Јапонската амбасадорка г-ѓа Ханеда во посета на Канал 5 ТВ

Менаџментот на Канал 5 ТВ денес оствари средба со јапонската амбасадорка, на која се разгледуваа детали за идна соработка

Во разговорот со г-ѓа Ханеда констатиравме дека македонската публика има потреба да запознае и други култури преку ТВ програмите, а една од најинтересните е дефинитивно и јапонската култура.

Истовремено , менаџментот на Канал 5 ТВ високо го оцени ангажманот на амбасадорката во сите полиња на општественото живеење во Македонија, со што постојано се потврдува пријателството меѓу  Јапонија и нашата земја.

Канал 5  наскоро на своите гледачи ќе им понуди и ТВ програма која доаѓа од оваа азиска земја.

Ременски дојде во Обвинителството да изврши увид во доказите

Пратеничката Фросина Ременски дојде во Обвинителството за организиран криминал  да изврши увид во доказите кои ги собрало Обвинителството во истрагата за невладината организација  Меѓународен сојуз .

Можност за увид во доказите имаат и прво осомничениот Бојан Јовановски кој беше претседател на организацијата и неговиот татко Миле Јовановски .

Вчера увид во доказите извршиле осомничената Јасна Мандиќ, потпретседателка на невладината организација, и Христина Блажевска, асистентка на Јовановски.

 По отворањето на случајот „Рекет“, обвинителството отвори  истрага за невладината  „Меѓународен сојуз“. Овој дел на истрагата се однесува на измамите со изградбата на старски домови,

Сабота, 21 декември, неработен ден за припадниците на турската заедница

 Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно Законот за празниците, 21 декември (сабота), односно Денот на настава на турски јазик е неработен ден за граѓаните припадници на турската заедница во Македонија.

Од Министерството на граѓаните припадници на турската заедница им го честитаат Денот на наставата на турски јазик.

Османи: Владите на Македонија и Србија го усвоија Договорот за граничниот премин Лојане – Миратовце

 Владите на Македонија и на Србија го усвоија текстот на Договорот за отворање на заеднички граничен премин Лојане – Миратовац, објави на својот Фејсбук профил  вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи.

Тој нагласи дека Владите ги задолжиле министрите за внатрешни работи на двете земји да ги потпишат договорите во рок од седум дена и да почнат постапка за ратификација во собранијата.

Османи во постот, кој го објави вчера прикачи и фотографија со Нацрт – записникот од 169 седница на Владата. 

притисни ентер