Водоинсталатер го воодушеви светот – му донираа 80 000 фунти за хуманоста

За само неколку дена Британците собраа 80 000 фунти и му ги донираа на скромниот водоинсталатер , кој не сакал да им наплатува за поправките на пензионери , иако бил пред банкрот.

Водоинсталатерот Џејмс Андерсон од местото Барнли ризикувал да банкротира , кога ја затворил занаетчиската фирма и ја отворил непрофитната организација ,, Depher” , за да може да им помага на луѓето низ Ланкашир.

Тој стана популарен во Британија пред неколку дена кога на социјалните мрежи се појави сметката од нула фунти за поправки што ги направил во домот на 91 годишна старица , болна од леукемија.

Наеднаш , од целиот свет почнаа да пристигнуваат донации, со кои може да си ги отплати долговите ,а луѓето го канат да дојде кај нив на одмор.

„Луѓето сакаат да започнат со ова во Америка, Франција и Австралија и сите ме контактираа за совет за тоа како да го направат тоа во нивните земји“, рече Андерсон. „Се надевам дека можеме да ги собереме сите заедници за една заедничка цел низ целиот свет, така што сите стари и инвалидни лица, не само во Велика Британија, можат да имаат корист од вакво нешто во општеството“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

THE END HAS COME Depher common interest community company. Delivered life saving emergency repairs to every elderly and disabled person and family that contacted us for urgent help. Today was the last job, JOB NUMBER 2304. During our short lived initiative over 2 years we done what is listed below. 1, Saved 346 people from gas leaks. 2, Saved 149 people from carbon monoxide. 3, Saved 249 people from dangerous boilers. 4, Saved 92 people from rogue traders. 5, Helped 1384 families with plumbing repairs. 6, Helped 15 families with bailiff payments. 7, Helped 11 families with gas and electric. 8, Helped 16 families with free boilers. 9, Helped 27 families with free radiators 10, Helped 12 families with boiler controls. 11, Donated £900 to truan sands children's charity 12, Donated £1320 to the lancashire regiment 13, Donated £534 to The crime prevention magazine. 14, Donated £494 of tinned food to the community kitchen. 15, Donated £165 of clothing to the community kitchen. 16, Donated clothes, toys and vouchers to 2 local community centres. 17, Free plumbing repairs to the community kitchen to keep it open and available. For you all to use. 18, Free plumbing repairs to Gannow lane community centre. We have estimated to have used £87,442,36 This figure is estimated and could be higher. We are proud of what we have done and we are proud about who we have helped We have a bigger family now and you will forever be part of our lives, memories and most importantly our community family. The winter will soon arrive and if i can ask you for one thing only, please i beg you to look in on your elderly or disabled relative, neighbour's and friends. We will not be in a position to help them but you will be, it takes one call to save a life, i know this because i have witnessed it for myself many times. I wish you all the best for the future and i send my love to you all, i will always be on the end of the phone to give you advice if you ever need to ask me about anything. Thank you so much James Anderson #love #community #humanity

A post shared by Mr James Anderson (@depheruk) on

Андерсон, кој досега им помогнал на илјадници луѓе, потврди дека од понеделникот примил 79.767 фунти, велејќи дека пред да стане славен на интернет преку ноќ, тој едвај ги плаќал своите основни сметки. Сега сака да ги искористи донациите за да го прошири својот бизнис низ целата земја.

„Ова е само почеток на нешто што може да биде глобално“.

НАСА бара помош: Да се избере име за новиот ровер за Марс

Учениците ширум Америка, од предучилишна возраст до средношколци, сугерираа дури 28,000 имиња за роверот за Марс 2020 дизајниран од НАСА.

Жирито го намали бројот на предлози на 155 полуфиналисти, а девет имиња влегоа во последниот круг, пренесува Си-Ен-Ен.

Тие можат да бидат изгласани на отворена анкета до 27 јануари, од чии резултати ќе се одлучи името на новиот ровер што ќе патува во Црвената планета од летото оваа година, кога е планиран неговиот транспорт до Марс.

Еве список со имиња за кои можете да се гласа:

1) Endurance (Издржливост);

2) Tenacity (Истрајност);

3) Promise (Вертување);

4) Perseverance (Упорност);

5) Vision (Визија);

6) Clarity (Јасност);

7) Ingenuity (Генијалност);

8) Fortitude (Сила);

9) Courage (Храброст);

Резултатите од истражувањето, името на роверот и името на студентот што го предложил, ќе бидат објавени на 15 март. Студентот чие име е избрано ќе има можност да го види лансирањето на овој ровер, кое е закажано за јули.

