои им служат на американските, но и на сите граѓани на земјите – членки на НАТО алијансата, напиша на Фејсбук премиерот Заев.

притисни ентер