Во Крушево почнува П.С. „Гитарфест"

Во рамки на Фестивалот ќе настапат Васко Пиличев и Таќи Дробаров. Утревечер од 20 часот во Спомен-куќата на Тодор Проески ќе настапи Бојан Ивановски, а в сабота од 20.30 часот во градскиот парк во концерт ќе одржи Владимир Четкар.

Во Домот на културата „Наум Наумоски Борче" во Крушево вечер ќе биде отворен фестивалот П.С. „Гитарфест" што го организира Здружението „Арт Кул" и е со поддршка на крушевската локална самоуправа, на Министерството за култура и повеќе спонзори. Фестивалот ќе трае до 20 јули.

За градоначалникот на општина Крушево, Томе Христоски овој настан е уште еден доказ дека Крушево ги негува своите вредности и делото на крушевчани.

– Имаме многу настани летово, еден од нив е и П.С „Гитар-фестивалот" во чест на Христо Христоски Мулар. Ги негуваме вистинските вредности на нашето Крушево и истовремено нудиме богата програма за граѓаните и посетителите,  вели Христоски./МИА

Во Загреб се отворила дупка на патот, едено возило пропаднало

Возачот е повреден и префрлен во болница.

Како што јавуваат од загребската служба за итни ситуации, околу 17 часот на една улица  во Загреб се отворила голема дупка.

Јавуваат дека се работи за дупка со длабочина од 160 до 180 центиметри и ширина од 250x350 центиметри. Едно возило пропаднало во отворот а возачот е повреден и пренесен во болница.

Улицата потоа е затворена за сообраќај а на терен се загребските пожарникари, брзата помош, полициската управа,  и други тимови за справување со вакви ситуации.

Заев: Стануваме дел од најмоќната воено-безбедносна и политичка алијанса на светот

Премиерот Заев заедно со министерката за одбрана Шекеринска и претседателот на собранието, Џафери, остварија средба со адмирал Џејмс Фого, командантот на американските поморски сили за Европа и Африка. 

Средбата се одржа на носачот на авиони „Хари С. Труман“.

Тоа беше можност одблиску да се доживеат импресивните воени способности на воено поморските сили на САД, кои им служат на американските, но и на сите граѓани на земјите – членки на НАТО алијансата, напиша на Фејсбук премиерот Заев.

Путин и Зеленски за прв пат се сретнаа во Париз

Во Париз денес се одржува состанок на германската канцеларка Ангела Меркел, претседателот на Франција Емануел Макрон но и рускиот и украинскиот лидер Владимир Путин и Володимир Зеленски.

Четворката се состана за да пробаат да најдат решение за прекин на петгодишните  конфликти на истокот од Украјна, а средбата е означена како клучна.

Инаку, ова е прв состанок на руски и украински претседател во пет години.

притисни ентер