Давидовски: Површинските води на реките остануваат во втора категорија на квалитет

Општина Тетово информира дека неделава започнаа да се одвиваат активности за чистење на речните корита како превентива од евентуални поплави. На подрачјето на општина Тетово се работи на четири речни корита.

-Работата за расчистување на речните корита се одвива во Голема Речица,Мала Речица, во село Порој и долж течението на река Пена од два километра. Во овој период од годината чистењето на речните корита е многу важно како превентива при евентуални поплави, при појава на обилни врнежи од дожд, инфомираат од општина Тетово.

Редовните испитувања на површинските води на реките за август кои ги врши Центарот за јавно здравје покажуваат дека тие остануваат во втора категорија на квалитет. Постојат осум групи на параметри кои се показатели за класификација на квалитетот на реките, каде прва категорија е најдобра, а петта најлоша. -Во општина Тетово нема река или површинска вода со прва категорија. Сите се со од втора категорија. Единствено во поширокиот тетовски регион Беловишка река во општина Јегуновце е во прва категорија според квалитет на водата. Во оваа општина се бележи и најголемото загадување на површинска вода, на дел од реката Вардар кај Јегуновце која е од трета категорија, изјави д-р Ратко Давидовски, специјалист по здравствена екологија при Центарот за јавно здравје.

Докторот Давидовски потенцира дека исправноста на површинските води ќе се постигне со најавената изградба на пречистителна станици и колектори со цел да се филтираат отпадните води.

Почна судењето на Трамп: Обвинителите бараат документи од Белата куќа

Започна судењето во американскиот Сенат во врска со отповикнувањето на американскиот претседател Доналд Трамп, што е трет случај во историјата на САД.

Сто сенатори се најдоа на седиштето на Конгресот во Вашингтон, со кое претседаваше шефот на Врховниот суд Џон Робертс. Но, пред дебатата околу обвинувањата за злоупотреба на власта и опструирање на Конгресот, изгласани во декември во Долниот дом на Конгресот, дебатираше за правилата на играта.

Првата заложба на Сенатот, предводена од републиканците, е да се даде изјава за временската рамка на целиот процес - предложена од Мич МекКонел, републикански лидер со мнозинство во Сенатот.

Според резолуцијата предложена од Меконел, претставниците на демократите кои се обвинители, како и правниот тим на претседателот Доналд Трамп во процесот на отповикување, имаат дваесет и четири часа секој во наредните два дена да го претстават својот случај.

Меконел подоцна ги олесни временските ограничувања, бидејќи покрај демократите, реагираа и некои републикански сенатори. Тој, сепак, не крие дека сака брзо, идеално, во рок од две недели ослободување од обвиненијата за Трамп.

Адам Шиф, демократот задолжен за обвинението, рече дека републиканците организираат лажен процес во Сенатот, додека републиканците велат дека демократите спровеле засилена истрага во Претставничкиот дом.

Во моментот на почетокот на дебатата за отповикување во Сенатот, американскиот претседател е на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија.

Страшно: Скопско Лисиче повторно „лидер“ по загадувањето во регионов

Додека пратениците размислуваат дали ќе го изгласаат предлогот на Маја Морачанин за тотална забрана на увоз на отпад за согорување, ние полека но сигурно си „умираме“.

Швајцарскo-американската компанија IQAir / AirVisual, која сигурно и таа „користи“ уреди набавени преку „Али Експрес“, и која постојано мониторира преку 10.000 градови ширум светот, и вечерва не издигна на најсрамниот трон во регионот.

Воздухот во скопската населба Лисиче , според нивниот индикатор, е крајно нездрав и изнесува преку 180 AQI единици, и е лидер во Балканскиот регион.

Ќе почнат ли одговорните во државата и градот да побараат можеби некои алтернативни решенија за овој здравствен проблем? Ќе даде ли некое решение можеби опозицијата или само ќе се чека на решение од надлеѓните институции?
Бадилаја ќе биде секој Закон кој сега ви е камен на сопнување на сите партии, затоа што додека ги договорите и изгласате, половина популација ќе замине од Македонија, а другата половина...знаете сигурно што би можело да се случи со нив.

Господо политичари од власта, опозицијата - QUO VADIS???