Русковска за ДВ: Има нови пријави од бизнисмени дека биле рекетирани

Се уште се вештачи одземениот мобилен телефон од јавниот обвинител за да се утврди дали е вмешан во случајот со рекетот, велат од обвинителството за организиран криминал и корупција. 

Мобилниот телефон на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и беше одземен во понеделникот вечерта, откако полицијата ги уапси Боки 13 и Зоки Кичеец поради сомнежи дека изнудиле 1,5 милони евра од осомничен за да му ја олеснат положбата. Обвинителката Вилма Русковска за Дојче веле, вели дека има сознанија дека и други бизнисмени пријавиле случаи на рекет и дале изјава во обвинителството, но се собираат докази за да се потврдат нивните наводи.

-Имам сознанија за други случаи, но не можам да ви кажам за колку лица се работи. Тие лица дадоа изјава и сега бараме докази за да ги потврдиме исказите-Вилма Русковска – Обвинител.

На Јанева и се губи секаква трага во јавност откако истиот ден со апсењата поднесе оставка од функцијата која ќе важи откако политичките партии ќе се договорат околу иднината на СЈО. Вчера пак оттаму соопштија дека таа отворила боледување ден по оставката.

Опозициската ВМРО ДПМНЕ бара одговори и одговорност од Јанева. Партијата се сомнева дека таа може да избега или да влија врз сведоците затоа бараат во итна постапка да се истражи случајот.

По скандалот со рекетот социлјалдемократите на синоќешниот Централен одбор на партијата донесе декларација со која даде поддршка на највисокото раководство но и на институциите да го истражат случајот за да се утврди дали има вмешаност и на партиски функционери. Министерот за внатрешни Оливер Спасовски пак ги повика граѓаните да пријавуваат корупција.

Локализиран пожарот од страна на Пинтија

Целосно е локализиран пожарот од страна на Пинтија, останува дел над населбата Усје. 

Противпожарни екипи се на терен и се работи на негово комплетно гаснење, информираат за МИА од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје.

Пожарот избувна денеска околу 11:30 часот во шумата над скопската населба Пинтија. Зафатена беше поголема површина мешана шума.

Територијалната противпожарна единица на Град Скопје во гаснењето на пожарот доби помош и од воздух, активирани беа и авионите на Дирекцијата за заштита и спасување. Авионите направија два прелети  и фрлија вода кон Сопиште, каде се ширеше пожарот. Пожарникарите уверуваат дека нема опасност за ширење на пожарот кон Сопиште.

Во гаснењето на пожарот во Пинтија се вклучи и градоначалникот на Кисела Вода Филип Темелковски со претставници од Општината и месното население.

Во моментов активен е само пожарот кај Обиколница Бутел, а изгаснати се пожарите во Долно Блаце и Мојанци./МИА

Во сообраќајна несреќа настрадале мајка и ќерка од Пирот

Наместо да стигнат на одмор во Грција тие настрадале во сообраќајна несреќа.

Во сообраќајната несреќа која се случила во петок изутрина во Бугарија, на магистралниот пат кон Грција се случила сообраќајна несреќа во која настрадале мајка и ќерка, додека таткото кој го управувал возилото со тешки повреди е пренесен во болница.

Како што соопштуваат бугарските медиуми, несреќата се случила откако возилото „Фиат Панда“ со пиротски регистарски таблички од непознати причини нагло свртело на другата страна од коловозната лента и направило директен судир со автобус кој се обраќал на релација Благоевград- Сапарева бања.

Семејството од Пирот на кое му се случи оваа несреќа било тргнато на годишен одмор во Грција.

Тројца мртви во инцидент меѓу навивачи во Хондурас

Тројца се убиени во инцидент меѓу навивачи пред фудбалскиот меч помеѓу Мотахуе и Олимпија на Националниот стадион во Хондурас, пишуваат локалните медиуми.

Тие пренесуваат дека навивачи на Олипија го нападнале автобусот во кој се возеле навивачи од противничкиот тим. Се слушало пукање а полицијата користела солзавец за да го сопре инцидентот. Повредени се уште тројца луѓе од скршено стакло.

притисни ентер