Канал 5 во Центарот за лица со Даунов синдром

Ведрите насмевки на Никола, Ана и Коста ни посакаа топло добредојде во Центарот за лица со Даунов синдром.

 Возбудени и по малку срамежливи, рака под рака направивме една кратка обиколка во нивното катче кое им го збогатува секојдневието со многу игри и забава.

Денот на 15-годишниот Никола му е најубав кога е исполнет со спорт. Токму просторијата наменета за спортски активност е неговата најомилена. Одлично се снаоѓа во пинг-понг, а обожува и да вежба.

Центарот се протега на два спрата и има капацитет за околу триесетина лица, современо опремен и оспособен за работа и интеракција. За нив се грижат негуватели во две смени, со нив цртаат, пишуваат, играат забавни игри и учат. И стручни лица работат на нивниот физичко-ментален развој и ги подготвуваат за животните предизвици кои им претстојат.

„Имаме богата програма, денот им е исполнет. Стручни лица, дефектолог, логопед, педагог, имаме и спортски работници кои работат со децата. Во попладневните часови имаме и слободни активности, отворени денови за соработка со институции, училишта и граѓани,“ вели Сузана Стојановска, шеф на смена во Центар за лица со Даунов синдром.

Овој објект е всушност дел од новозапочнатиот проект за деинституционализација на социјалните услуги. Преку отворање сервисни центри во повеќе општини, целта е да се работи на комплетна инклузија на лицата со попреченост за на полесен начин бидат прифатени во општеството.

„Јас сум сигурна дека во наредниот период ќе ја добиеме техничката поддршка која што е потребна, тие ги имаат соодветните консултанти, но исто така очекувам и голема соработка од страна на локалните самоуправи со цел имплементација на овие мерки кои што ќе бидат предвидени како развој на социјални услуги најблиску до граѓаните.“ вели  Мила Царовска, министерка за труд и социјална политика.

„Во исто време да работиме заедно со заедницата за да можеме и граѓаните да ги внесеме во овие процеси затоа што, верувајте ми, од овие деца овде човек може да научи само да биде подобар човек од тоа што е.“ изјави Петре Шилегов, градоначалник на Град Скопје .

Националната стратегија за деинституционализација почна да се спроведува од минатата година. Тогаш министерството за труд и социјала започна со трансформација на големите институции, а повеќе дечиња со попречености ги вдомија во мали групни домови.

Фото: Сексапилната сопруга на фудбалерот Икарди, Ванда повторно гола!!

Сопругата на аргентинскиот фудбалер Мауро Икарди, Ванда Нара повторно ги воодушеви своите фанови на социјалните мрежи со провокативни фотографии.

Сексапилната Ванда често знае да предизвика „земјотрес“ на социјалните мрежи со секси фотки.

Русокосата Ванда сега предизвика хаос со две фотографии на кои е гола, без ниту едно парче облека на себе.

Очигледно е дека Ванда позирала за некој магазин.

Под голите фотки сопругата и менаџер на Икарди оставила кратка порака:

-Добра ноќ. Денот да ви биде поубав!!

Инаку Ванда редовно на социјалните мрежи објавува провокативни фотографии кои експресно добиваат илјадници лајкови и коментари.

Филипче на Самитот за универзална здравствена покриеност на ГС на ОН

Заедничка цел е да се изгради достапна, квалитетна и долгорочно одржлива здравствена заштита со граѓаните во центарот на здравствениот систем.

Универзалната здравствена покриеност е главна цел за здравствени реформи во нашата земја, истакна министерот за здравство Венко Филипче во своето обраќање на Самитот за универзалната здравствена покриеност на 74-тото Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк.

Филипче, како што соопшти владината прес-служба, нагласи дека таа цел произлегува од заедничката визија на Владата на Република Северна Македонија и на Министерството за здравство, за здравје и благосостојба на секого и насекаде кон што се насочени и здравствените реформи во земјата.

– Заедничка цел е да се изгради достапна, квалитетна и долгорочно одржлива здравствена заштита со граѓаните во центарот на здравствениот систем, а исто така да се зајакне чувствителноста и одговорноста на поединецот за своето здравје и здравјето на другите. Поставувањето на овој проблем како приоритет осигурува дека сите луѓе имаат пристап до здравствени услуги со доволен квалитет, а тоа ќе игра голема улога во намалувањето на здравствените нееднаквости во Македонија, потенцираше министерот за здравство Филипче во своето обраќање на Самитот за универзалната здравствена покриеност на 74-тото Генерално собрание на ОН.

Филепче, како што се наведува, информираше дека Македонија е меѓу првите земји на глобално ниво што ја разгледа својата заложба за примарна здравствена заштита во согласност со Декларацијата на Астана и дека земјата го продолжи овој процес за време на првиот национален форум за здравствена заштита, што се одржа на 13 февруари 2019 година.

Министерот Филипче го запозна Самитот за универзалната здравствена покриеност за новата визија на земјата за примарната здравствена заштита како клучен национален приоритет насочен кон подобрување на севкупните перформанси на здравствениот систем и истакна дека земјата ја забрзува нејзината имплементација.

– Усогласувањето на примарната здравствена заштита со оваа визија ќе го зголеми нејзиниот капацитет за реакција и ќе обезбеди одржливост на здравствениот систем, спречување и намалување на товарот на незаразните заболувања и подобрување на здравјето и благосостојбата на населението во Македонија, рече во своето обраќање министерот Филипче. Тој посочил дека продолжува мултисекторската соработка и се фокусирани да се обезбеди достапен и висококвалитетен здравствен систем ориентиран кон граѓаните.

Трет Меѓународен саем на пронајдоци, иновации и нови технологии „ИНОВАМАК 2019"

 Во организација на Националната Асоцијација на иноватори на Македонија (NAIM), денеска во Скопје, ќе биде отворен Третиот Меѓународен саем на пронајдоци, иновации и нови технологии  „ИНОВАМАК 2019".

На тридневната саемска манифестација што ќе се одржува во Домот на АРМ – Скопје, учество ќе земат над 100 иноватори од повеќе од 20 држави, како и студенти од Машинскиот факултет при Универзитетот Св. Кирил и Методиј.

Помеѓу гостите на саемот се и генералниот директор на Светска Федерација на иноваторски асоцијации – IFIA, Хусеин Хујиќ, проф. д-р Зенгпеи Ксуан од Асоцијацијата на иноватори од Народна Република Кина, како и амбасадорот за СТЕМ образование и менаџер на работната мрежа за млади во IFIA, проф. Винфрид Штурм.

На прес-конференцијата по повод отворањето на саемот ќе се обрати потпретседателот на Националната асоцијација на иноватори Мирко Узелац. 

притисни ентер