Инспекторот кој пријави незаконски именувања на Тетовскиот универзитет на дисциплинска комисија

По неколку часовна седница, дисциплинската комисија за просветниот инспекторот Илиевски заврши без конечна одлука.

Дали нивниот колега кој ги откри унапредувањата на министрите на Тетовскиот Универзитетот ќе одговара или не, ќе одлучи директорот на инспекторат, односно Томе Спировски кој што ја побара оваа постапка. Второстепена комисија го повторила надзорот во Универзитетот, констатирала дека е потребен нов надзор за унапредувањата на министерот за образование Адеми, заменик министерот за внатрешни Нухиу и директорот на заводот за индустриска сопственост.

Таква е процедурата, објаснуваат од инспекторатот. Ингеренциите се враќаат повторно кај раководителот кој има рок од една седмица.

Расправата се одвиваше без новинари. Најпрво со образложение дека не сме најавени, а потоа без објаснување рекоа не било дозволено ниту чекање во ходникот пред просториите. Преку обезбедувањето сите медиуми беа избркани надвор.

Според инспекторот Илиевски на овој начин се попречува транспарентноста на постапката. За случајот со новите научни звања на функционерите, водат постапка и антикорупционерите. Доколку Илиевски добие суспензија – најави дека ќе го тужи просветниот инспекторат.

Локализиран пожарот од страна на Пинтија

Целосно е локализиран пожарот од страна на Пинтија, останува дел над населбата Усје. 

Противпожарни екипи се на терен и се работи на негово комплетно гаснење, информираат за МИА од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје.

Пожарот избувна денеска околу 11:30 часот во шумата над скопската населба Пинтија. Зафатена беше поголема површина мешана шума.

Територијалната противпожарна единица на Град Скопје во гаснењето на пожарот доби помош и од воздух, активирани беа и авионите на Дирекцијата за заштита и спасување. Авионите направија два прелети  и фрлија вода кон Сопиште, каде се ширеше пожарот. Пожарникарите уверуваат дека нема опасност за ширење на пожарот кон Сопиште.

Во гаснењето на пожарот во Пинтија се вклучи и градоначалникот на Кисела Вода Филип Темелковски со претставници од Општината и месното население.

Во моментов активен е само пожарот кај Обиколница Бутел, а изгаснати се пожарите во Долно Блаце и Мојанци./МИА

Во сообраќајна несреќа настрадале мајка и ќерка од Пирот

Наместо да стигнат на одмор во Грција тие настрадале во сообраќајна несреќа.

Во сообраќајната несреќа која се случила во петок изутрина во Бугарија, на магистралниот пат кон Грција се случила сообраќајна несреќа во која настрадале мајка и ќерка, додека таткото кој го управувал возилото со тешки повреди е пренесен во болница.

Како што соопштуваат бугарските медиуми, несреќата се случила откако возилото „Фиат Панда“ со пиротски регистарски таблички од непознати причини нагло свртело на другата страна од коловозната лента и направило директен судир со автобус кој се обраќал на релација Благоевград- Сапарева бања.

Семејството од Пирот на кое му се случи оваа несреќа било тргнато на годишен одмор во Грција.

Тројца мртви во инцидент меѓу навивачи во Хондурас

Тројца се убиени во инцидент меѓу навивачи пред фудбалскиот меч помеѓу Мотахуе и Олимпија на Националниот стадион во Хондурас, пишуваат локалните медиуми.

Тие пренесуваат дека навивачи на Олипија го нападнале автобусот во кој се возеле навивачи од противничкиот тим. Се слушало пукање а полицијата користела солзавец за да го сопре инцидентот. Повредени се уште тројца луѓе од скршено стакло.

притисни ентер