Карбинци продаде три парцели за изградба на индустриски капацитети

Општина Карбинци успеа да продаде три градежни парцели во индустриската зона. 

Градоначалникот на Општина Карбинци, Јордан Насев денеска информираше дека постигната е и висока цена на една од парцелите, која се продала за 11 денари за квадратен метар.

Според него, најважно е што станува збор за сериозни инвеститори, што треба да изградат свои капацитети во зоната.

– Мене особено како градоначалник ме радува што сите овие фирми што ги купија градежните парцели се докажани фирми кои веќе имаат организирано производство. Се работи за фирми од кои едната работи во кондиторството, во производство на слатки, преработки на шеќер, чоколадо, крем. Втората фирма е во делот на месната индустрија, работи со пакување и производство на сувомеснати производи и третата фирма работи со макробиотска храна. Ова за Општина Карбинци значи заживување на овој дел од индустриската зона, рече Насев.

Тој забележува дека со изградбата на капацитетите ќе се намали и невработеноста, а младите ќе останат во своите населени места.

– За нас е од голема важност што ние преку оваа аукција успеавме да донесеме тројца инвеститори кои ќе градат и ќе бидат бенефит за Општина Карбинци, вели Насев.

Во индустриската зона во Општина Карбинци остана уште една не продадена градежна парцела./МИА

Локализиран пожарот од страна на Пинтија

Целосно е локализиран пожарот од страна на Пинтија, останува дел над населбата Усје. 

Противпожарни екипи се на терен и се работи на негово комплетно гаснење, информираат за МИА од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје.

Пожарот избувна денеска околу 11:30 часот во шумата над скопската населба Пинтија. Зафатена беше поголема површина мешана шума.

Територијалната противпожарна единица на Град Скопје во гаснењето на пожарот доби помош и од воздух, активирани беа и авионите на Дирекцијата за заштита и спасување. Авионите направија два прелети  и фрлија вода кон Сопиште, каде се ширеше пожарот. Пожарникарите уверуваат дека нема опасност за ширење на пожарот кон Сопиште.

Во гаснењето на пожарот во Пинтија се вклучи и градоначалникот на Кисела Вода Филип Темелковски со претставници од Општината и месното население.

Во моментов активен е само пожарот кај Обиколница Бутел, а изгаснати се пожарите во Долно Блаце и Мојанци./МИА

Во сообраќајна несреќа настрадале мајка и ќерка од Пирот

Наместо да стигнат на одмор во Грција тие настрадале во сообраќајна несреќа.

Во сообраќајната несреќа која се случила во петок изутрина во Бугарија, на магистралниот пат кон Грција се случила сообраќајна несреќа во која настрадале мајка и ќерка, додека таткото кој го управувал возилото со тешки повреди е пренесен во болница.

Како што соопштуваат бугарските медиуми, несреќата се случила откако возилото „Фиат Панда“ со пиротски регистарски таблички од непознати причини нагло свртело на другата страна од коловозната лента и направило директен судир со автобус кој се обраќал на релација Благоевград- Сапарева бања.

Семејството од Пирот на кое му се случи оваа несреќа било тргнато на годишен одмор во Грција.

Тројца мртви во инцидент меѓу навивачи во Хондурас

Тројца се убиени во инцидент меѓу навивачи пред фудбалскиот меч помеѓу Мотахуе и Олимпија на Националниот стадион во Хондурас, пишуваат локалните медиуми.

Тие пренесуваат дека навивачи на Олипија го нападнале автобусот во кој се возеле навивачи од противничкиот тим. Се слушало пукање а полицијата користела солзавец за да го сопре инцидентот. Повредени се уште тројца луѓе од скршено стакло.

притисни ентер