Се разгорува пожарот на грчкиот остров Евиа , Мицотакис го прекина одморот (ВИДЕО)

Авиони , хеликоптери и пожарникари два дена се обидуваат да го изгаснат пожарот на островот Евиа , на 110 километри од Атина , но ветрот и натаму го разгорува.

Во целото подрачје од вчера е прогласена вонредна состојба , а премиерот Киријакос Мицотакис го прекина одморот на Крит и отиде на самото место за да им даде поддршка на пожарникарите.

Чад што се издига од Евиа , ветрот го носи и над Атина , каде е загаден воздухот , предупредуваат активистите за животна средина.

Италија , по повикот од Грција за помош од земјите на ЕУ,  испрати два авиони . Иако условите се подобрени , како што јавуваат грчките медиуми  новите пожари продолжија да се разгоруваат.

„Тоа е силен пожар, тоа е реалноста ... не постои опасност по човечки животи и тоа е она што е важно“, изјави Костас Бакојанис, регионален гувернер за централна Грција, за телевизијата Скај.

Пожарникарите соопштија дека четири села и стотици луѓе вчера биле евакуирани, а еден пожарникар е хоспитализиран откако претрпел изгореници.

„Ситуацијата на Евија беше многу тешка и останува тешка“, рече Христос Стилијанид, комесар за помош на Европската унија, по состанокот со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис.

Државната телевизија соопшти дека околу 28.000 хектари борова шума е претворена во пепел.

Приведени две лица од Дебар кај кои се пронајдени 20-тина килограми марихуана

Тетовската полиција приведе две лица од Дебар откако во возилото со кое се превезувале се откриени 20-тина килограми марихуана.

– Попладнево, околу 17 часот, на улица „Илинденска" во Тетово, полициски службеници запреле патничко моторно возило „Мерцедес" со скопски регистерски ознаки во кое се превезувале две лица. Возилото го управувал 21-годишник, а како совозач бил 27-годишник, двајцата од Дебар. При нивен и преглед на возилото биле пронајдени 20-тина килограми марихуана. Лицата се лишени од слобода и задржани во Полициската станица Тетово за натамошна постапка, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски.

Возилото е одземено за вештачење, додека увидните активности се уште се во тек. /МИА

Државјанин на БиХ доби 20 години затвор во Австрија

Државјанин на БиХ (55) е осуден во австрискиот град Лебен на 20 години затвор заради обид за убиство на еден брачен пар, пролетта оваа година.

Осуденикот работел на имотот на парот.

Наведениот 55-годишник од градот Муртал, ја полил жената со бензин и ја запалил. Жената се здобила со тешки телесни повреди, а во пожарот е повреден и нејзиниот сопруг.

Осудениот во текот на процесот одбивал да го признае кривичното дело.

Тој вели дека 20 години се грижел за овој пар и дека жената му ветила дека приватно ќе го осигура, а таа тоа не го направила.

Обвинителството успеало да докаже дека обвинетиот се обидел да го убие брачниот пар и дека тоа внимателно го има испланирано.

Несреќа во Унгарија, воз удрил во возило

Тројца жители на Јужна Кореја настрадале во сообраќајна несреќа во Унгарија кога воз удрил во нивното возило.

Несреќата се случила вчера, на железнички премин кој е на 60 киломери северно од Будимпешта. Како што пренесува „Ројтерс“, настраданите со возилото поминале на црвено светло.

Се уште нема потврда од страна на полицијата, дали настраданите биле туристи.

притисни ентер