Заев: Не се прифатливи партиски ултиматуми кои имаат за цел да кријат криминал

Владата предлага целокупниот тим на СЈО да премине во постоечкото Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција.

Со независност и слични привилегии какви што досега ги имаше СЈО и да се преименува во обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција. Со оглед на тоа дека мандатот на обвинителите истекува на 15 септември, тие ќе имаат право да конкурираат или не да бидат или не избрани да продолжат да работат во Обвинителството на Рускоска, каде ќе бидат преземени целокупната структура, ресурси, опрема материјали и архива на СЈО, но не и „бомбите“.

Според членот 106 од денот на примената на законот, надлежностите на СЈО преминуваат во Обвинителството за гонење на организиран кимнал и висока корупција, а започнатите постапки продолжуваат во фазата во која се преземени.

Предлог законот на Владата доаѓа по пропадната лидерска средба и неуспехот за конечен договор меѓу партиските работни групи. Премиерот Заев рече дека Мицкоски немал аргументирана причина да ја одбие лидерската средба, а одговорноста за потребното двотретинско мнозинство за законот за јавното обвинителство сега е во рацете на пратениците.

Предлог законот в понеделник ќе биде испратен во Собранието, а уште денеска до партиите. Заев очекува мнозинството во собранието да се обезбеди до крајот на овој месец а да се гласа веќе во август.

Грета ги повика медиумите да посветат повеќе внимание на другите млади активисти

Познатата активистка Грета Тунберг денес ги повика медиумите да посветат повеќе внимание на другите млади климатски активисти.

„Нашите приказни се кажани повеќе пати“, рекла Грета додека говорела на климатскиот состанок на ОН во Мадрид заедно со истакнатата германска активистка Луиса Нојбауер, пренесе „АП“.

„Нема потреба веќе да не слушате“, порача таа и додаде дека луѓето, посебно оние од глобалниот југ, од домородни заедници, треба да ги раскажат своите приказни.

Грета потоа го дала микрофонот на другите млади активисти од САД, Филипини, Русија, Уганда Кина и Маршалските острови.

Во Загреб се отворила дупка на патот, едено возило пропаднало

Возачот е повреден и префрлен во болница.

Како што јавуваат од загребската служба за итни ситуации, околу 17 часот на една улица  во Загреб се отворила голема дупка.

Јавуваат дека се работи за дупка со длабочина од 160 до 180 центиметри и ширина од 250x350 центиметри. Едно возило пропаднало во отворот а возачот е повреден и пренесен во болница.

Улицата потоа е затворена за сообраќај а на терен се загребските пожарникари, брзата помош, полициската управа,  и други тимови за справување со вакви ситуации.

Заев: Стануваме дел од најмоќната воено-безбедносна и политичка алијанса на светот

Премиерот Заев заедно со министерката за одбрана Шекеринска и претседателот на собранието, Џафери, остварија средба со адмирал Џејмс Фого, командантот на американските поморски сили за Европа и Африка. 

Средбата се одржа на носачот на авиони „Хари С. Труман“.

Тоа беше можност одблиску да се доживеат импресивните воени способности на воено поморските сили на САД, кои им служат на американските, но и на сите граѓани на земјите – членки на НАТО алијансата, напиша на Фејсбук премиерот Заев.

притисни ентер