ООН во минус од 1,2 милијарди долари, веќе не вработуваат, штедат на греење

Пристапот со ескалаторите во седиштето на Обединетите нации во Њујорк е заграден со жолта лента на која пишува дека не се во функција.

Ова можеби не изгледа важно, но ја симболизира сериозноста на монетарната криза со која се соочуваат ООН заради доцните исплати на десетици земји членки.

Ова е само една од мерките за штедење што ја донесе Светската организација заради „најголемата монетарна криза со која се соочија Обединетите нации за последните скоро десет години“,вели генералниот секретар Антонио Гутереш.

ООН престанаа да вработуваат, ги скратија службените патувања и ги откажаа состаноците за кои е потребен прекувремен надоместок. Трошоците за греење на просторот и климатизацијата се исто така ограничени.

Причината е во тоа што само 134 од 193 земји-членки годинава го платиле  својот придонес . ООН се во загуба од  1,2 милијарди американски долари.

Најголеми должници се САД, Бразил, Аргентина, Иран и Израел.

Ова не е првпат ООН да се соочува со недостиг на пари на крајот на годината.

Соединетите држави, најголемиот плаќач на ООН, обично плаќа во ноември. За оваа и претходните години, Американците должат најмалку 100 милиони долари.

Одговарајќи на веста за финансиските проблеми на ООН, американскиот претседател Доналд Трамп напиша во твит: „Нека плаќаат сите држави членки, не само САД!“

Недостатокот на пари го надополнува фактот дека другите земји сè повеќе ги одложуваат плаќањата.

Експертот за кризни групи на ООН, Ричард Гоуан, вели дека ова не е причина за страв за иднината на Обединетите нации.

„Дури и САД на крајот ќе ги исполнат повеќето финансиски обврски оваа година“, изјави тој, додавајќи дека ООН повеќе се грижат за проблемот со ликвидноста отколку со целосната финансиска криза.

Портпаролот на организацијата им рече на новинарите дека со исклучувањето на ескалаторите заштедуваат 14 000 долари годишно, или 38 долари на ден.

Ременски дојде во Обвинителството да изврши увид во доказите

Пратеничката Фросина Ременски дојде во Обвинителството за организиран криминал  да изврши увид во доказите кои ги собрало Обвинителството во истрагата за невладината организација  Меѓународен сојуз .

Можност за увид во доказите имаат и прво осомничениот Бојан Јовановски кој беше претседател на организацијата и неговиот татко Миле Јовановски .

Вчера увид во доказите извршиле осомничената Јасна Мандиќ, потпретседателка на невладината организација, и Христина Блажевска, асистентка на Јовановски.

 По отворањето на случајот „Рекет“, обвинителството отвори  истрага за невладината  „Меѓународен сојуз“. Овој дел на истрагата се однесува на измамите со изградбата на старски домови,

Сабота, 21 декември, неработен ден за припадниците на турската заедница

 Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно Законот за празниците, 21 декември (сабота), односно Денот на настава на турски јазик е неработен ден за граѓаните припадници на турската заедница во Македонија.

Од Министерството на граѓаните припадници на турската заедница им го честитаат Денот на наставата на турски јазик.

Османи: Владите на Македонија и Србија го усвоија Договорот за граничниот премин Лојане – Миратовце

 Владите на Македонија и на Србија го усвоија текстот на Договорот за отворање на заеднички граничен премин Лојане – Миратовац, објави на својот Фејсбук профил  вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи.

Тој нагласи дека Владите ги задолжиле министрите за внатрешни работи на двете земји да ги потпишат договорите во рок од седум дена и да почнат постапка за ратификација во собранијата.

Османи во постот, кој го објави вчера прикачи и фотографија со Нацрт – записникот од 169 седница на Владата. 

притисни ентер