Овој ровер ќе се приклучи на голема мисија за истражување на Марс на НАСА, а неговото слетување на оваа планета се очекува во февруари 2021 година, кога ќе слета во езерото Кратер. Овој кратер го добил името според словенскиот збор затоа што останал како сведоштво по сушењето на езерото кое постоело пред 3,5 милијарди години.

Роверот е дизајниран да собира примероци од Марс кои ќе бидат вратени на Земјата за анализа. Ќе пребарува знаци на живот, минерални наоѓалишта и можни микроскопски фосили во кратерот и околината, што ќе им помогне на научниците да утврдат дали некогаш бил можен живот на Марс.

Покрај тоа, Rover 2020 ќе ги тестира и дупчењата на почвата и ќе тестира дали таму јаглерод диоксидот може да се претвори во кислород.

Научниците и го вратиле гласот на мумија стара 3 000 години , еве како звучи (ВИДЕО)

Научниците со помош на 3Д принт технологија повторно ги создадоа гласните жици на мумифицираниот египетски свештеник, кој живеел пред 3000 години, за да дознаат како звучи неговиот глас.

Тие биле во можност точно да репродуцираат еден звук што личи на долг спој на буквите e и a.

„Звукот што го слушате го произведуваат неговите гласни жици од саркофагот“, рече електро-инженерот Дејвид Хауард од Универзитетот Ројал Холовеј во Лондон.

Претходно, Хауард ги репродуцирал гласните жици и гласовите на живи луѓе, вклучувајќи ги и неговите сопствени, и откри дека произведените звуци се многу реални и навистина личат на оригиналот. Но, ова е првпат тој да ја примени оваа технологија на човечки остатоци.

За првиот ваков потфат, Хауард и неговите колеги избраа мумија на египетскиот свештеник Несјамун, сместена во музејот Лидс во Велика Британија. Мекото ткиво во грлото и гласовниот тракт на мумијата биле добро сочувани, па Несиамун беше одличен кандидат за експериментот, пренесува Си-Ен-Ен.

Хауард сега ја планира втората фаза од овој интересен проект во кој ќе се обиде да го репродуцира звукот на пеењето на свештеникот. Имено, Несиамун бил нотар и свештеник за време на владеењето на фараонот Рамзес XI, а често за време на неговите ритуални должности пеел и мелодично кажувал молитви.

„Египќаните веќе се запознати со фонетиката и начинот на изведување музика од тој период, за да можеме да репродуцираме делови од она што тој всушност го пеел“.

За да го направите ова, Хауард има намера да користи компјутерски софтвер за да создаде јазик што одговара на вокабуларот од тоа време. Поточно, јазикот игра голема улога во говорот и пеењето, а јазичните мускули на Несјамун не биле добро зачувани. Археолозите веруваат дека свештеникот починал во 50-тите години на животот, и евидентно е дека тој имал заболување на забите и непцата.

"Ако го создадеме неговиот јазик, ќе можеме да го совпаднеме со неговиот гласен тракт. Тоа е и изводливо, но и предизвик", рече Хауард.

Ким Кардашијан за козметичката колекција на својата сестра : Тоа е ефтино ѓубре (ВИДЕО)

Кајли Џенер објави видео на нејзиниот „Јутјуб“ канал во кое ја претставува уметноста на шминкањето .Модел и беше нејзината постара сестра, најпознатата ријалити sвезда, Ким Кардашијан.

Таа користела производи од сопствената, но и од козметичка линија на нејзината сестра.

Обидувајќи се да го претстави трикот на сјајна и долготрајна сенка за очи со прскање на спреј за шминка на четката, таа го испрска шишето со спреј.

Ким не беше среќна што мораше да почека за да продолжи процесот и на шега го нарече производот „ефтино ѓубре“, додека Кајли се бореше со шишето. На крајот, таа покажа дека шишето со спреј сè уште правилно работи , иако беа потребни неколку неуспешни обиди.

Тоа не беше единствениот гаф во видеото, кога Џенер случајно и ја скинала   трепката на нејзината сестра кога аплицирала сенка за очи. Иако на почетокот на видеото потенцираше дека не е уметник за шминкање, Кајли го изгради своето богатство на козметичката линија, и тоа особено на кармините.

За време на видеото, Ким откри дека нејзина симпатија бил  Џони Деп, дека шегата на Џеј Лено ја инспирираја да ја именува својата првородена ќерка Норт, и дека таа поседува два фрижидери: едниот само за пијалоци , а другиот за храна.

притисни ентер