Сончево со температура до 29 степени

Времето ќе биде сончево и топло со свежо утро и со слаб главно североисточен ветер, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Времето ќе биде сончево и топло со свежо утро и со слаб главно североисточен ветер, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Утринската температура ќе се движи од 2 до 10 степени, а дневната од 22 до 29 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со утринска температура до 9 степени, а дневна температура до 28 степени. /МИА

Над 160 жени годишно жртви на семејно насилство

Над 160 жени во просек во земјава секоја година се изложени на семејно насилство.

Најмногу со тепање на кое му претходи вербална расправија  потоа  уцени со закани по живот,мобинг а не е мал бројот и на оние кои се принудувани на проституција и на питачење, покажуваат истражувања во Куманово, Велес, Штип, Кочани, Кичево и Прилеп направени од  здружението – Национален ромски центар. Од ЕУ и одделот за правата на жените при Обединетите нации, годишно семејното насилство во Македонија се зголемува од 20 а во некои градови и до 60 отсто,најмногу кај ромите.

Колку што се зголемува бројот на случаите  на семејното насилство толку се намалува бројот на жените  кои се охрабруваат да пријават. Причина е изгубена верба во институциите. Само десетина се во судска процедура.

Анализите покажуваат дека треба и  соодветни законски измени за регистрирање на малолетничките бракови,евидентирање на нивните ново родени деца- така наречени ,,фантоми,,но и сериозно справување со мафијата која работи и профитира како од проституцијата така и од питачењето и крадењето.  

Заев пред форумот на жени на СДСМ, Мицкоски на конференција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ

Партиските раководства на власта и опозицијата на два настани едни до друго си разменија пораки.

 Премиерот и претседател на СДСМ од 20-годишнината на Форумот на жени на СДСМ, а лидерот на ВМРО ДПМНЕ од 28-мата годишна конференција на Унијата на млади сили. Заев на своите сопартијки им вети дека ќе работи на унапредување на статусот на жените и нивните права. Од говорницата најави дека на кандидатските листи за претстојните избори ќе има еднаков број жени и мажи на кандидатските листи за пратеници.

„Нашата позиција како СДСМ е јасна: потребни се повеќе жени во политиката и тоа заедно со вас ќе го оствариме. Во нашиот Извршен одбор повеќе од половина членови се жени. Еднакви сме, можеме, тоа е пораката што ја испраќаме. Ние сме предводник во концептот 50-50 на застапеност на жени во политиката. Не како бројка туку суштински како квалитет. И тоа ќе го оствариме. На следните избори, СДСМ ќе има 50-50 отсто жени и мажи на листите, целосна еднаквост“, порача Заев.    

Претседателката Форумот, Снежана Калевска Ванчева порача дека жените мора да останат претпазливи и да не дозволат стекнатите права да бидат загрозени.

Мицкоски пред владите вети дека Владата која тој би ја предводел би се водела по строг морале кодекс. Вели  нема да толерира функционери бизнисмени, луксузирање со државни пари, реваншизам врз администрацијата и дека Европската Унија и НАТО остануваат стратешки цели. Опозицискиот лидер убеден во победа на 12-ти април.

„Следува Референдум за Македонија. 12-ти април 2020 година е тој ден. Македонија е нашето се. Да ги поразиме оние кои носат порази. Изборот е Зоран Заев или Македонија. Народот ќе ја одбере Македонија. Знам дека тоа е така“, рече Мицкоски.

Претседателот на УМС, Јован Јаулески рече дека актуелната власта не сторила ништо за да ги задржи младите и да ги подобри условите за образование и вработување.

Дали Мицотакис (ќе) го почитува Преспанскиот договор?

Откако пред неколку дена во Солун грчкиот премиер Мицотакис ја промовираше маркетиншката кампања „Macedonia the GReat“за грчките производи од регионот Македонија, премиерот Заев вели дека е уверен дека прашањето ќе се реши преку меѓународна експертиза

Според него, самостојно истакнување на амблем не е против Преспанскиот договор, а финалното решение за производите кои го носат името Македонија очекува да биде мост на поврзување на двете држави.

Oд македонското МНР вчера порачаа дека грчкиот слоган „Macedonia the Great“ jа подрива довербата меѓу двете земји и може негативно да се одрази врз односите меѓу двете држави.

„Ние цениме дека на ваквите прашања треба да им се пристапува преку дијалог и со советодавна и експертска асистенција на меѓународната група експерти за комерцијалните имиња, трговските марки и заштитни знаци. Унилатералеиот пристап може да доведе до подривање на меѓусебната доверба и да има негативно влијание врз досегашните напори и постигнати резултати меѓу двете држави“, велат од МНР.

Ваквиот развој на настаните за политичкиот аналитичар Петар Арсовски е последица на промената на власта во Грција и не доволните средби на мешовитата комисија за трговски марки. Според него на грчката провокација во моментов не треба да се возврати со иста мера.

Претседателот на македонската страна на комисијата за трговски марки Ѓорѓи Филипов, пред неколку дена посочи дека досега не постои пријавена или регистрирана трговска марка со името „Macedonia the GReat“, и додаде дека заради тоа, таа не може да биде ЗАСЕГА предмет на разгледување, ниту на грчкиот, ниту на македонскиот дел од меѓународната група на експерти. Согласно Преспанскиот договор, двете земји формираа заедничка мешовита комисија, која има рок до 2022 година да дојде до договор за трговските марки, ознаките и комерцијалните имиња за терминот Македонија или  Македонски.

притисни ентер