Фудбалерот на Барселона за пукање со пиштол во болница доби условна казна (ВИДЕО)

Фудбалерот Арда Туран (31) е осудена на условна затворска казна во траење од две години и осум месеци зашто пукал од пиштол и предивикал страв и паника .

Туран е осуден и за поседување оружје без дозвола и намерно нанесување повреди.

Фудбалер на Барселона кој е позајмен од турскиот Басакшехир, нема да оди во затвор, освен ако не стори кривично дело во наредните пет години, јавуваат турските медиуми.

Туран, минатата година, учествуваше во тепачка во ноќен клуб во Истанбул, каде му го скрши носот со пејачот Беркај Сахин.

Причина за тепачката е сопругата на пејачот, Озлем Ади која му се допаднала на Туран.

Подоцна, Арда го посети пејачот во болницата ,извади пиштол и му го даде . „Не знаев дека тоа е твојата сопруга. Да знаев ,не би направил такво нешто. Ако сакаш, можеш да ме убиеш“, му рече Туран на пејачот, по што пукаше во подот на собата.

Басакшехир реши да го казни фудбалерот со 370 илјади евра.

Во 2015 година, Туран премина од Атлетико во Барселона за 34 милиони евра, освојувајќи четири трофеи. Тој одиграл 100 натпревари за турската репрезентација и постигнал 17 голови.

,,Огнено” дерби во Атина , навивачите се прекачуваа преку стадионот (ВИДЕО)

Фудбалерите на Олимпијакос го совладаа ПАОК во грчкото првенство со минимални 1-0.

Црвено-белите ги совладаа црно-белите, откако не успеаја да го сторат тоа во првиот дел од сезоната (1-1 во Пиреја).

ПАОК имаше повеќе удари, повеќе топки во нозете, но не успеа да го достигне голот на гостите, па беа казнети.

Натпреварот го реши српскиот фудбалер Лазар Ранѓеловиќ во 49-та минута.

ПАОК успеа да постигне гол во 55. минута, но истиот беше поништен поради офсајд, откако така реши ВАР технологијата. До крајот на мечот „црните и белите“ имаа уште една шанса, но не ја искористија.

Како и обично, фудбалот во грчкото дерби не беше во прв план.

Навивачите на ПАОК го исполнија стадионот, но билетите не им беа доволни. Оние кои не успеаја да обезбедат билет пред натпреварот, се обидоа да влезат на мечот преку ѕидот на стадионот. 

Фудбал или ракомет : Неверојатната ситуација во македонскиот фудбал го обиколи светот (ВИДЕО)

Сцена од дербито на 20-то коло на македонското фудбалско првенство стана светски хит благодарение на социјалните мрежи.

Во натпреварот Ѓорче Петров - Академија Пандев (1-0), одигран од клубови кои се борат за место кое води во Европа, се случи ситуација која не може да се види никаде во светот.

Играчот на Академијата Пандев, го запре нападот на противникот со тоа што му ја одзеде топката со својата топка што ја држеше во рацете, а потоа со ракометен потег му ја фрли меѓу нозете на противничкиот играч за да му ја одземе топката  што беше на теренот.

Потегот го налути судијата, , па неговиот тим остана не само со играч помалку, туку беше поразен  од пенал во седмата минута на судското продолжение.

Фјури по победата над Вајлдер : Кралот се врати на тронот

Британскиот боксер Тајсон Фјури е новиот светскиот шампион во ВБЦ категоријата, откако во спектакуларен меч во Лос Анџелес со технички нокаут во седмата рунда го совлада Даонтеј Вајлдер кој ја бранеше титулата во тешка категорија..

 „Џипси кинг“, како што го нарекуваат Фјури, почна агресивно и не му остави простор за напад на противникот, кој неколку пати легнуваше на подот. Во седмата рунда по серија удари кон Вајлдер, судиите ја прекинаа борбата и победата му ја доделија на Фјури.

Со тоа, Вајлдер го претрпе првиот пораз, а Фјури ја освои титулата...

притисни ентер