Инспекторот кој пријави незаконски именувања на Тетовскиот универзитет на дисциплинска комисија

По неколку часовна седница, дисциплинската комисија за просветниот инспекторот Илиевски заврши без конечна одлука.

Дали нивниот колега кој ги откри унапредувањата на министрите на Тетовскиот Универзитетот ќе одговара или не, ќе одлучи директорот на инспекторат, односно Томе Спировски кој што ја побара оваа постапка. Второстепена комисија го повторила надзорот во Универзитетот, констатирала дека е потребен нов надзор за унапредувањата на министерот за образование Адеми, заменик министерот за внатрешни Нухиу и директорот на заводот за индустриска сопственост.

Таква е процедурата, објаснуваат од инспекторатот. Ингеренциите се враќаат повторно кај раководителот кој има рок од една седмица.

Расправата се одвиваше без новинари. Најпрво со образложение дека не сме најавени, а потоа без објаснување рекоа не било дозволено ниту чекање во ходникот пред просториите. Преку обезбедувањето сите медиуми беа избркани надвор.

Според инспекторот Илиевски на овој начин се попречува транспарентноста на постапката. За случајот со новите научни звања на функционерите, водат постапка и антикорупционерите. Доколку Илиевски добие суспензија – најави дека ќе го тужи просветниот инспекторат.

Грета ги повика медиумите да посветат повеќе внимание на другите млади активисти

Познатата активистка Грета Тунберг денес ги повика медиумите да посветат повеќе внимание на другите млади климатски активисти.

„Нашите приказни се кажани повеќе пати“, рекла Грета додека говорела на климатскиот состанок на ОН во Мадрид заедно со истакнатата германска активистка Луиса Нојбауер, пренесе „АП“.

„Нема потреба веќе да не слушате“, порача таа и додаде дека луѓето, посебно оние од глобалниот југ, од домородни заедници, треба да ги раскажат своите приказни.

Грета потоа го дала микрофонот на другите млади активисти од САД, Филипини, Русија, Уганда Кина и Маршалските острови.

Во Загреб се отворила дупка на патот, едено возило пропаднало

Возачот е повреден и префрлен во болница.

Како што јавуваат од загребската служба за итни ситуации, околу 17 часот на една улица  во Загреб се отворила голема дупка.

Јавуваат дека се работи за дупка со длабочина од 160 до 180 центиметри и ширина од 250x350 центиметри. Едно возило пропаднало во отворот а возачот е повреден и пренесен во болница.

Улицата потоа е затворена за сообраќај а на терен се загребските пожарникари, брзата помош, полициската управа,  и други тимови за справување со вакви ситуации.

Заев: Стануваме дел од најмоќната воено-безбедносна и политичка алијанса на светот

Премиерот Заев заедно со министерката за одбрана Шекеринска и претседателот на собранието, Џафери, остварија средба со адмирал Џејмс Фого, командантот на американските поморски сили за Европа и Африка. 

Средбата се одржа на носачот на авиони „Хари С. Труман“.

Тоа беше можност одблиску да се доживеат импресивните воени способности на воено поморските сили на САД, кои им служат на американските, но и на сите граѓани на земјите – членки на НАТО алијансата, напиша на Фејсбук премиерот Заев.

притисни ентер