Тетовски планинари ќе ги искачуваат највисоките врвови во Словенија и Австрија

Дваесетчлена експедиција од планинарскиот клуб „Љуботен" од Тетово денеска заминува на искачување на највисоките врвови во Словенија и Австрија.

 Искачувањето на Триглав во Словенија на 2864 метри надморска височина е предвидено за во недела (21 јули), додека во понеделник на Гросглокнер во Австрија на 3798 метри.

– Искачувањето на врвови во странство е дел од годишната програма, па годинава се одлучивме за Триглав и Гросглокнер. Два месеци, од мај, се подготвувавме. Имавме предвидено и се искачувавме еднаш неделно на врв на над 2500 метри, секојдневно тренинг со искачување до ридот Балтепе над Тетово. Во последниот месец вежбавме движење наречено „Виа Ферата". Тоа е алипинистичко искачување на карпи, но со претходно поставени сајли за вертикално движење, изјави Владимир Златковски, кој заедно со Јованче Даниловски се главни организатори на 20-члената екипа.

Водичи во планина ќе бидат искусните алпинисти Надир Мурсели од ПК „Љуботен" и Зоран Мајсторски од Радовиш.

– Глосглокнер е дел од Алпите и највисок врв во Австрија каде ќе се соочиме со снег. Треба да се помине глечер, како и карпест дел каде ќе се примени движењето „Виа Ферата". На Гросглокнер ќе се искачуваат помалку луѓе од групата, поточно 15, рече Златковски.

Дел од групата која нема да оди на Гросглокнер, ќе го посети Планинскиот музеј на Словенија во Љубљана каде ќе се однесе дел од архивата на клубот за презентација. Со музејот е предвидено да се соработува за заеднички проект и изложба. /МИА

Кој и сервираше појадок во кревет на Елизабет Харли?

Елизабет Харли е жив доказ дека годините се само бројка.

Сексапилната Англичанка во шестата деценија од својот живот има совршено тело, кое често го користи за да ја рекламира својата линија на костими за капење.

Таа своевремено имала бурен љубовен живот. Но Елизабет одамна не е видена во машко друштво а да тоа не е нејзиниот син или некој пријател. Пред неколку дена таа ги заинтригира своите фанови на Инстаграм кога објави фотографија од кревет.

Позираше покриена со јорган и со чинија овошје во рацете а многумина се запрашаа кој и сервирал појадок во кревет на Елизабет?

Научниците за прв пат ја измерија брзината на отчукување на срцето на синиот кит кога ќе нурне

Научниците со помош на електрокардиограф прицврстен за телото на синиот кит за прв пат во историјата ја измериле брзината на отчукувањето на срцето на ова животно.

Кога ќе се нурне под вода во потрага по храна, заклучиле дека има само неколку отчукувања во минута.

Научниците заклучиле дека, најголемиот цицач, синиот кит, кој може да достигне должина и до 30 метри и да тежи 200 тони, ја намалува активноста на срцето на само неколку отчукувања во минута кога ќе се нурне во вода.

Кога  синиот кит е под вода на моменти срцето му чука со само две отчукувања во минута а откако ќе излезе на површината на океанот и ќе вдише воздух срцето му чука со 37 отчукувања по минута, пишува „Ројтерс“.

Кај луѓето, срцето во состојба на мирување отчукува во распон од 60 до 100 отчукувања во минута а за време на напор или вежбање околу 200 отчукувања во минута.

.

Мекларен го претстави најмоќниот модел од својата Спорт серија

Британскиот Мекларен поприлично богатата година, кога се во прашање новите модели, ја заокружи со најмоќната верзија од својата Мекларен Спорт серија.

Се работи за ограничена серија од тркачкиот модел „620R“ прилагоден за цивилна употрева.

Мекларен ќе направи само 350 примероци со 3.8 литарски „V8“ мотор кој испорачува 611 коњски сили.

Овој модел базиран на тркачката верзија  „570S GT4“ забрзува од 0 до 100 км/ч за само 2,9 секунди.

За сопирање на „620R“ се задолжени карбон- керамички сопирачки со дискови со дијаметар од 390 милиметри напред и 380 милиметри назад.

Почетната цена на моделот е 299.000 долари.

притисни ентер