ДСЗИ: Нема ништо спорно во работата на „Клиниката Жан Митрев“

Во клиничката болница „Жан Митрев се работело се под конец онака како што било пропишано според дозволата за работа за вршење на здравствената дејност издадена од Министерството за здравство.

 Ова било утврдено од страна на вонредниот инспекциски надзор од страна на инспекторатот.

Денеска од клиниката испратија кратко соопштение до медиумите.

„Инспекторатот соопшти дека вчера извршил вонреден инспекциски надзор во ПЗУ Клиничка болница „Жан Митрев“ во врска со исполнувањето на законската обврска на здравствената установа за вршење на здравствената дејност согласно дозволата за работа издадена од Министерство за здравство бр.22-665/3 од 01.03.2019г“.

Но, медиумите не добија одговор ниту од инспекторатот ниту од Министерството за здравство што имало се во решението кое било издадено во март оваа година.

Дали тогаш се дозволило Жан Митрев да оперира бебиња, иако на прес конференцијата во влада кога се прогласи соработката помеѓу државата и приватната болница беше посечено дека Владимир Чадиковски ќе оперира бидејќи е единствен лиценциран детски кардиохирург.

Она што медиумите како соопштение го добија денеска од министерството за здравсто е за подобрувањето на условите на неколку болници во Македонија и за завршувањето на првата фаза во градската хирушка болница Св. Наум Охридски.

Информации и коментари за овој скандал нема. За овој случај како институција се огласи само антикорупциската комисија која по сопствена иницијатива отворила случај за договорот помеѓу ФЗОМ, здравство и болницата „Жан Митрев“.

И по овој прес немаше реакција ниту од министерството за здравство ниту од фондот.

Денеска во кратко соопшение повторно се огласија од приватната клиника „Жан Митрев“ кои ја поздравуваат иницијативата на комисијата за испитување на случајот со детската кардиохирургија и ветуваат отворена соработка за обезбедување на сите потребни информации и документи. 

Карлеуша објави фотографија од сопругата на Саша Поповиќ во бикини

Директорот на „Гранд“ Саша Поповиќ е со семејството во Опатија а тамо им се придружила и Карлеуша па заедно уживаат во одморот.

Карлеуша денес попладне ја натерала жената на Саша, Сузана Поповиќ да отвори Инстаграм профил. Потоа Карлеуша ја фотографирала во бикини и ја поставила фотографијата на својот профил за да ја промовира.

Фотографијата ги примамила фановите на Карлеуша па сите почнале да ја заследуваат Сузана на Инстаграм.

Анџелина Џоли низ солзи се прости од синот , кој замина на колеџ (ВИДЕО)

Актерката Анџелина Џоли вчера го испрати на колеџ својот најстар син Медокс на Универзитетот во Сеул , Јужна Кореја.

Доаѓањето на славната актерка во кампусот на факултетот предизвика голем интерес на студентите , кои од културна дистанца ја снимаа, но немаа храброст да и пристапат неа или на Медокс.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by jowonnn🦄☂️ (@xx_efu) on

Анџелина призна дека се воздржува да не заплаче , а со колку емоции го испраќа синот на факултет , се гледа на видеото , објавено од еден од студентите.

Во видеото се слуша дека Медокс одбрал да студира биоинженерство и дека ќе живее во студентскиот дом. Анџелина ги разочара фановите во Кореја , кога им кажа дека истиот ден се враќа во САД.

Бела Хадид позира за милион лајкови на Инстаграм (ФОТО)

Откако шокира со новата боја на косата , топ моделот Бела Хадид , ги освои фановите на Инстаграм со фотографиите во монокини.

Една од најпознатите манекенки на светот позираше во секси едноделен костум со исклучително длабоко деколте , а двете фотографии добија од вчера милион лајкови.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 🦋 (@bellahadid) on

Бела позира во градина со цвеќиња , а во коментарите фановите напишаа и дека со новата боја на косата многу личи на сестра и Џиџи.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 🦋 (@bellahadid) on

притисни ентер