Изложба на нови книги во библиотеката во Крива Паланка

Библиотеката “Кочо Рацин” располага со библиотечен фонд од над 50.000 единици.

Пред платото на Националната установа Центар за култура Крива Паланка во текот на денешниот ден се одржува изложба на новите книжевни изданија набавени во текот на месецот, со цел збогатување на библиотечниот фонд на библиотеката „Кочо Рацин”, која функционира во рамките на установата.

– Со најновата набавка, дел од редовната годишна програма за библиотечна дејност за 2019 година, обезбедени се околу петстотини нови наслови. Станува збор за книги од различни жанри, белетристика, лектирни изданија и детска литература од издавачките куќи: „Феникс”, „Просветно дело”, „Матица Македонска”, „Мартина”, „Едука мак” и „Култура”. Со оваа изложба на книги читателите можат одблиску да се запознаат со најновите белетристички изданија од еминентни домашни и странски автори и новите наслови наменети на помладата читателска публика, изјави Даниела Петровска, раководител на библиотеката „Кочо Рацин” при НУЦК, Крива Паланка.

Таа истакна дека периодов поголем број читатели ја посетуваат библиотеката.

– Имаме позачестена посетеност и од страна на редовните читатели, кои во екот на летните одмори имаат повеќе време за читање, но имаме и нови читатели кои позајмуваат книги. За пофалба се дечињата од училишна возраст кои редовно ги читаат задолжителните лектири, додаде Петровска./МИА

Локализиран пожарот од страна на Пинтија

Целосно е локализиран пожарот од страна на Пинтија, останува дел над населбата Усје. 

Противпожарни екипи се на терен и се работи на негово комплетно гаснење, информираат за МИА од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје.

Пожарот избувна денеска околу 11:30 часот во шумата над скопската населба Пинтија. Зафатена беше поголема површина мешана шума.

Територијалната противпожарна единица на Град Скопје во гаснењето на пожарот доби помош и од воздух, активирани беа и авионите на Дирекцијата за заштита и спасување. Авионите направија два прелети  и фрлија вода кон Сопиште, каде се ширеше пожарот. Пожарникарите уверуваат дека нема опасност за ширење на пожарот кон Сопиште.

Во гаснењето на пожарот во Пинтија се вклучи и градоначалникот на Кисела Вода Филип Темелковски со претставници од Општината и месното население.

Во моментов активен е само пожарот кај Обиколница Бутел, а изгаснати се пожарите во Долно Блаце и Мојанци./МИА

Во сообраќајна несреќа настрадале мајка и ќерка од Пирот

Наместо да стигнат на одмор во Грција тие настрадале во сообраќајна несреќа.

Во сообраќајната несреќа која се случила во петок изутрина во Бугарија, на магистралниот пат кон Грција се случила сообраќајна несреќа во која настрадале мајка и ќерка, додека таткото кој го управувал возилото со тешки повреди е пренесен во болница.

Како што соопштуваат бугарските медиуми, несреќата се случила откако возилото „Фиат Панда“ со пиротски регистарски таблички од непознати причини нагло свртело на другата страна од коловозната лента и направило директен судир со автобус кој се обраќал на релација Благоевград- Сапарева бања.

Семејството од Пирот на кое му се случи оваа несреќа било тргнато на годишен одмор во Грција.

Тројца мртви во инцидент меѓу навивачи во Хондурас

Тројца се убиени во инцидент меѓу навивачи пред фудбалскиот меч помеѓу Мотахуе и Олимпија на Националниот стадион во Хондурас, пишуваат локалните медиуми.

Тие пренесуваат дека навивачи на Олипија го нападнале автобусот во кој се возеле навивачи од противничкиот тим. Се слушало пукање а полицијата користела солзавец за да го сопре инцидентот. Повредени се уште тројца луѓе од скршено стакло.

притисни ентер