Пензионер потрошил 30 000 фунти за судења за сообраќаен прекршок од 100 фунти

Британецот Ричард Кидвел (71) последните неколку години потошил 30 000 фунти на жалби поради казна за пребрзо возење од 100 фунти, па сепак го загубил случајот.

Проблемите на пензионираниот инженер Ричард Кидвел започнаа кон крајот на 2016 година кога беше снимен додека патувал во Ворчестер со 55 км на час во зоната за 50 км на час. Но, тој не се согласувал со тоа ,откако по неколку дена добил известување за тужба. Бил убеден дека не возел премногу брзо, па напишал во документот во кој требало да се изјасни за виновен дека „нема случај“.

 Покрај тоа, ангажирал експерти за видео и електроника за да докаже дека нешто не е во ред со полициската камера за брзина. Но, она што  не го очекувал е почеток на долга и скапа правна битка.

Во текот на последните неколку години, во обид да ја оспори казната од 100 фунти, Кидвел потроши „повеќе од 30 000 фунти“, вклучувајќи околу 21,000 фунти за адвокатски такси и 7,000 фунти во судски и патни трошоци.

Тој очекувал случајот да заврши многу брзо, но наскоро сфатил дека сè оди со многу побавно темпо отколку што замислувал. На пример, одел во Судот во Ворчестер четири пати пред да се сослуша неговата жалба.

Донел и експерт како сведок за да го убеди судот дека камерата за брзина можеби била во дефект или едноставно го снимила автомобилот во соседната лента, но судијата не сакал да ги слушне неговите аргументи.

„Жал ми е за количината пари. Само сакав правда“, вели Кидвел, додавајќи дека го потрошил најголемиот дел од она што сакал да им го остави како наследство на синовите. Иако ги потрошил парите , тој сè уште размислува да се жали на повисок суд.

„Уморен сум и болен од системот што толку ги мачи обичните луѓе“, заклучи пензионерот .

Се појави најмалиот персонален компјутер на светот (ВИДЕО)

iLife MP8 Micro PC е вистинскиот џуџест персонален компјутер.

Има димензии од 50х50х40 милиметри и може лесно да се изгуби поради минијатурните димензии.

„Mini box“, сепак, со помош на Wi-Fi приклучок , безжична тастатура и маус, станува персонален компјутер со прилично цврста конфигурација за неговата големина, дизајниран за основни работи.

Ова „џуџе“ се напојува со процесор Intel Celeron N4100. Опремен е со 4 GB RAM меморија и 64 GB внатрешно складирање eMMC.

Слот за microSD, порта за HDMI, две порти за USB 3.1, аудио излез од 3,5 мм и приклучок за напојување USB Type-C се одговорни за проширување на меморискиот капацитет и поврзување со други уреди.

ILife MP8 Micro PC го користи оперативниот систем Виндоус 10 и веројатно е во моментов еден од најмалите Win 10 компјутери.

Бидејќи неодамна имаше премиера во матичниот Хонг Конг, цената сè уште не е позната.

Ќерката на Ума Турман објави снимка на која е гола и пијана (ВИДЕО)

Ќерката на Ума Турман и на Итан Хок , Маја, ги шокираше фановите на Инстаграм , каде објави снимка како шета гола и пијана низ студијата во Лос Анџелес.

"Еј, добредојдовте во животот на филмска sвезда. Ако некогаш сте се запрашале како е да се биде славен, еве ви. Тоа е многу гламурозно и секси и сите сакаат да спијат со вас и да ве сакаат цело време", зборува Маја во бизарно видео.

„Луѓето ви даваат многу бесплатна храна и бесплатна облека и бесплатен алкохол. Јас скоро никогаш не плаќам за ништо“, продолжува таа.

21-годишната актерка исто така призна дека се снимала пијана, а се верува дека се појавила на сетот на нејзиниот нов филм „Мејнстрим“, кој треба да излезе следната година. Инаку, Маја се појави во серијалот Stranger Things и во хитот на Тарантино Once Upon a Time in Hollywood.

Американка намерно го попарила тригодишното дете со врела вода (ВИДЕО)

Мајката на четири деца , Патриша Бухан од Њу Џерси признала дека тригодишното дете намерно го попарила со жешка вода.

Таа наводно сакала да го казни детенцето зашто се измокрило на подот на нивниот стан.

Патриша Бухан призна денеска во судот дека му наредила на детето да ја соблече облеката и да влезе во када, по што го потурила со зовриена вода од тенџере и му нанела изгореници од втор степен, јавува Њујорк пост. Според извештајот на обвинителот, Патриша Бухан не била поврзана со момчето.

„Детето ги живееше првите три години од својот живот во куќа на ужасот“, рече помошникот на окружниот правобранител Мајкл Морис и заклучи дека откако го добил признанието, случајот во декември ќе биде решен.

Мајката на момчето, Наташа Смит, живеела со Патриша Бухан и уште тројца возрасни во станот, и сите се обвинети за напад и загрозување на благосостојба на детето.

Пресудата за Бухан се очекува на 6 декември и таа се соочува со шестгодишна затворска казна, додека обвиненијата се во тек против другите лица кои живееле во истиот стан.

притисни ентер